Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TEKNOLOJİDEN YOKSUN ÖĞRENCİ KALMASIN”

Girişiyorum Derneği “ARKADAŞIM ROBOT EĞİTİM

Girişiyorum Derneği “ARKADAŞIM ROBOT EĞİTİM VE YARIŞMASI” projesiyle “Teknolojiden yoksun öğrenci kalmasın, Bir Bilet Sizden, Eğitim Bizden…” dedi ve yola çıktı!

YARISMA ODUL TORENI 68

Girişiyorum Derneği bu proje ile çocukların öğrenimini ve gelişimini destekleyen sosyal robotlar tasarlamalarını, evdeki atık malzemeleri kullanarak, ileri dönüşümüne katkılarını hedefledi.

Her çocuk eşit eğitim hakkına sahiptir. Teknoloji her gün değişiyor, gelişiyor.

“Ortaokul altıncı sınıf öğrencilerimize, sosyal faydası olan hayalindeki arkadaşın robotu evdeki atık malzemeleri kullanarak yap ve anlat” dedik.

Projede amacımız; çocuklara hayal kurdurabilmek, çocukları üretim odaklı teşvik etmek, yaratıcılık becerilerinin geliştirmek, teknolojik gelişmeleri takip etmelerini sağlayarak farkındalık yaratabilmek ve atık malzemeleri değerlendirerek yaratıcı dönüşüme katkılarını sağlamaktır.

Çocuklar hayallerindeki arkadaş robotlarını tasarlamaya başlamadan önce dört hafta, haftada bir gün 1. Programlama Nedir? 2. Robotik Programlama, 3. Sosyal Girişimcilik ve Yaratıcı Düşünme Teknikleri Ve 4. 3 Boyutlu Tasarım Uygulamaları Ve Yarışmaya Hazırlık” başlıklarından oluşan eğitimleri tamamladılar.

Çocuklara eğitimleri Gazeteci, Yazar, Eğitimci, Sosyal Girişimci Aydan Tuncayengin ve Programlama ve Robotik Eğitmeni Erşan Altürk tarafından, İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları dersliğinde verildi.

Proje, İzmir Eğitim Kooperatifi İZEK ve İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları işbirliğinde gerçekleşiyor.

Eğitimlerin ardından başlayan yarışma sürecinde çocuklar kendi sosyal teması olan, engellilere yardımcı, sokak hayvanlarını koruyan, savaşları engelleyen, çevre dostu vb. gibi robot arkadaşlarını tasarlayarak yarışmaya katıldılar.

Arkadaşım Robot Projesinin ilki Mart ayında yapılan eğitim ve yarışma programına farklı devlet okullarından 11-14 yaş grubundaki çocuklar katıldı.

Projeye çocukların teknolojiden yoksun kalmasını istemeyen destekçiler, çocukların eğitimlerini satın alarak, destek verdiler. Katılımcı çocukları okullarının yönetici ve öğretmenleri belirleyerek, eğitime katılmalarını sağladı.

Yarışma tasarımlarını ve sunumlarını tamamlayan öğrenciler eğitimci jüri üyeleri; Pınar Çoban, Sadık Şentürk, Barış Kent tarafından değerlendirildi.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda ilk 3’e giren yarışmacılar İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları Dersliğinde ödüllerini aldılar.

İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları kurucusu ve sahibi Emre Orhan projeye kurumsal katkı verdi.

Projenin Ödül sponsoru ZNG Zengin Gıda Sponsoru Ayşen Altürk oldu.

Ödül alan Öğrenciler ve Ödülleri;
Birinci; Aras Konar – Bornova Şehitler Ortaokulu – Holocode Proje Geliştirme Kiti

İkinci; Cengizhan Güllü, Bornova Şehitler Ortaokulu, Micro-Bıt Proje Geliştirme Kiti

Üçüncü; Nazlı Yağmuroğlu, Bornova Şehitler Ortaokulu, Arduino Temel Kodlama Seti

Mansiyon Ödülü;
Kerem Çınar, Türkbirliği İlköğretim Okulu, Kitap
Eyüp Turan, Bornova Şehitler Ortaokulu, Kitap

Eğitim ve yarışma programının sürdürülebilir olması ve her çocuğa ulaşması için teknolojiden yoksun öğrenciler için eğitim satın alarak destek verilebilir.
Arkadaşım Robot Projesine sponsor olarak da, daha fazla çocuğa ulaşmalarını  sağlayabilirsiniz.

 

TEKNOLOJİDEN YOKSUN ÖĞRENCİ KALMASIN” diyorsanız detayları öğrenmek için girisiyorumdernegi@gmail.com adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Girişiyorum Derneği olarak, sorunlara çözüm üreten bir çözüm merkezi olarak, projelerimizi üretiyor ve inandığımız yolda ilerliyoruz.

Geleceklerinin değişeceğini düşündüğümüz nice çocuklarla karşılaşıyor, onlara sevgiyle dokunuyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, sorumluluğumuzun yanı sıra bize dokunan her çocukla insan olmanın hazzını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Onların gözlerindeki ışıltıdan, dudaklarındaki küçük bir tebessümden ve sizin gibi çocuklarımızın gelişmesini isteyen destekçilerimizden aldığımız güçle, ülkemizdeki tüm çocukların eğitim düzeyini artırmak, aydınlık Türkiye’nin ihtiyacı olan tüm çocuklarına ulaşmayı hedefliyoruz.

Çıktığımız yolda, çocuklarımızın kültürlü, bilgili, sağlıklı, üretken, bilinçli olmaları ve vicdanlı bireyler olarak hayata hazırlanmaları için hiç durmadan çalışıyor, projelerimizi Türkiye geneline yaymak istiyoruz.