Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

John Lennon’ın Kayıp Gitarı Rekor Fiyata Satıldı

İngiliz müzik grubu The Beatles’ın üyesi John Lennon’ın 50 yıldır kayıp olan gitarı, açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Gitar, bugüne kadar satılan en pahalı Beatles enstrümanı olarak tarihe geçti.

İngiliz müzik grubu The

Tavan Arasında Bulunan Hazine

Dünyaca ünlü müzik grubunun üyesi John Lennon’ın kayıp gitarı, bir tavan arasında bulundu. 1980 yılında vurularak hayatını kaybeden Lennon’ın, 50 yıldır kayıp olan gitarı müzayede evine çıkarıldı. Lennon’ın 1965 yılında “Help!” ve “Rubber Soul” albümlerinde kullandığı Hootenanny akustik gitarın 800 bin dolara satılması bekleniyordu.

chrome VDKUVwW9Fc

Fotoğraf: Erik Pendzich/Rex/Shutterstock

Gitar, New York’taki Hard Rock Cafe’de düzenlenen açık artırmada, telefonla yapılan bir teklifle 2,9 milyon dolara satıldı. Bu satış, gitarı şimdiye kadar satılan en pahalı Beatles enstrümanı haline getirdi. Lennon, “Help!” filminde “You’ve Got to Hide Your Love Away” şarkısında bu gitarı kullanmıştı.

 

“Lennon’ın Kalıcı Mirasının Bir Sembolü”

Julien’s Auctions’ın genel müdürü David Goodman, Framus marka gitarın şimdiye kadar piyasaya sürülen en önemli Beatles gitarı olduğunu belirterek, “Bu gitar sadece müzik tarihinin bir parçası değil, aynı zamanda John Lennon’ın kalıcı mirasının bir sembolü. Bu, benzeri görülmemiş satış, The Beatles’ın müziğinin ve John Lennon’ın zamansız cazibesinin ve saygınlığının bir kanıtıdır” dedi.

Julien’s Auctions’ın kurucu ortağı ve genel müdürü Darren Julien ise gitarı “Rock tarihinin tarihsel açıdan en önemli Beatles gitarlarından biri” olarak nitelendirerek, “Bu olağanüstü enstrümanı bulmak, kaybolmuş bir Rembrandt veya Picasso’yu bulmak gibi” ifadesini kullandı.