Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP Lideri Özel’den Zübeyde Ana’ya ziyaret Özel: “Annenin gözyaşının rengi olmaz”

İZMİR _ CHP Genel

İZMİR _ CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’daki kabrini ziyaret etti. Anma töreninde konuşan CHP Lideri Özel, evlatlarını kaybeden anneleri ayrım yapmadan aradığını ifade ederek, “Annenin gözyaşının rengi olmaz. Biz bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark ayırmadan kucaklayan CHP’lileriz ve biz onlarla birlikte Türkiye ittifakıyız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise ülkenin aydınlığı için annelerin vicdanının huzur bulması gerektiğini söyledi.

 

IMG 20240512 WA0070

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabrini ziyaret etmek için İzmir’e geldi. Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’daki anıt mezarına giden CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, İzmir ilçe belediye başkanları,  Manisa ilçe belediye başkanları,  Ege Bölgesi’nin CHP il başkanları, CHP İzmir ve Manisa milletvekilleri, CHP ilçe başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

IMG 20240512 WA0066

Törende CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Başkan Dr. Cemil Tugay ve beraberindeki protokol, saygı duruşunun ardından Zübeyde Hanım’ın anıt mezarına kırmızı karanfil bıraktı.

IMG 20240512 WA0068

“Zübeyde Anne olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti olmazdı”

İzmir’i, “Cumhuriyeti seven, Atatürk’ü seven güzel insanlar” sözüyle selamlayan CHP Lideri Özgür Özel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesine ev sahipliği yapan Cumhuriyet kenti İzmir’de Cumhuriyet’in en müstesna ilçelerinden bir tanesi Karşıyaka’da birlikteyiz. Hemen arkamızdaki toprak, bu dünyanın görmüş olduğu, bu ülkenin yetiştirmiş olduğu en büyük devrimciyi dünyaya getirmiş, onu yetiştirmiş ve onu bize kazandırmıştır. Eğer Zübeyde Anne olmasaydı, bu topraklar Türkiye Cumhuriyeti toprağı olmazdı. Burada bağımsız ve çağdaş bir Cumhuriyet hüküm sürüyor olmazdı” diye konuştu.

IMG 20240512 WA0070 1

“Devrimlerin her birisine ayırmadan sahip çıkacağız”

CHP Genel Başkanı Özel,  Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce Zübeyde Hanım’ın kabrinde söylediği “Burada yatan annem, eziyetin, zorlamanın, bütün milleti uçuruma götüren bir keyfi idarenin kurbanı olmuştur. Annemin kaybından şüphesiz çok üzüntülüyüm. Fakat bu üzüntümü gideren, beni avutan bir konu vardır ki, o da anamız vatanı yok olmaya götüren idarenin artık bir daha geri gelmemek üzere yokluk mezarına gömülmüş olduğunu görmektir. Annem bu toprağın altında, fakat milli hakimiyet sonsuza dek devam edecektir. Beni teselli eden en büyük kuvvet budur” sözlerini okudu.  Sözlerin üzerine konuşan Özgür Özel, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, annesinin kaybından ülkenin keyfi idaresini sorumlu tutmakta haklıdır. Annesi, o keyfi idarenin iyi yönetememesi sebebiyle sağlığından olmuş, tedavi olamamış ve hastalığa yenik düşmüştür. Ancak o keyfi idarenin değişmesi, tek adam rejiminin değişmesi, halkı tebaa gören, kul gören rejim yerine herkesin eşit haklara sahip olduğu, anayasal yurttaşların sağlık hakkı için, barınma hakkı için çalıştığı, milli egemenliğin bir kişide değil, bütün millette olduğu bu Cumhuriyet’in varlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü teselli etmiş. Anne acısını yüreğinden almış yerine huzur vermiştir. O yüzden Cumhuriyet’in kazanımlarının ayrı ayrı değerini bileceğiz. Devrimlerine sahip çıkacağız. Halk egemenliğinin, demokrasinin her şeyden üstün olduğunu bir kez daha hatırlayacağız” şeklinde konuştu.

IMG 20240512 WA0065

“Yaşasın Türkiye ittifakı”

Türkiye siyasi tarihinde farklı siyasi ve etnik gruplardan evlatlarını kaybeden anneleri aradığını ifade eden CHP Lideri Özel, ayrımcılığa inat Türkiye ittifakı mesajı vererek, “İki şeyin rengi olmaz. Alın terinin rengi, mezhebi, cinsiyeti olmaz. Bir diğeri de annenin gözyaşının rengi olmaz. Annenin gözyaşının Türk’ü olmaz, Kürt’ü olmaz. O yaşın durması icap eder. Bugün şehit annelerimizi aradım, Diyarbakır Annelerini aradım, Cumartesi Annelerini aradım. Ayırmadan hepsini aradım ve hepsine dedim ki bugün sizin için zor bir gün. Evlatlarınızdan uzak, özlem hissettiğiniz bugünde bunu hissetmeyin, sizin aileniz CHP’dir. Hepimiz sizinle birlikteyiz. Biz bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark ayırmadan kucaklayan Cumhuriyet Halk Partilileriz ve biz onlarla birlikte Türkiye ittifakıyız. Yaşasın Türkiye ittifakı, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Zübeyde Ana’nın evladının emanet ettiği Cumhuriyet” dedi.

IMG 20240512 WA0063 1

Başkan Tugay: “Bu ülke annelerimizin vicdanları huzur bulduğunda aydınlanacak”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Bu özel günde, Anneler Günü’nde ziyaretinizle bizleri onurlandırdınız. Her Anneler Günü’nde, bize anneleri hatırlatan her günde, onun manevi huzurunda defalarca toplandık. Her defasında ona ve onun bize armağan ettiği o büyük kahramana Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygımızı minnetimizi defalarca dile getirdik. Bugün yine Anneler Günü, annelerimizin günü. Onlara duyduğumuz saygı, sevgi ve minnetimiz; daimi ve sonsuzdur. Zübeyde Annemizin manevi huzurunda Türkiye’mizin tüm annelerine bu saygıyı ifade etmek için bir aradayız. Zübeyde annemiz ömrünün son bir ayını Karşıyaka’da sağlık problemleri nedeniyle geçirmiş ve hayata gözlerini burada yummuştur. Hemen ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle buraya defnedilmiş ve İzmir’in bağrına emanet edilmiştir. Bizim için bu kutsal emaneti bugüne kadar korumak ve yerine getirmek bir görev olmuştur. En önemli görevimizin olan Cumhuriyet’imizin değerlerini savunurken, ona mutlaka eşlik etmesi gereken kadın haklarının savunucusu olmamız gerektiğini her zaman hatırlıyoruz. Kadınlarımız, annelerimiz bizler için birer kahramandır. Ülkemiz için yaptıkları fedakarlık, tıpkı Zübeyde Annemizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan etmesi gibi bu ülkenin tüm evlatlarını bize armağan etmelerindendir. Biliyoruz ki bu ülke, annelerimizin vicdanları huzur bulduğu zaman gerçekten aydınlığa erişmiş olacaktır. Son nefesimize adar mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

IMG 20240512 WA0078

Başkan Ünsal: “Zübeyde Hanım’a ne kadar teşekkür etsek az”

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetli annesi Zübeyde Hanım’ın kabri başındayız. Bu ülkeyi esaretten kurtararak hepimize aydınlık bir gelecek bırakan bir evlat yetiştiren Zübeyde Hanım’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Karşıyaka hem sahiplendiği değerlerle Atatürk’ün, hem de onun kutsal emaneti Zübeyde Hanım’ın yeridir. Bize bıraktığı bu değerlere sonsuza kadar sahip çıkacağız. Yüreğinde annelik duygusu taşıyan tüm kadınlarımıza ve hayata gözlerini yummuş tüm annelere minnet borçluyuz” dedi.