Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
ECESU Delikkaya

KANLI AİLE

  Aile içinde birinin diğerine zarar verecek davranışlarda bulunmasına aile içi istismar denmektedir. Çocuk istismarı, fiziksel, cinsel, duygusal olmak üzere üç şekilde gruplandırılabilir. Ne yazık ki tarihinde bir çok istismar gören çocuk örneğine sahip insanoğlu. Haberler, gazeteler ve sosyal medyada üç gün adını duyup sonrasında hatrımıza dahi düşmeyen çocuklar… Günahları neydi veya yanlışlıkla hangi kansızın kuyruğuna bastılar bilmem ki fikrimce sorsanız onlar da bilmez. Lakin en ağır onlar öder bu bilmedikleri günahın bedelini. Küçükken çoğumuz ailemizden biri ölecekse hepimiz aynı arabada ölelim isteriz. Bazen işler ters gider ve başımız omzundayken can vermek istediklerimiz daha arabaya binmeden alır canımızı. Kiminin canını ağabeyi kimininkini babası kimininkini bir başka aile üyesi alır. Lakin konu burada kapanmaz istismarı bilip duyup gören susan veya susturmaya çalışan diğer aile bireyleri girer devreye… Ki onlar tabi bence istismarcıdan daha kansızdır. Daha başına ne geldiğini anlamlandıramamış birini yalnız bırakmak, hiçbir şey yokmuşçasına devam edebilmek veya susturmaya çalışmak kan bağının ispat ettiği aile kavramını yerle bir eder. Geriye depremde tek başına yuvasından kaçmaya çabalayan bir çift göz kalır.

 Şimdi gelelim acı durumun verilerine; Yapılan çalışmalar kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha sık cinsel kötüye kullanıma uğradığını göstermektedir. Yapılan bir çalışmada taciz yapan %14 olguda yabancı, %28 olguda aile içi bir birey, %58 olguda ise çocuğu tanıyan ancak aileden olmayan birisi olduğu bulunmuştur. Cinsel kötüye kullanım %5-15 gibi düşük oranlarda kadınlar tarafından yapılmaktadır. Yapılan başka bir araştırmada aile içi cinsel kötüye kullanımın %75′ inin baba (%46) veya üvey baba (%27) tarafından yapıldığı bulunmuştur. Çocuk ile istismar eden arasındaki yakınlık derecesi fazla (baba, anne, ağabey, amca vs.) ve arasındaki yaş farkı fazla ise olumsuz etkilenme daha büyük oranda olmaktadır. Aile içi veya aile dışı şiddete maruz kalma çocuğun psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimini olumsuz etkilemektedir ( Bu veriler Doç. Dr. Adnan Çoban ‘ ın sayfasından alınmıştır).

 Gelelim yazının sonuna ufacık kalbinin dört bir yanına sizi yerleştiren çocuğun gözlerine acı satmayın… O sizi hep arabanın en ön koltuğuna oturttu daha arabaya binmeden canını almak sevgisine ihanettir. Bilirim o sizi severdi, çok severdi…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER