Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ses Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen’den mesaj var

Ses partisi Genel Başkanı

Ses partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen toprak kayması ile ilgili bir açıklama yaptı. Bilgen İliç’te böyle bir felaketin yaşanacağı ortada olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

BU FELAKETİN YAŞANACAĞI BELLİYDİ

İliç’de yaşanan acı tablo hem yerel siyasetin hem de yönetim kültürünün ne kadar gayri insani olduğunu ortaya koymuştur. Bu felaketin yaşanacağı daha önce ilgili duyarlı sivil hareketler tarafından defaten dillendirildi. O şehrin milletvekilleri ile de paylaşıldı. Rant olunca patronlar olunca bir adım atmak tedbir almak mümkün olmadı. Dokuz kişi hala göçük altında. Elbette dünyanın her yerinde istenmeyen bu durumlar yaşanır ama göstere göstere geliyor olması insan hayatını değersizleştirmesi bu kadar ağır olması hepimiz için utançtır.

AYDA NEREDEYSE 150 ÖLÜM YAPIYOR

2022 yılında yaşanan bu tür ölümler 1850 civarında, 2023 yılının ilk dokuz ayında ise 1400’ün üzerinde. Bu rakamlara bakılınca ayda neredeyse 150 ölüm yapıyor. Bunun anlamı her gün, beş kişiyi ya inşaatta ya atölyede ya da maden ocağında toprağın altında bırakıyor, diri diri gömüyoruz. İnsanca yaşamanın bedeli, faturası bu kadar ağır olmamalı. Bu rakamlar korkunçtur.

ANTALYA’DA ŞEHİRCİLİK DOĞRU PLANLANIYOR MU?

Kamunun gerekli tedbirleri önlemleri alması gerekiyor. Meseleyi sadece yağmur çok yağdı diye mi geçiştireceğiz. Antalya’da şehircilik doğru planlanıyor mu? Yaşanan sel olayı alt yapı sorunu değil midir?
Bu yaşananlar sadece bugünkü belediyenin sorunu değildir. Geçmişte Antalya’yı yöneten tüm belediye başkanları hayatlarını kaybedenlerden sorumludur. Bu durumu doğal afet diye geçiştirme hastalığı, alışkanlığı “ahlaksızlığı” terk edilmelidir. Bu olay İstanbul’da olsa Antalya’da olsa Çukurova’da da olsa Karadeniz’de de olsa bir tek şeyi gösteriyor: Doğayı, gerçeği dikkate almadan, sadece imar rantı için her tarafı yerleşime açarsak sadece arazi rantı için belediyecilik yaparsak buradan siyaseti beslemeye kalkarsak, partilerimizi finanse etmeye kalkarsak bunun sonu ölümdür. Hırsızlık öldürür, eğer siz çalmayı alışkanlık haline getirmişseniz, belediyeyi belediyeciliği şehrin kaynaklarını şehrin imkanlarını kolay zengin olma yolu ve yöntemi olarak görüyorsanız siyaseti bu amaç ile yürütüyorsanız; insan hayatı değersizleşir, insan hayatı rahatlıkla gözden çıkarılabilir, insanlar kurban edilebilir.
Oysa tarım arazilerinin kurulması için defaten uyarılar yapıldı.
Çukurova’da ki neredeyse değerli tarım arazilerin tümünü yerleşime açılmış olması Çukurova’nın bütünlüğünü tehdit ediyor. Akdeniz’in tümüne yönelik ciddi bir tehdittir bu.
Yapısal sorunlara odaklanmak, ahlaki bir yaklaşımla siyaset yapmak; hayata, insana,çalışmaya, şehire, dünyaya ve ülkeye bu doğrultuda bakmayı gerektiriyor. Gözünü hırs bürümüş sadece kazanmaya odaklı, sadece zenginliğine daha fazla zenginlik katmaya şartlanmış siyasetçiler ile hayatımız zehir ediliyor, adeta Türkiye’de şehirler yaşanmaz hale getiriliyor.

Bu nedenle biz, Türkiye’de özellikle yerel seçimleri bir fırsata çevrilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu partiler arasındaki kayıkçı kavgasından çıkıp tencere dibin kara senin ki benden kara anlayışından kurtulup; nitelikli kaliteli, siyaseti ülkesi için, siyaseti çocukları için, yarınları için daha onurlu yaşayabilmek için, daha insanca bir hayat kurmak için yapanlardan yana kullanmalıyız. Biz bu düşünce ile bu yaklaşım ile Türkiye’yi bu hale getiren tüm anlayışla, tüm zihniyetle hesaplaşmak için yerel seçimleri bir fırsata çevirmemiz gerektiği kanaatindeyiz.
Daha önce aldığımız ve kamuoyu ile paylaştığımız karar doğrultusunda bağımsız adayları desteklemeye bağımsız adaylar çıkarmaya, kendisi bağımsız aday olarak yola çıkmış risk almış sorumluluk üstlenmiş şehirini ülkesini sevdiği için taşın altına elini koyma cesareti göstermiş bağımsız adaylara destek vermeye devam edeceğiz.

ÜÇ ADAY GÖSTERECEĞİZ
Bugün de destek olacağımızı ifade edeceğimiz üç adayımızı paylaşmak istiyoruz.
Batman’da İş Kadını Muazzez Baktaş
Muş’da Avukat Muhammed Gürkan Çermi
Van İpekyol da emekçi olan Muammer Takıs’ı
bağımsız aday olarak destekleyeceğiz. Önümüzde ki üç dört gün içerisinde yani 20 Şubat son başvuru tarihine kadar yine bağımsız adayları desteklemeye; etnik kökenine, siyasi görüşüne, inancına, mezhebine bakmaksızın, sadece; şeffaf belediyecilik, toplumcu siyaset, ülke yararlı, şehir yararlı ilkeleri doğrultusunda destek olmaya, toplumla kamuoyu ile onların tanışmasına buluşmasına katkı sunmaya, devam edeceğiz.