Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

10 Ocak’ta Gazze’de Basın Şehitleri Anma Yürüyüşü

7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden İsrail’in Gazze saldırıları sonucunda hayatını kaybeden yüzlerce gazeteci için 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Ankara’da bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

7 Ekim 2023'ten bu

Ülkemizde 1962 yılından bu yana kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’nde, bu yıl anlamlı bir etkinlik gerçekleştirilecek. Türkiye’ye özgü bu günde, İsrail’in saldırıları sonucunda yaşamını yitiren 110 gazeteci için bir yürüyüş düzenlenecek. Bu yürüyüş, İsrail’in sivillere yönelik katliamlarına dikkat çekerken aynı zamanda mesleklerini icra ederken hayatını kaybeden gazeteciler anılacak.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde İsrail’in Katlettiği Gazetecileri Anılacak

Türkiye, her yıl 10 Ocak’ta Çalışan Gazeteciler Günü’nü coşku ve saygıyla kutluyor. Ancak bu yılın etkinlikleri arasında özellikle İsrail’in Gazze’deki saldırılarında hayatını kaybeden gazetecilerin anılması büyük bir önem taşıyor. İsrail’in katlettikleri arasında 110 gazeteci de var. Filistin Dayanışma Platformu, Gazeteciler ve Diploması Komisyonu, İletişim Platformu, ve Medya İşçi Sendikası ile yurttan ve dünyanın dört bir yanından gazeteciler, 10 Ocak Çalışırken Katledilen Gazeteciler Günü’nde bir dizi etkinlik gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Etkinlik 10 Ocak’ta Ankara Güvenpark’ta  Gerçekleşecek

Filistin Dayanışma Platformu Basın Komisyonu Üyesi Tayyar Tercan, etkinliklerine tüm vatandaşları, özellikle de gazetecileri davet ettiğini belirtti. Tercan, şunları söyledi: “İsrail’in işlediği vahşetlere karşı sesimizi daha fazla yükseltmeyi amaçladığımız bu etkinliklere büyük bir katılım bekliyoruz. İnşallah 10 Ocak’ta Ankara Güvenpark’ta, meslek örgütlerinin liderleri ve gazeteciler bir araya gelerek bir basın açıklaması yapacaklar. Bu eylemde, hayatını kaybeden gazetecilerin anısını yaşatmak amacıyla fotoğrafları sergilenecek. Ayrıca, hafta boyunca konferanslarımız, panellerimiz ve fotoğraf sergilerimiz de olacak.” diye ekledi.

“Bütün Meslektaşlarımızı Bekliyorum”

Medya İletişim Merkezi (MİM) Koordinatörü Gazeteci Yazar Serdar Arseven, platforma destek verenler arasında yer alıyor ve şunları söyledi: “Tüm meslektaşlarımı, bu eylemlere katılmaya davet ediyorum. Bu, sadece orada şehit edilen ve katledilen meslektaşlarımızın değil, aynı zamanda onların ailelerinin ve tüm insanlığın sorumluluğudur. İnşallah etkinliklere birçok meslektaşımızla birlikte katılıyoruz.”