Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

1071 HATİM TERME’DE 2116 HATİMLE SONA ERDİ

SAMSUN’DA 4.’SÜ DÜZENLENEN 1071 HATİM OKUMA KAMPANYASI TERME DE 2116 HATİMLE SONA ERDİ.

SAMSUN'DA 4.'SÜ DÜZENLENEN 1071

1071 HATİM TERME’DE 2116 HATİMLE SONA ERDİ

SAMSUN’DA 4.’SÜ DÜZENLENEN 1071 HATİM OKUMA KAMPANYASI TERME DE 2116 HATİMLE SONA ERDİ.

Terme de 4. Samsun’da 1071 Hatim Okuma KAMPANYASI”N DA bu yılda yoğun katılım yaşanarak 2116 hatim okundu.

Başta ilimiz olmak üzere memleketimizin bekası, salgın hastalıklar sel, fırtına vb afetlerden korunması, ecdadımız, aziz şehitlerimizin ve tüm geçmişlerimizin ruhu için, 4 yıl önce başlayan geleneksel “Samsun’da 1071 Hatim Okuma Kampanyası”nda bu yıl Terme olarak 2116 hatim okundu.
Başladığı günden bu yana 1071 Hatim okuma kampanyasında Terme İlçe organizatörlüğünü, Terme İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği (TİMMDER) Dernek Başkanı ve Abdülhamid Han Camii İmam Hatibi Ali Alparslan yürütüyor.

IMG 20240406 WA0065 1
Kampanya ile ilgili konuşan TİMMDER Başkanı Ali Alparslan” Yüce Rabbimiz’in Kur’anda buyurduğu “Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir. (Yunus 57, 58) “Biz, Kur’an okunduğu zaman, seninle ahirete inanmayanların arasına gizleyici bir örtü çekeriz.” (İsrâ 45, 46) “Biz, Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır.” (İsrâ 82)  ayetleri ve Hz Peygamberimiz (S.A.V) in  “Kur’an okuyunuz, çünkü Kur’an kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir” (Müslim, Müsafirin 253) “Kur’anı gereği gibi güzel okuyan kimse Allah’in peygamberlerine gönderilen elçi itaatkar meleklerle beraberdir. Kur’anı kekeleyerek zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır.” (Buhari, Tevhid 52, Müslim, Müsafirin 243) Hadisi şeriflerinden hareketle; ülkemiz ve İlimizin hastalık ve  musibetlerden, şifa bulması, deprem sel fırtına vb. felaketlerden koruna bilmesi, ecdadımız, aziz şehitlerimiz ve tüm geçmişlerimize rahmet olması, Filistin, Gazze ve Kudüs, Mescid-i Aksâ, Doğu Türkistan lı kardeşlerimizin özgürlüğüne vesile olması arzusu ile; Terme özelinde 2116 Hatim okundu. Siyasi, ideolojik, hayata dair biz müslüman ve müminleri ayrıştıran ne varsa her birini bir tarafa itip, Bizleri, zihinleri ve yürekleri bir, gayeleri ve duyguları bir, sevgileri ve hüzünleri bir kardeşler topluluğu eylemesi için Kur’an okumalı Kuran’a yönelmeliyiz. Ortak manevi değerlerimiz olan Rabbimiz Allah cc kelamı Yüce kitabımız Kur’an’da buluşma elzemdir. Diyerek, rahmet, bereket, mağfiret iklimi mübarek üç ayların il cuma gecesi Regaib Kandili itibariyle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 4. geleneksel Samsun’da
“1071 Hatim Okuma Kampanyası”nı başlattık. Çeşitli iletişim kaynaklarından duyurularımızı yaptık. Halkımız elhamdülillah teveccüh gösteriyor. Kur’ana bağlılığını gösteriyor. Kurumlarımız, okullarımız, STK larımız katkı sunuyor. İnsanımız hayat kitabı yüce kelamı okumak anlamak için bu mevsimde adeta yarışıyor.”dedi.

KAMPANYAYA REGAİP KANDİLİNDE BAŞLANDI
Kampanya’nın Üç ayların başlangıcı Recep ayını ilk Cuma gecesi Mübarek Regaip Kandilinde başlandığını ifade eden Alparslan “Bir çok Sivil toplum kuruluşu, mezunlarımız, mensuplarımız, termedeki ve civar ilçelerde görev yapan din görevlisi kardeşlerimiz ve halkımızın  teveccühleriyle kampanyamız, Elhamdülillah geniş bir katılımla, bin aydan değerli Kur’an’ın Kendisinde indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi Tüm ilçelerde olduğu gibi Abdülhamid Han Camimizde bizzat yaptığımız dua ile sona erdi.

IMG 20240406 WA0069 1

Termemizde Elhamdülillah 2116 Hatim tamamlandı ve duası yapıldı. Ayrıca Terme Tarihi Pazar Caminde İlçe Müftümüz Sayın Ömer Ergül hocamız da dua yaptı. Camimiz cemaatinden de, önceki görev yerimiz Kocaman halkından da 1071 Hatim kampanyamıza yoğun katılım oldu. Cemaatimiz dua esnasında da bizi yalnız bırakmadılar ve yaptığımız dumıza amin diyerek eşlik ettiler. Rabbim her birinden ayrı ayrı razı olsun.”dedi.       IMG 20240406 WA0070 1

ALPARSLAN, KATKI SAĞLAYAN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Alparslan, açıklamasını “Regaib Kandili’nden Kadir gecesine kadar büyük bir öz veri ile kampanyaya katkı sağlayan yönetim kurulu arkadaşlarıma, destek sunan Hatim okuyan okunmasına vesile olan; Başta İlçe Müftümüz Ömer Ergül’e, Maarif Derneği yetkili ve müntesiplerine, Ahmetbey K. Kur’an Kursu, Fatih Kur’an Kursu, Yavuz Selim Vakfı, Terme AİHL, Temel Kır Kız AİHL, Ulviye Kır İHOO, Hafız Mehmet Niyazi Kasapoglu İHOO öğrenci ve idarecilerine, cemaatleri ile birlikte katılım sağlayan din görevlisi meslektaşlarıma, cümle katılımcı kardeşlerime teşekkür ediyorum.

IMG 20240406 WA0066 1
Rabbim Kuranı gönlüne fikrine, hayatına yansıtanlardan eylesin. Çanakkale den 15 Temmuz’a bu cennet vatan için şüheda olan, aziz şehitlerimize, vefat eden gazilerimize cümle geçmişlerimize rahmet olsun; ilimiz, ilçemiz ve tüm memleketimizin salgın, deprem, sel gibi afetlerden korunmasına vesile olsun. Filistinli, Gazzeli, Doğu Türkistan lı, kardeşlerimizin kurtuluşuna Mescid-i Aksâ nın özgürlüğüne, vesile olsun.IMG 20240406 WA0067 1

Ülkemize, insanımıza, ümmete, şifa olsun. Rabbim okunan hatimler  hurmetine ülkemizi, Samsun’umuzu ve Termemizi bizleri huzura ve mutluluğa ulaştırsın. Kur’ân’ı okumayı, anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eylesin bizden ibadet ve okumalarımızı kabul ve riyadan uzak eylesin. Okunan Hatimlerin, Kur’ân’ın sevabını hayatta olan veya vefat etmiş olan babalarımızın, annelerimizin, kardeşlerimizin, evladımızın, akrabalarımızın, sevdiklerimizin, dostlarımızın, hocalarımızın, üzerimizde hakkı olan herkesin ve müslüman olan bütün kadın ve erkeğin ruhlarına, ecdadımız ve aziz şehitlrimizin ruhlarına ulaştırsın. Hatimler! hurmetine, vatanımızı, milletimizi ve bütün islam alemini dahili ve harici terör, vahşet, kan, gözyaşı, salgın hastalık ve musibetlerden korusun. Salgının yok olmasına vesile olsun. Hasta olup şifa bekleyenlere eşşafii ismi ile şifalar nasip eylesin. Müslümanlar arasında birlik-beraberliği daim eylesin. Müslümanların arasını açmak isteyenlere, fitne ve fesatla müslümanları birbirlerine düşürmek isteyenlere fırsat vermesin. Biz! Terme İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği (TİMMDER) olarak ülkemiz, Termemiz ve insanımız için dini sosyal ve eğitim alanlarında hizmet üretmeye devam edeceğiz.”dedi.

IMG 20240406 WA0068