Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

-TÜRK KADINININ BAĞIMSIZLIK ÖYKÜSÜ ÇANKAYA’DA ANLATILIYOR

Çankaya Belediyesi, Türk Kadınlar Birliği’nin “Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü” başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 1 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Çankaya Belediyesi, Türk Kadınlar

HAMZA RÜSTEM KOLEKSİYONUNDAN SEÇME ESERLER
Çankaya Belediyesi, Türk Kadınlar Birliği’nin “Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü” başlıklı fotoğraf sergisi ile Başkentli sanatseverleri ağırlıyor. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 18 Aralık tarihinde açılan sergi, ücretsiz olarak 1 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Hamza Rüstem Koleksiyonu’ndan yararlanılan sergi, geçtiğimiz yüzyılın başından ortalarına tarihlenen, odağında kadını gösteren binlerce fotoğraf arasından seçilen eserlerden oluşuyor.

TÜRK KADINININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ ANLATILIYOR
Haremden Özgürlüğe sergisi; bir ülkenin emperyalizme karşı açtığı savaşı nasıl zafere dönüştürdüğünü, ardından gelen devrimlerle olanaksız koşullarda bir halkın kendine yetebilecek ekonomik düzeni nasıl sağladığını, gerçek bir bağımsızlığın kadının ve erkeğin eşit koşullara sahip olması ile mümkün olduğunu gösteren bir deneyimi göz önüne sermeyi hedefliyor.
Sergideki fotoğraflar Türk kadınının dünyanın pek çok ülkesinden önce elde ettiği haklardan yola çıkarak Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimlerini de ortaya koyuyor. Dönemin tüm gerçekliğini yansıtan ve tamamı 320 fotoğraftan oluşan sergiden ayrıca 180 fotoğraf ve metinlerinden oluşan, Türkçe-İngilizce kitap hazırlandı.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Sergi Salonu’nda açılan sergi 1 Ocak 2024 tarihine kadar 09.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak Başkentlilerin ziyaretine açık olacak.