Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Uykunun Yaşa Etkisi: Araştırma Sonuçları Açıklandı

1 / 100 İsveç’teki
1 / 100

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, yeterli uyku almanın ve uykusuzluğun yaşlanma üzerindeki etkisini inceledi. Yapılan araştırmaya göre, 18-70 yaşları arasındaki 429 kişiyle gerçekleştirilen ilk çalışmada, katılımcılara son bir ay içinde kaç gece uykularından verim alamadıkları ve uykularını tam alamadıkları günlerde kendilerini kaç yaşında hissettikleri soruldu.

Elde edilen veriler, psikolojik araştırmalarda kullanılan standart ölçeğe göre değerlendirildi. Bilim insanları, ilk çalışmanın sonuçlarına göre, uykularını tam alamadıkları her gün için kişilerin ortalama 3 ay yaşlı hissettiklerini ve uykularını tam alanların ise yaklaşık 6 yaş genç hissettiklerini belirtti.

İkinci çalışmada ise 18-46 yaşları arasındaki 186 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, arka arkaya iki gün boyunca sadece 4 saat uyuyan katılımcıların yaş algılarının incelendiği bildirildi. Yapılan incelemeler sonucunda, peş peşe iki gün boyunca sadece 4 saat uyuyan gönüllülerin yaklaşık 4,5 yaş daha yaşlı hissettikleri tespit edildi.

Araştırmanın sonuçları, uyku kalitesinin yaş algısını etkileyebileceğine dair önemli ipuçları sunuyor.