Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SpaceX, GÜNEY KORE’NİN CASUS UYDU GÖREVİNİ ÜSTLENDİ: FALCON 9 İLE GÖKYÜZÜNE YÜKSELDİ!

Güney Kore’nin askeri keşif alanındaki atılımı, SpaceX’in öncülüğünde gerçekleşen etkileyici bir uzay görevi ile bir kez daha zirveye çıkıyor. Dün Vandenberg Uzay Merkezi’nden fırlatılan Falcon 9 roketi 25 farklı uyduyu taşıdı, aralarında Güney Kore’nin ilk casus uydusu da bulunuyordu. Bu önemli adım, Güney Kore’nin savunma kapasitesini güçlendirmeye yönelik hedeflerine ulaşmasında kilit bir kilometre taşı olarak kayda geçerken, SpaceX’in başarılı fırlatması bir kez daha uzay teknolojisinin sınırlarını zorluyor. İşte detaylar…

Güney Kore'nin askeri keşif

25 farklı uyduyu içeren bir Falcon 9 fırlatma aracı, Güney Kore ordusu için ilk keşif uydusunu da içeren bir şekilde Amerika’da SpaceX tarafından fırlatıldı.

Roket, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

Şirket, “Görev, Kore 425, Space BD’nin ISL48, SITAEL’in microHETSat, D-Orbit’in ION SCV Daring Diego, York Space Systems’ın Bane ve PlanetIQ’nun GNOMES-4’u da içeren 25 uyduyu taşıyor,” şeklinde bir açıklama yaptı.

SpaceX tarafından listelenen araçlara ek olarak, Space Flight Now’a göre, roket, İrlanda için ilk araştırma uydusu olan EIRSAT-1’i yörüngeye taşıyor.

Space Flight Now’un belirttiğine göre, Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı’na atıfta bulunarak, 425’in “bu ülkenin ilk askeri keşif uydusu olacağını” belirtti. Uydu, kızılötesi ve elektro-optik sensörlerle donatılmıştır. Yayına göre, 2025’e kadar Seul, SpaceX’in yardımıyla benzer dört aracı daha yörüngeye taşımayı planlıyor.

Bir Güney Kore keşif uydusu taşıyan roketin fırlatılması, Kuzey Kore’nin kendi askeri cihazını başarıyla fırlattığını duyurduktan sadece bir hafta kadar sonra gerçekleşti. Kuzey Kore, Seul ve müttefiklerinin kınanmasına karşılık olarak, uzaya yönelik egemen hakkına sahip olduğunu belirtti ve uydunun fırlatılmasının kendi savunma hakkını kullanma olduğunu savundu.

Falcon 9’un yeniden kullanılabilir ilk aşaması, bir sonraki SpaceX görevinin fırlatmasına katıldı; daha önce 16 fırlatmada yer almıştı, bunlar arasında iki mürettebatlı görev de bulunuyordu. SpaceX teknolojisi kullanılarak, fırlatmanın 8.5 dakikasından sonra ilk aşama dünyaya geri döndü ve dikey bir şekilde indi.