Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ÖZGECAN ASLAN’IN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN GEÇEN 9 YIL..

Mersin’in Tarsus ilçesinde, okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün 9. yılı

Mersin’in Tarsus ilçesinde, okuldan

11 Şubat 2015 yılında gerçekleşen olayın üzerinden 9 yıl geçti. Özgecan’ı bir an olsun akıllarından çıkarmayan Aslan ailesi, kızlarının acısıyla yaşıyor.

Özgecan Aslan, Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te Suphi Altındöken tarafından minibüsle kaçırıldıktan sonra cinsel saldırıya uğramış ve ardından öldürülmüştü. Özgecan Aslan’ın katledilmesi Türkiye’deki kadın cinayetleri açısından da dönüm noktası olmuş, birçok ilde kadın cinayetlerini protesto etmek için eylemler yapılmıştı. Sanıklar Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetin faili Suphi Altındöken, Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda bir mahkum tarafından 11 Nisan 2016’da öldürülmüştü.

Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi, Türkiye’de büyük bir tepki dalgasına yol açtı. Cinayet, kadın cinayetlerine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti. Aslan’ın ölümü ardından “Kadın Cinayetlerine Hayır” platformunun kuruldu ve 6284 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’da değişiklik yapıldı.