Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Odyolog Hilal Çalıkoğlu Demirel

ANİ İŞİTME KAYBI

ANİ İŞİTME KAYBI

Ani işitme kaybı; duyma yetisinin aniden yitirilmesidir. Hiçbir sebep yokken bir sabah uyandığınızda duymuyorsanız, ani işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. ‘Biraz bekleyelim sonra geçer’ demeyin, vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız. Ani işitme kaybı genellikle kulakta tıkanıklık hissi, uğultu, çınlama, baş dönmesi, mide bulantısı, tek taraflı ya da çift taraflı işitme azlığı şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır.
Ani işitme kaybının kesin olarak nedeni bilinmemekle beraber, kabakulak, kızamık ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi viral enfeksiyonlar iç kulak sinirinde tutulum yaparak ani işitme kaybına sebep olabilirler. Ayrıca iç kulak tümörleri de ani işitme kaybı ile kendisini gösterebilmektedir.
Damar tıkanıklığı, Otoimmün hastalıklar, Bakteriyel enfeksiyonlar, Travmalar, ani basınç değişiklikleri, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda ani işitme kaybına neden olabilmektedir.
İşitme kaybının 3 günden kısa sürede gelişmesi en dikkat çekici özelliğidir. Ani işitme kaybı acil hastalıklardan biridir. İşitmenin geri dönme oranını en çok etkileyen faktör tedaviye olabildiğince erken başlanmasıdır. Saatlerin bile önemi vardır. Ani işitme kayıplarının tedavisinde en önemli nokta, teşhisin erken konularak tedaviye erken başlanabilmesidir.
İlaç tedavisinin etkili olabilmesi için en kısa zaman da hastalığın teşhis edilip tedaviye başlanması kritik öneme sahiptir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Odyolog Hilal ÇALIKOĞLU DEMİREL

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER