Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
İzzet Sarı

Bizim Hasan kazandı

7 / 100

Tarih 10 Aralık 2024.
Daha partilerin aday adayları belli değilken bir makale kaleme almıştım (Arşivde duruyor)
“Bizim Tahsin mi, Bizim Hasan mı?” diye sormuştum Kastamonu halkına.
O makaleden sonra beni haklı bulanlar olduğu kadar, yönlendirme yaptığımı söyleyenler de olmadı değildi.
Hatta Bizim Tahsin mi? Dediğim için Ak Parti’nin içinden dahi tepkiler almıştım.
O, makalede, halk nezdinde iki kişinin karşılığı olduğunu, diğerlerinin olmayacağını ifade etmiştim.
Sonuçta bu makaleden günler sonra, Ak Parti adayını mevcut aday adayları arasında yaptırdığı birden fazla anketlerde açık ara önde çıkan Tahsin Babaş olarak açıkladı.
CHP ise uzun bir aranın ardından Kastamonu’daki en güçlü silahını Hasan Baltacı’yı açıkladı.
2019 yerel seçimlerinde en yakın rakibine tam 11 bin kusur fark atan Galip Vidinlioğlu’nu aday göstermeyerek yerine eski il başkanı MYK Üyesi Yüksel Aydın’ı , Y.Refah Partisi Metin Topal’ı, İyi Parti ise eski Sadet Partili Kadir Yalçın’ı aday göstermişti.
Biz ne demiştik; “ Bizim Hasan mı, Bizim Tahsin mi?” evet yarış ilk günden beri bu iki aday arasında geçti mi? Evet geçti.
Yerelde yıllarca iktidarda olan MHP’ye hiç şans vermemiştim. Sebebi ise parti içindeki savaş ve dağınıklıktan dolayı.
İşte bunun için geriye sadece Hasan Baltacı ve Tahsin Babaş kalmıştı. Üç aylık seçim kampanyasının ardından dün yapılan seçimlerle bu heyecanda son buldu.
Evet seçimi “ Senin benim gibi bir insan, Bizim Hasan” sloganı ile kampanyasını başlatan ve sonuna kadar bu şekilde götüren Bizim Hasan kazandı.
Ben Hasan Baltacı’ya oy vermedim!
Neden çünkü, benim kırmızı çizgim bu ülkeye 40 yıldır zulüm eden PKK ile veya onun siyasi uzantıları ile arasına mesafe koyamayan CHP’nin marjinal grubundan olduğunu düşündüğüm için.
Peki dün çıkan resmi olmayan kesin sonuçlara göre süreci nasıl okumalıyız?

20 BİN SEÇMEN NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?

Kastamonu merkezde 270 sandıkta 88 bin 110 seçmen oy kullanması gerekirken 66 bin 146 seçmen oy kullanmaya gitmiştir.
Bu şu demek; Seçmen Ak Parti’ye ve MHP’ye tepkisinden dolayı 20 bin kişi oy kullanmaya gitmedi.
Diğer taraftan seçmen adayları beğenmedi diye de düşünülebilir!
Ama asıl neden bence son 3-4 yıldır ülkeyi abluka altına alan ekonomik krizdir.
Seçmen sadece Kastamonu’da tepki göstermedi, Türkiye genelinde Ak Parti’nin, MHP’nin ve CHP’nin aldığı oyları ve kazandığı belediyeleri analiz edince böyle bir fotoğraf ortaya çıktı.
En önemlisi de Türkiye genelinde resmi seçmen sayısı 61 milyon 441 bin iken tam tamına 10 milyondan fazla seçmenin sandığa neden gitmediğini sorgulamalıyız öyle değil mi?
Sadece Kastamonu Merkez’de 20 bin seçmen sandığa gitmemiş ise Türkiye genelinde de 10 milyondan fazla seçmen sandıkta yoksa bunu bir kere değil yüz kere düşünmek gerekir. Seçmen Ak Parti ve MHP’ye ekonomik kriz üzerinden mesaj vermiştir.
Bu ekonomik kriz sürecinde emekliler inim inim inlemiş ve tepkisini hem sandığa gitmeyerek hem de CHP’ye oy vererek göstermiştir.
31 Mart seçimlerinin sonuçlarını ben böyle okuyorum.
Kastamonu’da Ak Parti seçmeni tepkili lakin yine de bir önceki yerel seçime göre oy oranını artırdı. Bir önceki yerel seçimlerde yüzde 31 oy alan Tahsin Babaş dünkü seçimlerde oyunu artırarak yüzde 36.15’a yükseltmiş ancak bu artış kazanmasına yeterli olmamıştır.
Kastamonu’da asıl şoku yaşayan parti hiç kuşkusuz MHP oldu. 2019 yerel seçimlerinde yüzde 49.55 oy alan MHP, bu seçimlerde Yüksel Aydın ile yüzde 6.90 oy alarak resmen bu seçimin kaybedeni olmuştur.
CHP’nin bu başarısını sadece Hasan Baltacı’nın başarısı olarak okumak doğru olmaz. Çünkü MHP’nin yüzde 40’lık oyu, Ak Parti’nin bilmem ne kadar seçmeni ekonomik krizden bunaldığı için bir arayış içinde olduğundan CHP’ye ve dolayısıyla da Hasan Baltacı’ya oyunu vermiştir.
Seçmen artık geriye dönüm PKK veya DEM Parti tehditlerine falan bakmıyor. Seçmen resmen cebine girene bakıyor.
Aslında Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi. Geçen yıl yapılan 14 Mayıs milletvekili seçimlerinde Ak Parti’nin ve MHP’nin il genelinde aldığı oy önemli oranda azalmış, sistemden dolayı Ak Parti iki vekil çıkartabilmişti.
Seçmen, 14 Mayıs milletvekili seçimlerinde seçmen bir arayış içindeydi ve Kastamonu’da CHP’ye ve Hasan Baltacı’ya önemli oranda oy vererek Ankara’ya yollamıştı.
Şimdi Hasan Baltacı kazandı ve Kastamonu’nun TBMM’deki Milletvekili sayısı 3’den ikiye düştü.
Hasan Baltacı bu seçim kampanyası boyunca çok fazla proje açıklamadı! Seçmene sosyal belediyecilik ve adaletli bir yönetim vaadi verdi. Belediye bünyesinde Sağlık Müdürlüğü, Sarı Otobüsler, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara süt vaadinde vs. bulundu.
Oysa Ak Parti adayı Tahsin Babaş, tam tamına 156 proje açıklamıştı.
Demek oluyor ki bu millet 31 Mart’ta projeye oy vermedi!
Ekonomik krizden dolayı Türkiye genelinde seçmen resmen iktidara 14 Mayıs’da uyarı, şimdide ‘SARI’ kart gösterdi.
Peki bundan sonra ne olacak?
Bundan sonra olacak olan şudur. Kastamonu halkı Hasan Baltacı/Hikmet Erbilgin’i ve yönetimlerini çok yakından izleyecek! ve 5 yıl sonra değerlendirmelerini yine sandıkta yapacaktır.
31 Mart’ta sarı kat gösterdiği Ak Parti ve MHP bundan sonra 4 yıl ülkeyi yönetmeye devam edecek. Şayet bu sürede ülke ekonomisini düzeltemezlerse seçmen bu sefer ‘KIRMIZI’ kart ile tıpkı futbol maçlarında olduğu gibi Ak Parti ve MHP’yi oyundan atacak!
Evet sözü fazla uzatmaya gerek yok. CHP , Kastamonu’da Hasan Baltacı ile seçimleri kazandı.
Ben Hasan Baltacı ve ekibini tebrik ediyor, hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunuyorum…
Bugün itibariyle seçim bitmiştir artık geçim zamanıdır…

GÜNÜN SÖZÜ
“Siyasette sizi rakibiniz yükseltir yada düşürür…”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER