Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Siteler esnafının mesleki sorunları dile getirildi

Ankara Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş ve Ankara Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ercan, siteler esnaf ve sanatkarının mesleki sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara Marangozlar Esnaf ve

Siteler’de meslek odalarının başkanları sorunlarını dile getirdi. Ankara Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş ve Ankara Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ercan, sektörlerinin, mobilya imalatçısı ve satıcısı esnaf ve sanatkar üyelerinin mesleki sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm bulmak istediklerini söyledi.  

ALIRKEN YÜZDE 18, SATARKEN YÜZDE 8

Ankara Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş, vergi indirimi paketi ile mobilyada KDV’nin yüzde 8’e indirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “287 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın 3. maddesi ile mobilyanın 31 Aralık 2018 tarihine kadar tesliminde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e indirildi. Ancak bu uygulama eksik olarak düzenlenmiştir. Yüzde 18 KDV bizim için yüksek maliyet demek. İmalatçımız malzemeyi yüzde 18 KDV ödeyerek alırken, yüzde 8 olarak satmakta. Hammaddede KDV’nin yüzde 8 olması demek, maliyetin yüzde 10 düşmesi anlamına geliyor. Haliyle tüketiciye de mobilya daha ucuz olarak yansıyacak. Mobilya lüks kategorisinde değil, artık temel ev eşyası olarak değerlendiriliyor. Bu durumun düzeltilmesini, vergi oranının aşağıya çekilmesini, mobilyada  yüzde 8 olan KDV oranının, mobilya imalat sektöründe, hammadde de geçerli olması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Mobilyada yüzde 8 KDV indiriminin satışlara ve sektöre çok büyük faydası olduğunu ifade eden Oda Başkanı Aktaş, 31 Aralık 2018’den sonra da mobilyada KDV oranının yüzde 8’de sabit kalmasının, sektörün geleceği açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti.  

SİTELER’İN ÖNEMLİ SORUNU KAYITDIŞILIK

Siteler’de büyük bir sorun haline gelen kayıtdışı çalışan işyerlerinin hem meslektaşlarına hem de devlete büyük zararı olduğunu söyleyen Aktaş, “Siteler’de bazı işyerleri vergi, oda ve sicil kaydı olmadan, kayıtdışı istihdamla ürettikleri  mobilya vb. gibi ürünlerin satışını olması gereken fiyatın altında yapmaktadır. Siteler’de devletine karşı tüm yükümlülüklerini yerine getiren esnaf ve sanatkar işletmelerine büyük zarar veren haksız rekabetin önlenmesi, haksız rekabet sonucu oluşan bu durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle belediye zabıta görevlileri, vergiye tabi, oda ve sicil kaydı olmayan iş yerlerine denetim ve gözetimlerini yerine getirmek hususunda daha sık gayret sarf etmelidir.” dedi.  

 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ilişkin de konuşan Aktaş, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren  tehlikeli  ve çok tehlikeli sınıfta yer alan sektörlerde faaliyet gösteren esnafın iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli  bulundurması gerekmektedir. Siteler’de faaliyet gösteren esnafımız ya baba oğul çalışmakta ya da yanlarında 1 veya 2 sigortalı çalıştırmaktadır. 6331 Sayılı  Kanunun yürürlüğe girmesi, Siteler bölgesi esnafına büyük külfet getirmiştir.  Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta  yer alan işyerleri  için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu için, kendi nam ve hesabına çalışan esnafta olduğu gibi; 10 kişiden az personel çalıştıran küçük esnafın da kanun kapsamı dışına çıkarılması ya da esnafımız tarafından ödenen iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin devlet tarafından işsizlik fonu veya yeni kurulacak benzeri bir fon tarafından karşılanması için yetkililerden gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SİTELERDE GÜVENLİK VURGUSU

Ankara Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ercan da, Siteler merkezde bulunan Polis Merkez Amirliğinin mahalle arasındaki Ece Caddesine taşınmasının güvenlikleri açısından uygun olmadığını öne sürerek, hırsızlık olaylarının çok olmasından dolayı  Siteler’deki  kameralı güvenlik ve izleme sistemlerinin arttırılması gerektiğine de ayrıca vurgu yaptı. Oda Başkanı Ercan, şöyle devam etti: “Siteler Karacabey Caddesindeki polis karakolumuz maalesef Ece Caddesine taşındı. Şu anda Siteler’de karakol yok. Ekonominin can damarı Siteler, imalat sanayindeki yeri ile çok büyük önemli bir bölge. Siteler’de istenmeyen olaylar, sık sık hırsızlık vakası yaşanıyor ve bu tür olaylar esnaf ve sanatkarlarımızı tedirgin ediyor. Güvenliğimiz açısından karakolun eski yerine taşınmasını istiyoruz.”