Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Dr. İmbat Muğlu

Kadim Şehir Cizre

İki yıl öncesine kadar kuşların yerine mermilerin uçtuğu Şehri-i Cizre’deyiz. Bebek katili PKK terörü ile mücadele son 35 yıldır devam etmekte. Fakat 2015 yılına gelindiğinde PKK’nın bölgedeki DBP’li belediyeler kaynaklarını, uygulamaya koyduğu terör kampanyası için seferber etti. Nitekim söz konusu belediyeler; gerek tek taraflı sözde özerklik ilanları gerekse finansal ve lojistik imkânlarını PKK’ya sunmalarıyla terörle mücadele konusunda ihmal edilemeyecek bir konumda olduklarını göstermişlerdir. Sonuç itibarıyla Türkiye güvenlik güçleri PKK ile silahlı mücadeleyi sürdürürken söz konusu DBP’li belediyeler de terörle mücadele kapsamına alınmış ve bu kapsamda 2016 Eylül’ünde bu belediyelere kayyum görevlendirmeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu Belediyelerden biride CİZRE Belediyesi idi. Bir dönem sokağa çıkma yasağının uygulandığı, elektrik, su, telefon ve internetinin kesildiği, hemen hemen bütün evlere PKK’nın mermi yağdırdığı, duvarların delik deşik edildiği, hendeklerin kazıldığı, cami ve okulların tahrip edildiği, kimsenin ilçeden çıkmasına veya ilçeye girmesine izin verilmediği Cizre’den bahsediyorum. KAYYUM atanması ile ilk olarak terör örgütünün belediye üzerinden elde ettiği gelir kaynakları, lojistik destek, militan edinimi ve propaganda faaliyetleri kesilmiş, ikinci olarak kayyum; ilçenin altyapı iyileştirme, yatırım çekme, istihdam yaratma faaliyetlerine başlamıştır. PKK terör örgütü belasından kurtulmak için; atılacak en önemli adımlardan biri olan, bölge insanlarına aynı gemide olduğumuzu, bıkmadan, usanmadan anlatmanın bir görev ve zorunluluk olduğu bilincinde olan vatan, bayrak ve millet sevdalısı bir yiğit var artık Cizre’de. Madem Cizre Nuh’un kenti, o zaman aynı gemide olduğumuzu, Nuh’un kentindeki insanlarımız bilmeyecek de kim bilecek diyerek kolları sıvalayan Faik Arıcan var Cizre de. Ve artık Cizre’de yazacak ÇOK şey var, artık Cizre’de konuşacak da anlatacak da ÇOK ÇOK şey var. Sadece iki yıl öncesine ait fotoğraflara bakın! Ve bugüne bakın. Terör örgütü PKK’nın hendek, barikat ve tuzakladığı patlayıcılar yüzünden 2 yıl önce 5’te 4’üne girilemeyen Kadim Şehir Cizre şimdi yeni bir kimliğe kavuştu. Baştanbaşa yeni bir Cizre inşa edildi, daha da inşa edilmeye devam ediyor. Kentin alt yapısı, içme suyu ve kanalizasyon altyapıları tamamen sıfırdan yapılmış. Dicle Nehri’nin iki kenarına vatandaşların aileleriyle birlikte zaman geçirebilecekleri parklar yapılmış, aydınlatma çalışmalarıyla da ilçe ışıl ışıl bir görünüme kavuşmuş.

Geçmişte teröre ciddi anlamda bedel ödemiş Cizre’nin sokaklarındayım. PKK terörünün tortularını silmek için Kaymakam ve Belediye Başkanı Faik Arıcan ve ekip arkadaşlarının var güçleri ile ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle hizmet götürdüklerine ve aynı zamanda gönüllere taht kurduklarına birebir şahitlik ettim.

Sokakta özellikle çocuklarla kurduğum diyaloglardan da çok şey öğrendim. İki yıl öncesine kadar bu sokaklarda boş mermi kovanları, patlamamış el yapımı patlayıcılar, yanmış araba lastikleri, çöp yığınları… Kısacası kan ve korku vardı. Şimdi bu sokaklarda hayat var, geleceğimizin teminatı çocuklarımız var… Onlarla koyu bir sohbete daldım. Çocukların hendek günlerinde ki korkuyu yendiğini, devletin huzur veren gücü ile kendilerine olan özgüven ve umutla ışıl ışıl parlayan gözlerini gördüm.  Çocuklardan ayrıldıktan sonra önce esnafla sonra gençlerle bir araya geldim. Şunu net bir şekilde gördüm ki Cizreli çocuk, genç, yaşlı kısacası her birey Faik Arıcan’ı sahiplenmiş ve yaptıkları hizmetlerden çok çok memnundu. Bu tabloyu görünce Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde ‘’kime oy vereceksiniz?’’ sorusunu sormadan sohbeti bitirmek istemedim. Ve sordum. Daha birkaç dakika önce o gülen yüzler bir anda dondu sanki. Bu buz kesen ortamın havasını değiştirmek için soruyu değiştirdim. ‘’Faik Arıcan’ın Belediye Başkanı olarak devam etmesini ister misiniz?’’ dediğimde yüzler eski halini aldı, gözler umut dolu ve diller bir oldu. Hepsi tek ağızla EVET dedi…

Âlim ve ilim diyarı İle birlikte dönemin en önemli medeniyet merkezi olan Cizre’nin her gün daha güzel, daha iyi ve daha yaşanabilir bir şehir olması için gecesini gündüzüne katan Sayın Kaymakam ve Belediye Başkanı Faik Arıcan’a teşekkürler ederim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER