MELODİ BAÇ: “KİTAP YAZMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA BİR YOL HARİTASI ÇİZİLMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Melodi Baç. Fantastik roman yazarıyım. İlk kitabımı 13 yaşında yazmaya başladığım için bana Türkiye’nin en genç fantastik yazarı unvanını verdiler. Ardından ilk kitap serim Yasak ve Yasak-II Crista ile yakaladığım başarı ile bu unvan Türkiye’nin JK. Rowling’i unvanına evrildi. Yazma serüvenime devam ettim. Üniversitede sinema eğitimimi tamamladıktan sonra Amerika’ya UCLA’de senaryo eğitimime devam etmek için taşındım. Bu esnada Anka Serisi’nin “Anka’nın Dönüşü”, Yüzüncü Nesil” ve “Kül” adlı üç kitabını yayınlandım. 2022’nin Şubat ayında Anka Serisi’nin son kitabı Sınır’ı Müptela Yayınları etiketiyle piyasaya sürdüm. Şimdilerde kitaplarımı senaryolaştırmanın ve yeni kitaplarımı yazmamın yanında, senaryo ve kitap danışmanlığı ve yarışma jüriliği yapmaktayım. 

Yazarlık yaptığınızı söylediniz ve basılmış kitaplarınız mevcut kitaplarınızdan ve içeriğinden bahseder misiniz?

Yazdığım tür genel olarak fantastik ya da bilim kurgudur. Kitaplarımı seri olarak tasarlamayı seviyorum çünkü bu bana o dünyaları genişletmek ve geliştirmek için zaman ve alan tanıyor. İlk serim Yasak Serisi’ni çok küçük yaşta yayınlamama rağmen büyük bir başarı elde ettim. Yasak Serisi, bir melek ve şeytanın karşılaşmasını, birbirlerine aşık olmalarını ve dünyaya meydan okumalarını anlatmaktadır.

Anka Serisi’ni ise çok daha olgunken yazmaya başladım. Anka Serisi, Anka kuşunun oğulları olduğuna inanılan iki ölümsüz ruhun, Crictus adlı bir gezegendeki taht savaşını anlatmaktadır. Bu seri için tasarladığım haritalar, diller, kültür ve tarihçe büyük beğeni topladı. Serinin sondan bir önceki kitabı Sınır yeni piyasaya çıktı. Serinin en son kitabını ise elimden geldiğince hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyorum.

Yazarlık dışında senaristlik de yapıyorsunuz. Senaryolarınızı film veya dizi olarak değerlendirdiniz mi?

2019 yılında dünyaca ünlü ScreenCraft Screenwriting Fellowship yarışmasında orijinal senaryom ile ödüle layık görüldüm. Pandemi öncesinde ise Anka Serisi’ni beyazperdeye taşımak için birçok çalışmam oldu. Maalesef pandemi, herkesin hayatını etkilediği gibi sinema sektörünü de durdurdu. Bu yüzden yeni yeni tekrar konuşmalarımız başladı. Hiç durmadan kitaplarımı senaryoya aktarmaya çalışıyorum. Umarım yakın bir zamanda beyazperde de izlenebilir duruma gelecek.

Senaryo alanındaki bilgilerinizi eğitimler vererek insanlara aktarıyorsunuz. Bu eğitimler hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Genel olarak senaryo analizi ve senaryo danışmanlığı yapıyorum. Bir senaryo fikri olan yazarlarla o fikri geliştiriyor, ya da eğer bitirmiş bir senaryoları varsa, analizini yapıp danışmanlık sağlıyorum. Bunun yanında sinema dünyaca ünlü Final Draft senaryo yarışmasında jürilik yapıyorum. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden sonra UCLA’de senaryo eğitimi görmem beni çok geliştirdi. Özellikle Hollywood odaklı bir eğitim aldığım için, kendi senaryolarıma da bu yöntemleri uyguluyorum.

2021 Yılının en iyi genç yazarı ödülüne sahip başarılı bir yazar olarak yazarlık alanında yer almak isteyen kişilere önerileriniz neler?

Yazar olmak sabır isteyen bir iş. Kitap yazarken disiplinli olmak ve sabretmek yazar adaylarının kitaplarını tamamlamalarını sağlayacaktır. Kitap yazmaya başlamadan önce mutlaka bir yol haritası çizilmesini tavsiye ediyorum. Bu kitabın başına oturmayı kolaylaştıracaktır. Yol haritası, kitabın genel özetini ya da daha detaylı özetini kapsayabilir. Kitabın sonunu bilmeden yazmanın birçok kez yazar adaylarının kitap yazarken pes etmesine neden olduğuna tanık oldum. Bu yüzden her yeni başlayacak yazara mutlaka kitabın başı, ortası ve sonunu tasarlamasını öneririm.

Bunun yanında yazar adayları mutlaka çok kitap okumalı, çok film izlemeli, çok gezmelidir. Kişi kendini geliştirdiği zaman üretmesi çok daha kolay oluyor. En azından bu benim için her zaman geçerli olmuştur.

Kitaplarınıza veya size ulaşmak isteyen okurlarımız için bilgi verebilir misiniz?

Kitaplarımı kitap satan tüm online platformlarda ve kitapevlerinde bulabilirler. Bana ulaşmak için ise, melodibac.com adresinden ya da instagram (melodibac) veya facebook (Melodi Baç kitapları) üzerinden ulaşabilirler. Bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.