Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yenimahalle’de kadın olmak

Gündem Yenimahalle’de kadın konusu masaya yatırıldı.

Gündem Yenimahalle’de kadın konusu

Yenimahalle Belediyesi ve Yenimahalle Kent Konseyi işbirliğinde düzenlenen Gündem Yenimahalle toplantılarının 6’ıncısı “Kadın” başlığı altında Meydan AVM Sinan Bengier Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

Oturum Başkanlığı’nı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülşen Sucu İnal’ın yaptığı “Yenimahalle’de Kadın Olmak” konulu panelde; Yenimahalle Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nden Dicle Maybek, Yenimahalle Belediyesi AB Proje Koordinatörü Merve Şimşek ve Çankaya Belediyesi’nden Didem Tayfur kadın olmanın zorluklarını gözler önüne sererken yapılması gerekenler ve sıkıtılar karşısında başvurulacak yollar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Şiddet var,şikayet yok

Kadınların büyük çoğunluğunun ciddi anlamda şiddete maruz kalmasına rağmen hiçbir şikayette bulunmadığı ve destek almadığından yakınan Dicle Maybek Kadın Danışma Merkezleri ve sığınma evlerinin önemini anlattı. Maybek “Türkiye genelinde evlenmiş kadınların; %36’sı fiziksel şiddete, %44’ü duygusal şiddete, %30’u ekonomik şiddete, %12’si de cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Durum buyken bu kadınların büyük bir çoğunluğunun (%89) maruz kaldığı şiddet nedeniyle herhangi bir resmi merciye başvurmadığı tespit edilmiştir. Yenimahalle Belediyesi Kadın Sığınma evinde 3 yılda 800’ün üzerinde kadına, 600’ün üzerinde çocuğa hizmet verildi. Kadınlarımız kaderine boyun eğmesin. Bu konuda ciddi hizmet veren kadın platformları, devletin ilgili mercileri, kurumların danışma merkezleri ve sığınma evlerinden destek alın” dedi.

Yenimahalle çalışanlarının yüzde 55’i kadın

Yenimahalle Belediyesi çalışanlarının yüzde 55’inin kadın personel olduğunu vurgulayan Merve Şimşek de Yenimahalle’de yapılan kadın hizmetleri hakkında katılımcıları aydınlattı.

Panelin ardından Yenimahalle Kent Konseyi tarafından düzenlenen KİHEP Eğitimlerine katılan 50 kadına sertifikaları verilirken Kadın Meclisi tarafından hazırlanan Kadın Hakları el kitapçığı katılımcılara dağıtıldı.