Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ROMANTİK BALENİN BAŞYAPITLARINDAN GISELLE ANKARA OPERA SAHNESİ’NDE

Konusu büyük Alman şairi Heinrich Heine’nin “Almanya Üzerine” adlı kitabında anlattığı Williler Efsanesi’nden alınan Giselle; 9 Şubat akşamı Opera Sahnesi’nde.

Konusu büyük Alman şairi

İlk kez 28 Haziran 1841’de  Paris’te, Ballet du Théâtre de l’Académie Royale de Musique’de oynanan, dans etmeyi çok seven Giselle; kırılgan, hassas  bir köy kızıdır. Ancak kalbi hasta olan güzel Giselle, Loys olarak kendini tanıtan ve aslında bir Kont olan Albrecht’e aşık olur.

Dramatik konular ekseninde geçen Giselle ; gerek koreografide gerekse görsellikle seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri haline gelmiştir.

J.Coralli ve J.Perrot’un koreografisini üstlendiği eserde; sahneye koyan Zeynep Sunal Öngün , dekor Adnan Öngün, kostüm Gazal Erten ve ışık Fuat Gök imzası taşırken; orkestrayı Bujor Hoinic yönetiyor.

9 Şubat 2019 saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde sahnelenecek olan eserde; başrollerde  Giselle;  Özge Başaran, Mine İzgi,Sultan Menteşe, Albrecht; Eren Keleş, İlhan Durgut , Myrtha; Özge Onat, Cansın İravul , Gizem Tuncel, Berthe; Ömür Uyanık, Hilarion; Uluç Aytan , Umutcan Arzuman dönüşümlü olarak sahne alıyor.