Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ayla Tokmak

KÖPEK TERÖRÜ !….

2023 yılında bir ülkenin başkentinde yırtıcı hayvanlar insan avlıyor inanabiliyor musunuz ? Yok her gün çıkıp mama bırakacakmışım sevecekmişim oynayacakmışım kimsiniz ya siz? Eşkıya mısınız bana köpek bakımı dayatıyorsunuz?

  Bir çocuk ,sonra bir çocuk yetmedi genç, yaşlı, kadın ,erkek kaybettik. Ama haber değeri yok bunların . Sonuçta Türkiye’de Sokak köpekleri >insanlar

Bu hayvansever manyaklar yüzünden bütün siyasetçilerin aklı çıkıyor,Bu konuyla ilgili konuşmaktan.Kulagına küpe takıp sokaga salmak çözüm değil.Bunu artık herkes biliyor.Ama iş uygulamaya gelince herkes suspus.

  Ankara’da kimsenin huzuru kalmadı bu konudan dolayı. Keçiören, Mamak, Gölbaşı, Batıkent, Çayyolu. Ankaranın dört bir yanı köpek kaynıyor.

  Ankara’da köpeklerin toplandığında dair bir haber var. Üzülerek ifade ediyorum ki çok ama çok güzel haber. Umarım üç beş tane sevgisiz akıl hastası rahatsız olacak diye bu uygulama durmaz da bu sefer bu sorun çözülür. 

Bu konuda ne zaman konuşsam ve yazsam yok biz onların doğal ortamına konduk, yok efendim kısırlaştıralım gibi akıl mantık fukarası yorumlar geliyor. Şimdi bak köpek manifestomu veriyorum bak tane tane:

-Sokak köpekleri doğal yaşamın parçası değildir. Önüne mama ve su koymadan yaşayamayan bir hayvan doğal yaşamın parçası olmaz.

-Köpekler evcil hayvanlardır. Bütün köpeklerin doğal ortamı insanların yaşadığı meskenler ve bahçelerdir. Köpeklerin doğal ortamı şehirlerin olmadığı yerler olsaydı hepsini götürür ormana bırakır sorunu çözerdik dimi? Biraz mantık. 

_Yani biz onların doğal ortamına falan konmadık. insanoğlu şehirler kurmadan önce buralarda köpekler yaşamıyordu. Bu saçmalığı tekrar etmeyi bırakın. 

-Köpek sayısı üssel artışa geçti.. İnsanların köpekleri kısırlaştırabilme kapasitesi onların üreme hızının çok çok altındadır. 

-Kaldı ki kısırlaştırma bu hayvanların bize karşı saldırılarına bir çözüm değildir. Bizim sorunumuz köpeklerin cinsel hayatı değil, bize ve çocuklara saldırmalarıdır. Kısırlaştırma saldırıları önlemez. 

-5-6 sene önce bu sorun bu kadar büyümemişken bunlar kısırlaştırmaya da karşıydı. Kısılaştırmanın hayvana eziyet oldugunu söylüyorlardı, bugün dediğimiz noktaya geldiler. Bundan 5 6 sene sonra da yine dediğimiz noktaya gelecekler, o zaman köpek sayısı 20 25 milyonun bulmuş olacak. 

-köpeklerin saldırmasının sebebi aç olmaları da değildir.

-köpek saldırılarını önlemenin yolu onları eğitip iyi davranmak da değildir. 19 milyon öğrenci için milli eğitim sistemi kurduk, 15 milyon köpek için de milli köpek eğitim sistemi mi kuracağız? İsterseniz EYT’den de faydalansınlar?

-sağa sola kilo kilo mama döken tayfanın, vatandaşlık verilse koşa koşa gideceği ülkelerde sokak köpeği diye bir şey yoktur. Avrupa bu sorunu 200 yıl önce çözmüştür. 

-ha çok isteniyorsa gönüllüler bir araya gelip tamamen kendi bağışlarıyla bu köpekleri otel konforunda yaşatacak yerler kursunlar. Tabi o zaman bi bakmışsınız ki bu arkadaşlar ortada yoklar. 

-Şehri fareler bassaydı sırf fareler size sevimli gelmiyor diye masadaki her çözümü peşinen kabul edecektiniz. Devlet sizi ikna etmekle uğraşmayacaktı bile. Köpek konusu Ankara’da kontrolden çıkmıştır ve devletin bu konuda kimseyi ikna etmesine gerek yoktur. Hatta çözümün ilk basamağı, sitesinin otoparkından arabaya binip işyerinin otoparkında inen bu arkadaşlarla bu konuda hiç iletişim kurmamaktır. Bu sorunun muhatabı sabah 5 de evinden çıkıp otobüs durağına yürürüken 15 köpekle karşılaşanlardır. Bu bir halk sağlığı sorunudur. Köpeklerin kontrolsüz artışı ekosistemi bozan şeyin ta kendisidir.

 Bu yazdıklarımdan dolayı hayvan düşmanı olmakla beni itham edilsemde söylediklermin dogru oldugunu yazımı okuyanlarda biliyorlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER