Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TEKEV’de Erdoğan Özen güven tazeledi

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı, GÜ Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV)

TEKEV’in seçimli olağan genel kurulunda, mevcut başkan Erdoğan Özen güven tazeledi. Genel Kurulda konuşan TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, “Kalkınma Sanayisiz, Sanayi Teknik Öğretmensiz olmaz.” dedi.

TEKEV 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı, GÜ Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel kurulda yapılan seçimlere tek aday olarak giren mevcut  Genel Başkan Erdoğan Özen tarafından hazırlanan liste delegelerin tamamının oylarını aldı. Erdoğan Özen, Teknik Eğitim Vakfı’nın (TEKEV) Genel Başkanlığı görevine yeniden seçildi.    

Teknik Öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği genel kurula, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Sözen, TEKEV Kurucular Kurulu Üyesi Eski Milletvekili Ali Serdengeçti, METESEN Genel Başkanı Şahap Yılmaz, MESVAK Başkanı Nurettin Konaklı, Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, Ticaret Turizm Mezunları Derneği Başkanı Selver Korkut, ATO Meclis Üyesi Abidin Memili ve Ankara Yağlıboya ve Dekorasyoncular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bilgiç ve Akademisyenler katıldı.  

Olağan Genel Kurul Toplantısı, açılış ve yoklama/çoğunluğun sağlanılmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Genel kurulda gündem gereği öncelikle Divan teşekkülü oluşturuldu. Genel Kurulu sevk ve idare etmek üzere Divan Heyeti Başkanlığına Abdülkadir Üçkardeşler, Katip Üyeliklerine ise Sait Altıparmak ve Gürbüz Ar oy birliğiyle seçildi.

Teknik Eğitim Vakfı’nın 18. dönemine ait Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Rapor ve Denetleme Kurulu Raporları okunarak müzakereye açıldı ve tüm raporlar oy birliğiyle ibra edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Genel kurula katılan konuklar ve delegeler söz alarak mesleki ve teknik eğitime ilişkin görüşlerini dile getirdi, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Oylama öncesi genel kurul delegelerine hitap eden TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, TEKEV’de kendisinin ve yönetici arkadaşlarının faaliyetlerini gönüllülük esasına dayalı olarak sürdürdüğünü belirterek, “Teknik öğretmenlerimizin sorunlarını çözebilmek,  bu sorunları ilgililere aktarabilmek, mesleki teknik eğitime bir ışık tutabilmek için çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Şu an için maalesef mesleki-teknik eğitim kurumlarımıza teknik öğretmen yetiştiren herhangi bir kurum bulunmamaktadır. Teknik Öğretmenlerin yetiştirilmesi noktasında hepimiz hassas davranmak zorundayız. Bu konuyu ülkemizin en önemli konusu haline getirmeliyiz. Öğretmenlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için tüm imkânlarımızı kullanmalıyız. Eğitimde yapılan yanlışı düzeltebilme imkânımız yok. Eğitimde yapılan yanlış, bir neslin kalitesiz eğitim almasına sebep olmaktadır. Hangi sistemi kurarsanız kurun, sistem iyi öğretmeni yetiştirebilmeli, iyi öğretmeni yaşatabilmeli, çalıştırabilmeli, motive edebilmelidir. Teknik Eğitim yoksulluğu kader olmaktan çıkaran bir sürecin başlangıcıdır. Kalkınma Sanayisiz, Sanayi Teknik Öğretmensiz olmaz.” dedi.

Sözlerini sürdüren Erdoğan Özen, ”Her yeni doğan günle birlikte, hayat benden nasıl yetkinlikler istiyor? diye kendimize sorabilmeliyiz. Bu soru sadece kendimizle sınırlı kalmamalı, öğrencilerimize de kendilerini sorgulamalarını,   bu soruyu kendilerine sorabilmelerini alışkanlık haline getirmeliyiz. 2018-2019 Eğitim yılında okula yeni başlayan çocuklarımızın gelecekte hangi işleri yapacağını biz öğretmenler olarak bilmiyoruz. Tek farkına vardığımız bu sene doğan çocuklarımızın yüzde 50-60’nın yapacakları işlerin henüz bulunmadığıdır. Bu kadar hızlı gelişen ve değişen meslekler süreci nadiren olmuştur. Bildiğimiz ve bildiğimizi sandığımız her şeyi yeniden öğrenmemiz gerekecektir.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı uygulamalarına yönelik olarak da, Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarına yapılan yönetici atamalarında liyakatin esas alınması gerektiğini belirten Özen, liyakate dayalı olmadan bir atama yapıldığında, mesleki-teknik eğitim ilke ve prensiplerinin uygulamasındaki başarısızlığın bir yana, atanan kişiler dışında teknik öğretmenler arasında haksızlığa uğramış olma hissinin ortaya çıktığını da sözlerine ekledi.   

Konuşmaların ardından Merkez Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Genel kurulda tek liste halinde girilen oy kullanma sürecinde mevcut Genel Başkan Erdoğan Özen, tekrar TEKEV Genel Başkanı seçildi. Güven tazeleyen Genel Başkan Erdoğan Özen, yaptığı teşekkür konuşmasında, “Teknik öğretmenlerimize ve mesleki ve teknik eğitim camiamıza daha iyi hizmet verebilmek ve kaldığımız noktadan daha yukarılara taşımak benim ve yönetim kurulumuzun öncelikli görevidir. Genel Kurulumuza katılımlarınızdan ve bizlere göstermiş olduğunuz güven ve teveccüh nedeniyle şahsım, yönetim ve denetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına hepinize ayrı ayrı  teşekkür ederim.” dedi.

GÜ Teknoloji Fakültesi’nde gerçekleştirilen TEKEV 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda tek liste ile gidilen seçimde Erdoğan Özen’in yeniden genel başkanlığa seçildiği oylama sonucunda, yeni yönetim şu isimlerden oluştu: Erdoğan Özen (Genel Başkan), Z. Abidin Karagöz, Mustafa Daşcı, Mustafa Aksoy, Mustafa Kökçü, İsa Erol ve Mustafa Yürük.