Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Hilal Yıldırımhan

ÖZELEŞTİRİ

                  ÖZELEŞTİRİ

Özeleştiri yapmak insanın nefsine ağır gelse de dünya ve ahiret hayatındaki başarının anahtarıdır.

Kendini zaman zaman sorgulama becerisi kazanmak insanın kendi kendiyle olan samimiyetini artırır. Ne neden nerede ne zaman nasıl? Gibi sorgulamalar  bilinç ve öz bilinç düzeyini yükseltir.

Faydalı ve dozunda özeleştiri yapabilmek öz bilinç ve farkındalık gerektirir.

“Öz bilinç, kişinin kendi varlığının, duyularının, düşüncelerinin, duygularının ve eylemlerinin farkında olmasıdır. Öz bilinç, kişinin kendi kendini tanıma ve kendini anlama yeteneğidir.

 Bilinç, kişinin çevresinin farkında olmasıdır. Öz bilinç ise kişinin kendi varlığının farkında olmasıdır.” (1)

Öz bilinçli olmanın kişinin gelişimine faydalarını sıralarsak.

·        Kendisini daha iyi tanır ve anlamasına yardımcı olur.

·        Kendinin güçlü ve zayıf yönlerini bilir.

·        Kendi davranışlarını kontrol edebilir.

·        Kendi duygularını anlayabilir ve ifade edebilir.

·        Hayatına daha fazla anlam ve amaç katmasına yardımcı olur.(1)

Özeleştiri yapabilmenin önündeki en önemli engel kendini kusursuz görmektir. Kusursuzluk, kişinin doğru kararlar almasını engellediği için hayat başarısını da olumsuz etkiler. Sorumlu olarak kendini görmez ve hep ötekini eleştirir ve suçlar.

Özeleştiri, bireyin kendini acımasızca eleştirmesi suçlaması anlamına gelmez. Bu nedenle olumsuzluk çağrıştırsa da denge gözetildiğinde bireyin kendine uzattığı en gerçekçi şefkat ve şifa elidir.

Özeleştiri yapmak bireyin gerçek benliğiyle sahici ilişki kurması insanı, olumlu anlamda geliştiren bir tutumdur. Özeleştiri yapmayı tercih etmeyen birey kusursuzluk algısıyla  gerçek benliğinle yüzleşemez hayalindeki ben algısıyla yaşar.

Yunus Emre’nin insan ve toplum konulu “İlim ilim bilmektir” başlıklı şiirinin ilk mısrası insanın ilk önce kendini tanıması bilmesi keşfetmesi gerektiğini anlatır.

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendin bilmezsin

Ya nice okumaktır.

Özeleştiri yapmak imanın da konusudur.

Bakara suresi 136 “ Ey iman edenler! Allah’a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve âhiret gününü inkâr eden kimse iyice sapıtmıştır. “

Hali hazırda iman edenlere yeniden iman etmelerini emreden ayet İmanın özeleştirisini yapmayı tavsiye eder.

İmani meselelerin ne kadar gündemimizde? Hayat pratiğimizde ne kadar kitaba uygun davranıyoruz? Peygamber ahlakına ne kadar yakınız? Çevremize ailemize ne kadar huzur ve güven veriyoruz? Sözlerimize ne kadar sadıkız? Gibi kendimize sorularla, mümin ahlakıyla ahlaklanmaya bir adım daha yaklaşmanın yolu yine özeleştiriden geçer.

Selam ve saygılarımla.

(1) https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96z_bilin%C3%A7

 

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Merhaba,
    Günümüzdeki hastalığın nedenlerini gündeme getirmeniz ve nasihat varı profesyonel yazınızı zevk ile okudum. ” Özeleştiri yapmak bireyin gerçek benliğiyle sahici ilişki kurması insanı, olumlu anlamda geliştiren bir tutumdur. Özeleştiri yapmayı tercih etmeyen birey kusursuzluk algısıyla gerçek benliğinle yüzleşemez hayalindeki ben algısıyla yaşar”. Elinize sağlık…
    selamlar

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER