Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye, Hekime en çok başvuran 4. Ülke oldu

Türkiye, dünya genelinde sağlık hizmetlerine en yoğun başvuru yapan ülkeler arasında dördüncü sıraya yerleşti. Sağlık İstatistikleri Yıllığı’na göre, sağlık kurumlarına başvuran hasta sayısı artış gösterirken, bu talebi karşılayacak kadar hekim ve sağlık çalışanı sayısında belirgin bir artış gözlenmedi.

Türkiye, dünya genelinde sağlık

Sağlık Bakanlığı İstatistik Yıllığı’na göre, bakanlığa bağlı hastanelere başvuru ve ameliyat sayıları bir önceki yıla göre artış gösterirken, uzman hekim sayısında istenilen seviyede bir artış sağlanamadı. Bir yılda yaklaşık bir milyar kişi hekime başvururken, altı milyona yakın kişi de çeşitli ameliyatlar geçirdi.

BirGün gazetesinden Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Türkiye genelinde toplam hekim sayısı 194 bin seviyelerinde kaldı. Verilere göre, Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 228’e gerilerken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bu rakam 402, OECD ülkelerinde ise 372 seviyesinde bulunuyor. Kamboçya’da ise 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 245 olarak kaydedildi. 100 bin kişiye düşen ebe-hemşire sayısı ise 356 olarak belirlendi. Bu veri, AB ülkelerinde 890, OECD ülkelerinde ise 1002 düzeyinde seyrediyor.

Türkiye’de yaşanan hekim eksikliği, sağlık hizmetlerine erişimde ve kalitede önemli sorunlara yol açmaktadır. Yetkililer, bu sorunun çözümü için çeşitli önlemler almaya çalışmaktadır ancak hala yeterli düzeyde bir iyileşme sağlanamamıştır.