Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ULUSKON Başkanı Atasoy; Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 76’ncı Yıl Dönümü Kutlama Resepsiyonuna Katıldı.

“ULUSKON Başkanı Atasoy; Sri

“ULUSKON Başkanı Atasoy; Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 76’ncı Yıl Dönümü Kutlama Resepsiyonuna Katıldı.”
Sri Lanka’nın 76. yıl dönümü, Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi S.Hasanthi Urugodawatte Dissanayake’nin ev sahipliğinde Ankara’da bir otelde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona, pek çok ülkenin büyükelçileri katıldı.

IMG 20240207 WA0000

Başkan Atasoy, resepsiyonda birçok diplomatik temaslar sağladı. Ve şunları dile getirdi:
“Turizm başta olmak üzere pek çok sektörde yatırım yapılacak bir ülke. İnsanları çok misafirperver. Türk Halkı ve Sri Lanka Halkı arasında kültürel ve sosyal alanda benzerlikler olduğunu gördüm. Sri Lanka, 2024 yılında ULUSKON İş insanlarıyla ziyaret etmek istediğimiz ülkeler arasında yer almaktadır.”
İstiklal Marşı ve Sri Lanka milli marşının okunmasının ardından, 6 Şubat’ta yaşanan deprem için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Büyükelçi Dissanayake, Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın binlerce yıllık tarihi olduğunu dile getirdi. Geçen yılların Türkiye ve Sri Lanka için önem arz ettiğini belirten Dissanayake, 2023’ün Sri Lanka’nın bağımsızlığının 75’inci, Türkiye’nin kuruluşunun 100’üncü ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75’inci yılı olduğunu vurguladı.
Sri Lanka ile Türkiye’nin deniz ticareti yoluyla uzun yıllara dayanan köklü bağları olduğunu ifade eden Dissanayake, ikili ilişkilerin hükümetler arası iş birliği anlaşmaları ve mutabakat zaptının imzalanmasıyla geliştirildiğini kaydetti. Dissanayake, iki ülkenin ticari ilişkilerine de değinerek, Türkiye’nin Sri Lanka’dan çay, Sri Lanka’nın ise Türkiye’den buğday unu ithal ettiğini hatırlattı.