Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ramazan Ercan BİTİKÇİOĞLU

Heyelan faciası

Erzincan/İliç’deki bir altın madeni bölgesinde müthiş bir heyelan (toprak kayması) meydana geldi.

Adeta bir dağ devriliyordu. Tüylerimiz diken diken seyrettik televizyondan.

Ne yazık ki bu heyelan 9 işçimizin de yitirilmesine sebep oldu. Allah şehid hükmünde kabul etsin merhumları ind-i ilâhîsinde.

Türkiye deprem kuşağındadır, fay hatları her yerinden geçmektedir. Ve Türkiye’de zelzeleler kadar toprak kaymaları da her daim beklenmelidir. Yàni tedbirlerde kusur olmamalıdır.

Hadiseye bakıldığında ise her tarafıyla rezalet bir tablo çıkıyor önümüze.

Heyelan tehlikesine rağmen altın mãdenî şirketine izin verilmiş. Şirketin vergi borcu mu silinmemiş, denetimleri mi yapılmamış… Ne pislik arasan var işin içinde.

Maden araştırması yapılan yerin Fırat nehrine yakınlığı, heyelan ile kayan toprağın yüzlerce metreye ulaşması ve toprağın siyanürlü olduğundan dolayı ciddî bir tehlike var. Siyanür Fırat’a karışırsa maazallah tam bir felâket olur.

Devlet halkın vergileriyle teşekkül etmiş müesses bir nizamdır. Devletin bu tür felaketler gelmeden önce tedbir alması veya almamış olması nasıl bir devlet olduğunu gösterir.

Toprak kayması ile ona yakın insanımızı kaybettik. Bunun sorumluları mutlaka cezalandırılmalıdır. Hattâ devlet erkanından olanlar dahil.

Ve daha önemlisi bir daha böylesi felaketler olmasın diye tedbir alınmalıdır. Olma ihtimali yüksek yerlerde daha özel tedbirler de ilâveten alınmak zorundadır.

Bazi işlerin savsaklanması yalnızca maddî zarar getirir. Maddî zarar telafi edilebilir. Lâkin böylesi işlerde canlar yanar, telafisi mümkün olmaz.

Gazetemiz yazarlarından Muhsin Akıl beyefendi kardeşimiz “böylesi büyük bir tehlikenin olabileceğini yıllar öncesinden haber veren Sedat Cezayiroğlu ismindeki bir vatandaşımız yıllardır yetkilileri defalarca uyarmıştı. Sedat Cezayiroğlu “Burası dünyanın ikinci Çernobili” demişti. Ne maden şirketi ne de yetkililer Sedat Cezayiroğlu’nun uyarılarını dikkate aldı! Sedat Cezayiroğlu, maden şirketini mahkemeye vermiş ve yetkilileri hakkında dâva açmıştı” diye yazmış.

Yuh olsun, yazılkar olsun. Bu nasıl bir devlet ciddîyeti Allah aşkına? 15.02.2024

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER