Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Büşra Sağlam

Ekonomide Son Durumlar

Asgari ücrete zam yapıldı. Merkez Bankası kararını açıkladı. Türkiye’de milyonlarca insan asgari ücretle yaşamaktadır. Üstelik her gün gelen zamlarla beraber yaşamaya çalışıyorlar. Zevki ihtiyaçları anlatmıyorum bile. Sadece insani ihtiyaçları karşılamakla uğraşıyorlar. Herhangi bir yerden geliri yoksa asgari ücretle çalışanların aldıkları parayla kira ödeyecek, ısınacak, işe gidip gelmek için yol ücreti, mutfak harcamaları, ilaç ve çocuk varsa eğitim masraflarının hepsini bu parayla karşılayacak.
“Asgari ücret beklentileri karşıladı mı?”
Milyonlarca asgari ücretle çalışanların beklediği zam 20 Haziran’da açıklanmıştı. 2023’ün ikinci yarısında brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak belirlendi.
İşçi açıklanan rakama sevindi ama işveren sorgulamaya başladı. Yani anlamadığım nokta şu: Hayat pahalılığı diye bir şey var. Asgari ücrete zam veriyorlar; ekmeğe, suya, doğalgaza ve kiraya…da zam geliyor. Eee hani asgari ücretlilere hayat pahalılığı göz önüne alınarak insanların rahatça geçinebilmelerini sağlayabilmek için zam verilmişti. Yani hayat pahalılığı devam ettikçe asgari ücreti 20 bin de yapsanız bu vatandaş geçinemez.
Asgari ücrete verilen zam kimseyi mutlu etmedi. Çünkü giyim, gıda, mobilya vb. her ürüne de zam yolda. Hepimiz böyle bir şey olacağını da bekliyorduk. İstediğimiz şu ki fırsatçılığın önüne geçilmesidir.
Asgari ücret açıklandı ve gözler emekli maaşına bir de memurlara yapılacak zam oranında. Seçim döneminde en düşük memur maaşı 22 bin diye konuşuldu. Bakalım ne olacak.
“Merkez Bankası faiz oranını yüzde 15’e çıkardı”
Merkez Bankasının faiz kararı piyasalar açısından kritik bir öneme sahip. Merkez Bankası faiz oranını 650 baz puanını artırarak yüzde 15’e çıkardı.
Ekonomistlerin beklentisi ise bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e yükseltilmesini bekliyordu.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER