Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Oya Tekin Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Oya Tekin kimdir? Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin’in hayatı. Hakkında bilgiler içeren biyografisi.

Oya Tekin kimdir? Seyhan

Oya Tekin kimdir? Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin’in hayatı. Hakkında ayrıntılı ve güncel bilgiler içeren biyografi yazısı.

Oya Tekin Kimdir?

Oya Tekin, 1966 Doğumlu Bir Avukat, Üç Çocuk Annesi, Halkçı Bir Aktivist Ve Atatürkçü Bir Sosyal Demokrattır.

Bugüne kadar, toplumsal sorumluluk anlayışıyla Adana’nın ve Seyhan’ın sorunlarını çözmek için yürüttüğü mücadeleden elde ettiği mesleki ve siyasi birikimle Seyhan Belediye Başkanlığı için güçlü bir aday olarak öne çıkmış ve 31 Mart 2024 seçimlerinde Seyhan Belediye Başkanı seçilmiştir.

Oya Tekin Hayatı

17 Aralık 1966 Tarsus doğumlu olan Oya Tekin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1991 yılından bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır. Çalışma yaşamı Hak, Hukuk, Adalet mücadelesi içerisinde geçmiş olan Tekin, Adana’da çoklu çalışma ve kurumsal avukatlık ofisini oluşturan ilk kadınlardandır.

Yüksek lisansını Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları bölümünde yapmıştır.

24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 6.sıra milletvekili adayı olarak seçimlere girmiştir. Adana İl Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştır.

Adana Barosunun mesleki sorunlar, kadın hakları, Çevre komisyonlarında görevler almış, iki dönem ise staj komisyonu başkanlığı görevini yürütmüştür. Yine Demokrat avukatlar grubunun yönetiminde görev alarak bir dönem başkanlığını yapmıştır.

Sivil toplum kuruluşlarının toplumsal yaşamdaki hayati rolünün farkında olarak çevre, İnsan hakları, Kadın hakları konusunda birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üye /üye olarak görevler almıştır. 1990 yılında Adana’da kurulan ilk çevre derneği, Çevre ve tüketiciyi koruma derneği ÇETKO bünyesinde yaptığı çalışmalar paralelinde bölgede ilk çevre davalarının açılmasında avukatlık görevi üstlenmiştir.

Mülteci/ sığınmacı hakları konusunda, 2013 yılında Suriye’den Adana’ya göç eden sığınmacıların hukuki durumu ve toplumla entegrasyonuna ilişkin saha çalışması ile kapsamlı bir çalışma raporu hazırlamıştır.

31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde, kadın muhtar adaylarıyla çalışmalar yapmış. Kadının siyaset sahnesindeki mücadelesini görünür kılmak amacıyla “Cam Tavanları Kırıyoruz” isimli kitabını kaleme almıştır.

31 Mart 2024 seçimlerinde CHP’den Seyhan Belediye Başkanı seçilmiştir.

Av. Celal Tekin ile evli olan Oya Tekin, üç çocuk annesidir.

Oya Tekin Hakkında Bilgiler

Çevre Savunucusu

Adana’nın ilk çevre derneği kurucusudur. Çevre davalarının avukatlığını yapmıştır

Kadın Hakları Savunucusu

Çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarında kadınların sesini duyurmuştur. Kadın cinayeti davalarının savunuculuğunu yapmıştır

Siyasi Kadın Mücadelesi

Cam Tavanları Kırıyoruz isimli kadınların siyasi arenadaki mücadelelerine ışık tutmuştur

Seçim Güvenliği

Seçim güvenliğinin örgütlenmesi ve koordinasyon çalışmalarında bulunmuştur. Delegelik, eğitmenlik ve yönetim görevleri yapmıştır

Toplumsal Sorunlara Çözüm Üreticisi

Madde kullanımının kadınlar ve çocuklar üzerine etkisi üzerine bir rapor hazırlamıştır

Çocuk Ve Gençlik Projeleri Öncüsü

Sokak çocukları ve madde bağımlısı gençlerle konuşarak, bölgedeki uyuşturucu sorununun altını çizen bir raporun yazılmasına katkı sunmuştur.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Oya Tekin (@avoyatekin)’in paylaştığı bir gönderi