Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Süresiz nafaka mahduru S.K ile röportaj

7 / 100 Basak
7 / 100

Basak Polat: Öncelikle sizi kısaca tanıyalım.

S.K: Merhaba Ben 39 yasinda uluslararası tir şoförlüğü yapiyorum . Istanbulda yaşıyorum

Başak Polat: Nafaka neden çocuk için değil de eş için veriliyormuş gibi bir algı var?

S.K: Çünkü mağdurlar zaten çocuk icin verilen nafaka derdinde değiller, fakat tazminat ve daha fazla maddi gelir elde etmek adina iftira ve yalan atan insan a para ödemek zoruna girtiginden kadına verilen nafakayi gözlerinde haklı olarak buyutuyorlar , bence burada bir cinsiyet ayrımcılığı var ve istatistiklerde bunu onaylıyor.

Başak Polat: Kaç yıldır mağdurusunuz bu nafakaBaşak Polat: Kaç yıldır mağdurusunuz bu nafaka sizi ekonomik olarak nasıl etkiliyor? sizi ekonomik olarak nasıl etkiliyor?

SK: Burada belirtmek isterim ki mağdur kaldığımız birtek konu nafaka değildir. Çocuğumuzu görememek , evimize gidememek , sokakta yasamaya alistirilmak ile birlikte evimizi yalan ve iftira ile kullanan kişiye birde nafaka ödemek zorunda birakilmak tabiri caizse bir iliskinin bitmesinin karşılığı hapis hayatı yasamaya es deger bir durum oluyor . Ben 12 senedir bu konularda magdurum ve magduriyetim hala daha devam ediyor.

Başak Polat: Sizin taleplerinize hükümetten olumlu ya da olumsuz dönüşler oldu mu?

S.K: Hiç bir dönüş olmadi bir cok konuda cimer e ve diger hsk adalet bakanlığı , iligili adliyeye müracaat ettigimiz halde hic bir sonuç MALESEF ALAMADIK.

Başak Polat: Türk Medeni Kanunu (TMK) madde 175’e göre yoksulluk nafakası süresizdir. Peki nafaka ödediğiniz kişi gerçekten yoksul mu?

S.K: Kisi bilakis bizim imkânlarımızı kullanarak başlangıç halindeki durumuna nazaran daha iyi duruma gelirken , Yoksullasma durumu bizde mevcut oldugu halde ustune ustuk karşı tarafa da yoksulluk nafakasi odemesi gereken kisi yine bizler oluyoruz . Bu bir adalet anlayışından çok uzak olmakla beraber eski kolelik zamanlarindan dahi daha merhametsizce bir uygulama olarak düşünüyorum.

Başak Polat: Muhalefetten gelen destekleri samimi buluyor musunuz?

S.K: Muhalefetten de herangibir destek üzgünüz ki görmedik. Bir yaptirim yapacak yetkilerinin olmadığını soyleyip konuyu kapatıyorlar, bir nebze yeniden refah biraz derdimizi gundeme getirdi fakat sonuc değişmedi.

Başak Polat: Talepleriniz nelerdir?

S.K: Öncelikle Boşanma bir dava konusu olmamalı, evlenirken bir nikah memuru yetiyorken Boşanma durumunda hakimdi savcısı , istinaf i Bilirkisisi bizim ozel hayatimizin icinde kimin haksiz olduguna karar vermeye çalışması son derece rencide edici ve ozel hayat ilke ve kanunlarina aykırı diye düşünüyorum. Bu konunun davasi ise cekismeliye döndüğü zaman 6-8 sene sürüyor, 18 sene sureni de var . Çözümden çok sorunu daha da buyuyor. Velayet neden tek kisiye veriliyor bu cok anlamsiz , iki kisinin bir cocugu ise velayet ortak olmali ve kotuye kullanma durumunda ivedi bir sekilde yaptirim uygulanmalidir. Fakat cocugu gostermeyen genelde bu kadinlar yapiyor hic ceza alani yok kanunda ve yaptirimda bu konuda cok açık var . Istanbul sözleşmesi kalkmış olmasina rağmen hala 6284 sayili kanun malesef hala uygulanmaya devam ediyor hal böyleyken evinden uzaklastirilan ve nafaka odeyen erkeklerin kalacak yerleri olmuyor . Oysa ki kadinlarin mor cati ve bu tarz farkli kuruluşlarda konaklama imkanlari oldugu halde erkekler kaderine malesef terk ediliyor. Bu durumda nafayi ödeyemezseniz birde tazyik hapsi sorununuz oluyor . Ve bu nafaka ya her ay tuge oranında zam geliyor . Normal sartlarda borç un hapis cezasi olmadığı halde nafaka borcunun var , Mesela eviniz var kiraya verdiniz tufe oraninda zam yapamazsınız mesela fakat NAFAKA ICIN TUFE ORANINDA ZAM TALEP EDILDIGI TARIHTEN İTİBAREN UYGULANIR. Ben 18 senedir tir kullaniyorum ve emekli olmam icin 23 sene daha bu ağır isciligi yapmam gerekiyor fakat 20 yaşındaki bir hanim efendi 1 gun bile evli olsa omrunun sonuna kadar benim emekli maaşımdan cok daha fazla degerde bir nafaka degerini iki kisiden biri ÖLENE DEK HAK KAZANIYOR.

Başak Polat: Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

S.K: Ülkemizde malesef bu konu rant haline gelmis bir sektor haline gelmis durumda bunu gerek cevremizde gerekse tv de ki unlulere baktığımızda sahit oluyoruz. Boşanma davaları cok uzun sürüyor, o bittikten sonra mal paylaşımı davasi başlıyor o bitiyor evden tahliye davası başlıyor bunlarin istinaf ve yargitay surelerini de eklersek 20 25 senelik bir seruven haline geliyor bir bosanma hususu , Sucumuz nedir peki ? Evlenmek ve toplum için iyi bir hareket icraat etmek . Kadin haklarını adı altında babaların itibarsizlastirilmasi toplumu olumsuz etkiliyor .bunlarin dava halinden çıkması, gerekirse evlenirken devlet tarafindan bir sözleşme ile mutlu gundeyken bu konulari imza altina alip kotuye gidildiginde yine nikah memuru gibi bir memurla evliligin düşmesi, evlenirken mal beyaninda bulunulmasi , sosyal arastirma yapilmasi , gerekirse düğünde devlet yetkilimin bulunarak baslangicta onlem alinip sonrasinda basit bir sekilde bu sureci yonetmek daha sağlıklı. Söz konusu magdur arkadaşlarımız içinde ivedi bir şekilde kanunlarin çıkarılıp magduriyetlerin giderilmesini SAYGIDEĞER DEVLET BUYUKLERIMIZDEN SAYGI ILE RICA EDERIZ