Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ayla Tokmak

PKK’nın ABD Yapımı Silah Kullanımı ve GAZZE de ABD silahları : Karmaşık Bir Dinamik

ABD, Gazze savaşının neresinde?

Hamas militanları 60 yıllık Filistin direniş tarihinde ilk kez İsrail denetimindeki bölgeleri ele geçirip İsrail asker ve polisiyle vuruştu. 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmalar aralıksız devam ediyor.

ABD niçin sürece dâhil oldu?

ABD, son olayların ardından Başbakan Binyamin Netanyahu’nun kabinesinde değişiklik yapmasını ve muhalif kesimden yetenekli olanların hükümete alınmasını istedi.

Bunu kabullenen Netanyahu ve ortakları, öncelikle eski Savunma Bakanı Benny Gantz’a kabinede yer verdi.

Böylece ABD, dolaylı yoldan Hamas-İsrail çatışmasında ikincisinin fiili ortağı haline geliverdi.

ABD yetkilileri bu hususta Mısır ve Katar sorumlularıyla temas kurup fikir alışverişinde bulundular. Şöyle ki:

Mısır ile sınırdaş olan Refah Gümrük Kapısı’nın açılarak yaklaşık 250 bin Gazzelinin geçişinin sağlanmasını istemişler.

Nitekim Mısır kapıyı açtı ama sadece insani yardım yapmakla yetindi.

Mısır resmi kaynaklarına dayanan haberlere göre:

Gazze’den göçenlerin Mısır egemenliğindeki Sina bölgesine sürekli yerleşmesi teklifi; Filistinlilerin yeniden Mısır’ın himayesine girmesi sonucunda oluşabilecek siyasi ve sosyal sorunlarla baş edemeyeceğini ön gören Kahire yönetimince reddedildi.

Hizbullah, kendini Filistin’i kurtarmakla yükümlü görüyor

Bir Amerikalı yetkili, “Hizbullah’ı uyarıyoruz. Sakın İsrail’e füze-roket atıp militanları sınırı ihlal etmeye kalkmasın!” dedi ve arkasından ilk ihlal ve girişim yaşandı:

Biz, İsrail’in tarafında olacağız. Ancak savaşa/çatışmalara fiilen katılmayacağız. Hizbullah, kuzeydeki sınır boylarında bulunan Yahudi yerleşim yerlerini fiili olarak ele geçirmeye kalkarsa, İsrail de kendisine yönelen herhangi bir saldırıya misilleme olarak Lübnan’da hatta başkent Beyrut’ta son derece kapsamlı ve şiddetli operasyonlar yaptığında onu engellemeyeceğiz. Dolayısıyla Lübnan hükümeti, hem Hizbullah’ı uyarıp engellemeli hem de İsrail sınırına yönelecek olan Filistinli militanları bölgeden uzaklaştırmalıdır.

Hizbullah, kendini Filistin’i kurtarmakla yükümlü görüyor…….

PKK’lı teröristler, TSK’ya karşı ABD yapımı silahları kullanıyor

Terör örgütü PKK’nın Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik saldırılarında ABD yapımı piyade tüfeklerini çokça kullanmaları dikkati çekiyor.

ABD, Suriye’de DEAŞ’la mücadele altında 2015 yılından itibaren giderek artan şekilde örgütün Suriye uzantısına yoğun silah ve mühimmat transfer etmeye devam etti.

Amerikan yönetimi, Türkiye’nin sert tepkileri karşısında silah, ekipman ve mühimmatın Türkiye’ye karşı kullanılmayacağı, Suriye’den çıkmayacağı ve PKK/KCK unsurlarına geçmesine izin vermeyeceği teminatını yinelemişti.

Türkiye ise YPG’nin PKK’yla organik bir bütün olduğu ve silahların dolaşımının kontrol altında tutulacağının sözünün gerçekçi olmadığı konusunda uyarmaya devam etmişti.

AMERİKA PKK/YPG’ye askeri yardımlarını istikrarlı şekilde sürdürüyor.

PKK ve ABD Yapımı Silahlar

PKK’nın ABD yapımı silahlar kullanması, uluslararası ilişkiler ve silah ticareti açısından önemli soru işaretleri doğuruyor. Bu silahların PKK’ya nasıl ulaştığı, uluslararası hukuk ve silah ticareti düzenlemeleri çerçevesinde tartışmalı bir konudur. Ayrıca, bu silahların çatışma dinamiklerine etkisi, hem askeri hem de siyasi anlamda değerlendirilmelidir.

TSK’nın Cevabı ve Çatışmanın Dinamikleri

TSK, PKK ile mücadelesinde çeşitli taktik ve stratejiler uygulamaktadır. PKK’nın ABD yapımı silahları kullanması, bu mücadelenin doğasını ve TSK’nın karşılık verme biçimlerini etkileyebilir. Bu durum, hem bölgesel güvenlik hem de Türkiye’nin iç politikası açısından önemli sonuçlar doğurabilir.

Gazze’deki ABD Silahları

Gazze’de kullanılan ABD yapımı silahların etkileri, bu bölgedeki çatışma dinamiklerini değiştirebilir. Bu silahların Gazze’deki gruplar tarafından nasıl edinildiği ve kullanıldığı, bölgesel güvenlik ve uluslararası ilişkiler açısından incelenmelidir.

Ortadoğu, uzun yıllardır devam eden çatışma ve gerilimlerle dolu bir bölge olmuştur. Bu çatışmaların en belirgin örneklerinden biri, Türkiye’nin güneydoğusunda, PKK ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında yaşanmaktadır. Bu makale, PKK’nın ABD yapımı silahları kullanımını ve bu durumun TSK ile olan çatışmalar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca, benzer bir bağlamda Gazze’de kullanılan ABD silahlarının etkileri de ele alınacaktır.

VELHASIL SONUÇ OLARAK……..

TEK DÜŞMAN AMERİKA: Amerika’nın Türkiye’yi “hasım” olarak gördüğü akıldan çıkarılmamalı. Amerika, Türkiye’yi “hasım” görüyorsa, Türkiye’nin de Amerika’yı “düşman” olarak görmesinden doğal bir şey olamaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER