Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tasarruf Tedbirleri Paketi: Türkiye Kamu Harcamalarında Köklü Değişikliklere Gidiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümetin kamu sektöründe mali disiplini sağlamak ve kaynak kullanımını optimize etmek amacıyla yeni bir dizi tasarruf ve verimlilik tedbiri açıkladı. Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi adı verilen bu yeni düzenlemeler, kamu harcamalarında ciddi kısıtlamalar getiriyor ve sürdürülebilir bir mali yapı oluşturmayı hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz
1 / 100

Açıklanan tasarruf paketi, kamuda araç satın alımının ve kiralamanın üç yıl süreyle durdurulmasını, ihtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtların satılmasını öngörüyor. Savunma ve güvenlik dışında, toplu taşıma olanaklarının bulunduğu yerlerde kamu personel servislerinin kaldırılması planlanıyor. Ayrıca, yabancı menşeili araç kullanımı üzerindeki kısıtlamalar daha da sıkılaştırılacak.

Yeni hizmet binaları, lojmanlar ve sosyal tesislerin alımı veya yapımı üç yıl süreyle yasaklanırken, mevcut tesislerin ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Kamu personel alımları ise yalnızca emekli olan personel kadar sınırlı tutulacak ve esnek ile uzaktan çalışma modelleri teşvik edilecek.

Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlamalar getirilecek. Bu ücretler, sadece bir kurumdan alınabilecek ve belirli bir üst sınıra tabi olacak. Kamu hizmetleri iç eğitimleri ve toplantıları artık lüks oteller yerine kamu tesislerinde yapılacak.

Sokak ve cadde aydınlatmalarında LED teknolojisine geçiş hızlandırılacak ve kamu binalarının enerji verimliliği artırılacak. Elektronik yazışma ve tebligat sistemlerine geçiş tamamlanacak, kurumsal arşivler dijital ortama aktarılacak ve basılı tanıtım materyalleri kullanılmayacak.

Temsil ve tanıtma giderlerinde %25 kesinti yapılacak. Uluslararası toplantılar ve milli bayramlar dışında, gezi, kokteyl ve yemek gibi faaliyetler düzenlenmeyecek. Ayrıca, eşantiyon hediyeler yasaklanacak ve demirbaş alımları üç yıl süreyle durdurulacak.

Mal ve hizmet alımlarında %10, yatırım ödeneklerinde ise %15 kesinti uygulanacak. Tek seferlik gelirlere dayalı kalıcı harcama programları başlatılamayacak ve verimsiz harcamalara son verilecek. İstisnasız tüm kamu personelleri bu kararlara uymak zorunda kalacak ve alınan kararların uygulanması sıkı şekilde izlenecek, denetlenecek ve raporlanacak. Uymayanlara idari yaptırım ve para cezası uygulanacak.