Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ya 3. Dünya Savaşı Ya da Dünya Barışı !..

Gerek Rusya-Ukrayna Savaşı ve gerekse İsrail-Filistin/Gazze Savaşı 3. Dünya Savaşı’nın işaret fişekleri gibi… İsrail-Filistin/Hamas Savaşı, Biden ve Netanyahu’nun başını yiyecek. ABD’de Biden, seçimlerde kaybedecek. Netanyahu da İsrail’in başından gidecek. Şayet İsrail-Filistin/Gazze Savaşı sona ererse Ukrayna-Rusya Savaşı da sona erecek. Her iki savaşın sona ermesini dünyada barış, huzur ve adalet isteyen devletler ve milletler sağlayacak. Dünyada barış, huzur ve adalet isteyenler, İsrail’in Filistin halkı üzerinde uygulamış olduğu zulüm, vahşet ve soykırıma son verebilmek için her türlü yola başvurmaktan çekinmiyorlar. İsrail’in Filistin halkına uygulamış olduğu zulme, vahşete ve soykırıma tepki gösterenler kazanacak. Dünyada barış, huzur ve adalet için harekete geçen devletler ve milletler kazanacak.

Gerek Rusya-Ukrayna Savaşı ve

Haber-Yorum: Muhsin AKIL

Rusya-Ukrayna Savaşı ile başlayan dünyadaki gerilim şu anda devam etmekte olan İsrail-Filistin/Hamas Savaşı ile zirveye tırmanmıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada ilk defa böylesi bir gerilim yaşanıyor. Gerek Rusya-Ukrayna Savaşı ve gerekse İsrail-Filistin/Gazze Savaşı 3. Dünya Savaşı’nın işaret fişekleri gibi… Her iki savaş, domino taşı misali dünyadaki bütün dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Bütün ülkeler olası bir 3. Dünya Savaşı’nın daha şimdiden hazırlıklarını yaparak savunma sanayilerine çok büyük bütçeler ayırmaya başladılar.

Ortadoğu’nun şımarık çocuğu, ABD ve İngiltere beslemesi, kendisini dev aynasında gören İsrail’in Filistin halkı üzerinde yapmış olduğu zulüm, vahşet ve soykırım artık dünyadaki bütün ülkeleri canından bezdirmeye başladı. Başta ABD olmak üzere bazı AB ülkeleri, Rusya, Çin, Ortadoğu’da Arap ülkeleri ve yine başta BM olmak üzere birçok uluslararası kuruluş İsrail’i defalarca uyarmalarına rağmen maalesef en ufak bir olumlu yaklaşım göremediler.

İsrail’e destek konusunda ABD’nin geri adım atmaya başlaması İsrail’e destek veren ülkeleri de etkiledi. Onlar da geri adım atma sinyalleri vermeye başladı. İsrail artık yalnız kalmaya mahkumdu. İsrail, ilk başlarda Filistin ile adeta Kedi-Fare oyunu oynadığını zannediyordu. Fakat zaman içinde Filistin/Gazze’nin kedi olmadığını anlamaya başladı. Karşısındaki olağanüstü direniş nedeniyle evdeki hesabı pazara uymamıştı! Filistin/Hamas karşısında orantısız güç kullanmasına rağmen her geçen gün siyasi, ekonomik, askeri kayıp veriyordu. Dünyadaki karizması, kariyeri ve itibarı da sarsılmıştı.

Bu savaş daha şimdiden ABD ve İsrail’i çok büyük etkiledi. Her iki ülke Filistin konusunda gerek devlet ve gerekse halk olarak ikiye bölündü! İsrail-Filistin/Hamas Savaşı, Biden ve Netanyahu’nun başını yiyecek. ABD’de Biden, seçimlerde kaybedecek. Netanyahu da İsrail’in başından gidecek. Çünkü gerek ABD ve gerekse İsrail devleti içinde çok büyük çatlaklar oluştu! Her iki devletin derinliklerinde çok bir çatışma yaşanıyor. Biden ve Netanyahu’nun gitmesi için demokratik, yasal, meşru her yol denenecek. Şayet bir sonuç alınmazsa derinlerdeki geleneksel tarihi yöntemlere başvurulacak!

7 Ekim 2023 tarihinde patlak veren İsrail-Filistin/Gazze Savaşı Ukrayna-Rusya Savaşı’nı unutturdu. Şu anda dünyanın bütün dikkati İsrail-Filistin/Hamas Savaşı’nda. Daha doğrusu İsrail’in Filistin halkı üzerinde yapmış olduğu vahşet, katliam ve soykırım Ukrayna-Rusya Savaşı’nı gölgede bıraktı. Şayet İsrail-Filistin/Gazze Savaşı sona ererse Ukrayna-Rusya Savaşı da sona erecek. Her iki savaşın sona ermesini dünyada barış, huzur ve adalet isteyen devletler ve milletler sağlayacak. Dünyada barış, huzur ve adalet isteyenler, İsrail’in Filistin halkı üzerinde uygulamış olduğu zulüm, vahşet ve soykırıma son verebilmek için her türlü yola başvurmaktan çekinmiyorlar.

İnsanlık, İsrail’in bir an önce yargılanması için sabırsızca bekliyor. İsrail’in Filistin halkına uygulamış olduğu zulme, vahşete ve soykırıma tepki gösterenler kazanacak. Dünyada barış, huzur ve adalet için harekete geçen devletler ve milletler kazanacak. Bu ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Türkiye hep Filistin’in yanında olmuştur. Hatta İsrail ve Filistin arasında garantör olma teklifinde bile bulunmuştur. Aynen Rusya ve Ukrayna arasında olduğu gibi… Türkiye’nin dünyadaki güvenirliği Ukrayna-Rusya savaşından dolayı insanlığın yaşadığı gıda krizde göstermiş olduğu arabuluculuk sayesinde tescillenmiştir. Aynı şekilde Türkiye’nin garantörlük teklifi kabul görse, İsrail-Filistin/Hamas Savaşı’nı sonlandırabilecek bir potansiyele sahiptir. 

Dünyanın çok tehlikeli bir döneme girdiğiyle ilgili önemli bir raporun Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından yayınlanması küresel arenada büyük tedirginlik yarattı. Devam etmekte olan Ukrayna-Rusya Savaşı Avrupa-Asya arasında, 7 Ekim 2023’te patlak veren İsrail-Filistin/Hamas Savaşı Ortadoğu’da, ABD-Kuzey Kore gerilimi ve Çin Denizi’ndeki hak iddiaları Uzak Doğu’da, Afrika’daki çatışmalar, Kuzey ve Güney Kore, Çin, Tayvan, Hint-Pasifik olmak üzere daha birçok bölgedeki olumsuz gelişmeler, olaylar ve çatışmalar uluslararası olaylar dünyadaki tüm siyasi, ekonomik, toplumsal, stratejik, askeri ve istihbarat dengelerini alt-üst etmiştir.

Dünyadaki bütün bu gelişmeler ve olaylar üzerine Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) yayımladığı “Askeri Denge 2024” raporuna göre nükleer silah çalışmalarını hızlandırdığını ve bölgelerdeki güven, huzur ve güvenlik dengelerini bozulduğuna dair ifadeler yer aldı. Küresel Savunma Harcamaları’nın yüzde 9 arttığı, bölgelerde endişeye neden olduğu, Asya’da bazı ülkeler arasında savunma yönelik yakın ilişkileri doğurduğu (Hint-Pasifik, Japonya-Güney Koru, ABD-Tayvan) vurgulanmıştır. ABD’nin ve bazı AB ülkelerinin Ortadoğu’da, Rusya’nın Avrupa-Asya’da, Çin’in Çin Denizi bölge ülkelerinde vs. baskılar yapması dünyadaki gerilim/tansiyonu sadece yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda küresel büyük bir savaşın da sinyallerini veriyor.