Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Uygarlığın ilk işareti nedir? Yanıt: “Kırılıp iyileşmiş uyluk kemiği”

Margaret Mead, 1901 –

Margaret Mead, 1901 – 1978 yılları arasında yaşamış ABD’li bir antropolog. Bu alanda yetkin biri olarak tanınmış iz bırakmış biri. Ona bir öğrencisi bir derste sormuş: “Uygarlığın ilk işareti nedir?” diye.

Bir antropologa bu soruyu sorarsanız insan eliyle yapılmış bir aleti cevap olarak söylemesini beklersiniz değil mi? Avlanmakta kullanılan keskinleştirilmiş bir taş, kilden yapılmış bir çanak bir çömlek falan ne bileyim.. Cevabı oldukça farklı: “Kırılıp iyileşmiş uyluk kemiği”
Arkeolojik araştırmalarda rastladıkları bu şekilde kırıldıktan sonra iyileştiğini tespit ettikleri bir kemik ona göre uygarlığı başlatmıştı.

Gerekçesini de söylemiş elbette: “ Kalçayı dize bağlayan vücuttaki en büyük kemiktir bu. Modern tıbbın faydalarının olmadığı toplumlarda kırık bir uyluk kemiğinin iyileşmesi yaklaşık altı hafta dinlenmeyi gerektirir. Doğada hiçbir insan bu kırık kemiği iyileşene kadar hayatta kalamaz; iyileşmiş kemik demek birisi o insanın bacağını sarmış onu güvenli bir yere taşımış, onunla birlikte kalmak için zaman ayırmış, ona bakmış demektir. İyileşmiş bir uyluk kemiği bir kişinin kendi hayatını kurtarmak için onu terk etmek yerine bir insana yardım ettiğini gösterir” Ayrıca şunu da ifade ediyor: “Zor bir dönemde başka birine yardım etmek, medeniyetin ilk belirtisidir ”

Kaynak: https://twitter.com/ikarus_deadalus/status/1426854029292883971