Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YILLAR GEÇSE DE HİÇ ESKİMEYEN BARIŞIN SİMGESİ VOSVOSLAR

2. Dünya Savaşı yıllarında savaş aracı olarak tasarlanan Vosvos’lar 60’lı yılların sonlarından itibaren barış simgesi haline geldi.

2. Dünya Savaşı yıllarında

VOSVOS TARİHİ

Volkswagen- Kaplumbağa’nın öyküsü, dolu dolu 72 yılın, efsanenin ve çok sayıda rekorun öyküsüdür. Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu aracın karakteristik özelliği; eğilimli bir burun ve arka yapıya sahip olmasıdır. Bunda amaç aerodinamik bir şekil ve çift eğrilikli kaporta yüzeyine sahip, akranlarına göre çok daha sağlam bir araç elde etmekti. Arkaya yerleştirilen motor ve makas yerine torsiyon çubuğu kullanmadaki neden ise binek otomobillerde belirgin olan yol tutuş problemini gidermekti. Ferdinand Porsche’nin kullanmayı düşündüğü motor da oldukça farklıydı: 3 silindirli, yıldız şeklinde sıralanmış ve maliyetin düşük olması için hava soğutmalı bir blok’tan oluşuyordu.

 

 

F.Porsche daha sonraki projelerinde bu motoru değiştirdi ve yıldız şeklindeki 3 silindirli yerine karşılıklı yerleştirilmiş 4 silindirli “boksör motor” isminde yine hava soğutmalı bir motor kullandı ve istediği başarıyı elde etti. Ayrıca uçak yapımı konusunda da deneyimleri olan F. Porsche, bu bilgilerini projesinde de kullanarak oldukça hafif ve stabil bir şase tasarlamak için kolları sıvadı ve düz bir zemin üzerine iki sağlam direk koyarak az malzemeyle amacını gerçekleştirdi.

 

 

Ne Hitler ile ne de onun dünyayı ele geçirme ideolojisiyle hiç tanışmayan, 55 yaşındaki Ferdinand Porsche, bu stüdyoda yaratacağı bir otomobilin ilk örneklerinin, sonraki yetmiş yılda dünyayı ele geçireceğini kuşkusuz bilmiyordu.

 

Beetle, nam-ı diğer kaplumbağa ya da Vosvos.

2. Dünya Savaşı yıllarında Hitler’in emri ile bir savaş aracı olarak tasarlanan Vosvos, daha sonraki yıllarda ise barışın simgesi halini aldı.

Yolların en sempatik otomobili olarak bilinen Beetle’ın üreticisi Volkswagen, kısa bir süre önce bu modelin üretimini tamamen durdurduğunu açıkladı.

 

 

Günümüze kadar 2,5 milyon adede yakın üretilen Vosvos’lar, otomobil sevdalılarının kalbinde ise sonsuza kadar kalmaya devam edecek.

Barış simgesi haline geldi

Aslı savaş otomobili olan Beetle’ın kaderi ise Rock’n Roll’un efsane ismi Elvis Presley’in Almanya’dan bu otomobili satın almasıyla değişmeye başladı.

1963 yılında gösterime giren “Herbie” filmi ise sinema tarihinde ilk defa bir otomobilin başrol oynadığı film olarak akıllara kazındı.

Herbie filmi ile birlikte 68 yılında moda olan hippie akımı da Beetle’ın barış simgesi haline gelmesine vesile oldu.

Gezmenin, eğlencenin, özgürlüğün simgesi Vosvos’lar günümüzde de ortaya çıkış amacının tersine hala barış simgelerinden biri olarak görülüyor.