Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YANITINIZ BATSIN

Bu haberin fotoğrafı yok

Zengin, yüzbinden fazla kelime ve terkibi olan güzel Türkçemizi mahvettiler. Sadece kendini bilmez birtakım câhil cüheyla yapsaydı bu işte büyük bir mesafe kat edemezlerdi.

Lâkin gel gör ki, devlet ya da devlet gibi müesseseler, kurumlar da bu yozlaşmaya, bu rezalete iştirak etti. Meselâ devletin milyonlara hitab eden yayın kurumu TRT spikerlerinin, hatiplerinin dilinde de kahrolası yanıt, kanıt… Millet bunları izledikçe, dinledikçe artık şuuraltına işliyor kahrolası yanıtlar, kanıtlar…

Ve bu hal işin bilinçli yapıldığını gösterir. Dilimizi bilinçi olarak bozmak isteyenler elbette bunu en müessir şekilde TRT ile yapabilirlerdi. Bizim cenah yàni gerçekten milliyetçi, muhafazakâr kesim buna mani olabilir miydi? Elbette olabilirlerdi ama olmadılar. Neden mi?

Ezikler dik duramaz da ondan. Ezikler hiçbir şeye karşı koyamazlar. Ne o bilinç vardır eziklerde ne de o azamet, o vakar, o haysiyet…

Bizim cenahın ezikliği giderek arttı. Kendimizi geliştirmek, onlara ayar vermek yerine onların verdiği ayarla hareket ediyoruz.

Yahu her dilin bir akışı vardır. Zaman içinde bazı yabancı kelimeler her dile girer. Bunun sebepleri ayrı bir konudur ama girer. Meselâ yogurt kelimesi bizden Batı dillerine geçmiştir zira karşılığı yoktur o dillerde. Onlar yoğurt yapmayı bizden öğrendiler.

Computer kelimesini hálâ kullananlar var ama yerine ikame ettiğimiz «bilgisayar» o kadar isabetle yerini buldu ki artık yabancı dildeki karşılığını kullananlar yadırganıyor.

Hesap makinesini de değiştirmedik. Hiç kimse calculator demez. Demek ki maymun gibi hareket etmek yerine önce bir karşılık aranmalı. Fakat yanıt kanıt gibi uyduruk, dilimizin yapısına ters, yanlış karşılıklar değil.

Yanıt nedir Allah aşkına? Kökü nedir bu kelimenin? Yan, bir şeyin ön ve arkası dışındaki kısımlarıdır. Buradan cevaba nasıl geçiyor bu nádân adamlar anlayabilen beri gelsin.

Kanıt nedir Allah aşkına? Kan kelime kökü (?) deniliyorsa, damarlarımızda akan sıvıdır kan. Delil ile irtibatı yoktur. Yok eğer kanıt ile kanıdan, kanaatten gelmek murad ediliyorsa bu da delil veya burhan anlamını ihata etmez. Hem zengin dilimizde delil, burhan varken bu uyduruklara ne hacet var? Dedik ya bu yozlaşmayı bilinçi yapıyor biidrâk soysuzlar.

Muhterem okur, sen sen ol, cevap demeye, delil, burhan demeye devam et. Bazı şeyler çok mühimdir. Dilimizi korumaktaki inât da böyle çok mühim olan bir haslettir haysiyetli milletler için. 15.06.2024