Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TÜBİTAK UZAY’dan Yeni Başarı Haberi Geldi!

Türkiye’nin İlk Milli Gözlem Uydusu İMECE’nin Birinci Yılı Kutlandı,

Türkiye'nin İlk Milli Gözlem

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ve 15 Nisan 2023’te fırlatılan Türkiye’nin gururu İMECE Uydusu, yörüngeye yerleştiği andan itibaren başarılı bir şekilde görevini yerine getirmeye devam ediyor. İMECE, uzaydaki birinci yılını kutlamanın gururunu yaşarken, Türkiye’nin uzay teknolojilerindeki yetkinliğini bir kez daha kanıtlıyor.

İMECE Uydusu, elektro-optik kamerası dahil olmak üzere tüm kritik bileşenlerini yerli ve milli olarak geliştirerek yaklaşık 700 kilometreden yüksek çözünürlükte görüntü almayı başarıyor. Bu başarı, Türkiye’nin uzay alanındaki yeteneklerini dünya çapında göstermesine olanak tanıyor.

TÜBİTAK UZAY, bu önemli başarının ardından yeni bir müjdeyi duyurdu. İnşallah 8 Temmuz 2024 haftasında Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, uzaya gönderilecek. Bu adım, Türkiye’yi dünyada haberleşme uydularını geliştirebilen sadece 11 ülkeden biri yapacak.

TÜBİTAK UZAY, gelecekte de Türkiye’nin uzay teknolojilerindeki liderliğini sürdürmek için kararlılıkla çalışmaya devam ediyor. Bu başarılar, Türkiye’nin uluslararası alanda saygın bir konuma sahip olmasına katkı sağlıyor.