Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ahmet Yaşar Zengin Emekli Akademisyen

Sinan Aygün ve Mansur Yavaş Tartışması

Sinan Aygün ve Mansur Yavaş Tartışması

TOGO kuleleri ve 25 milyon rakamını taraflardan dinleyince ve biraz araştırınca anladıklarımız;

Sinan Aygün FETÖ konusunda tam CHP’nin serüvenini yaşamış. Nasıl mı?

Aygün, ulusalcı olduğu dönemde FETÖ’nün hedefi olmuş, hapse atılmış. CHP’den milletvekili yapılarak kurtulmuş…

Devletin FETÖ’ya savaş açtığı dönemde, Aygün,FETÖ’ya gönül veren  kişiler ile ortak olduğu iddia ediliyor. Yavaş’ın iddiasına göre Aygün, FETÖ’ya gönül veren kişiler ile ortak olduğu dönemde, Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden biriydi…

Ankara Büyükşehir Belediyesi, imar konusunda çok cömert davranmış. Bu cömertlikten CHP’liler de nasibini almış. Verilen imarlar, belediyenin yetkisi dâhilinde oldu. Yasalar belediye meclislerine imar konusunda yetki vermiş. Belde belediyeleri bu konuda çok daha fazla yetkiye sahipti ama söz konusu yetkiler, istismar ediliyordu. İstismarı, engellemek için belde belediyeleri kapatıldı. İmar konusunda yetki,  büyükşehir belediyesine verilmiş oldu.  Şimdi gelelim TOGO kulelerinin imar durumuna:

TOGO Kulelerinde imar nasıl artırılmış? Açıklayalım:

Yoğunluk esasına göre bölgede imarın artırılması emsal anlayışına göre ayarlanır. Ankara’da çeşitli bölgelerde 1.5 – 3  arası emsal dikkate alınıyor. TOGO’nun arsası 12 dönümdür. 12 dönümlük arsada imarın belirlenmesi şu şekilde olur. 12 dönüm arsaX1.5 emsal = 18.000 m2 dir. 5 dönümden büyük arsalarda belediyenin imar yükseltme yetkisi var. Söz konusu arsa da 5 dönümden büyük olduğu için imar yükseltilmiştir.

Çevredeki inşaat alanlarında uygulanan emsal 2.1 rakamı, TOGO kulelerine de uygulanmış. Bu durumda TOGO kulelerinin imarı, 12 dönüm arsa X 2.1 emsal = 25.200 m2 imar alanı olmuş.  Buraya kadar bir sorun yok, her şey normal bir şekilde devam etmiş…

İmar artışı kot altında yapılmış:

Asıl artış kot altı denilen yerde yapılmış. Arazide yolun altında olduğu için arsa büyüklüğüne yakın bir alanı otopark, sığınak gibi kullanımlar için inşaata katılabiliyor. Ankara belediyesi kot altında iki katı emsalden saymıyor. Kot altındaki iki katı satılabilir alan sayıyor… İşte asıl rant kot altında ortaya çıkmış.  

Aygün kot altındaki 5 katı, AVM şeklinde projelendirmiş. Bina tanıtım resimlerinde kot altını 60.000 m2 alana sahip AVM gibi reklam edilmiş. Kot altında iki kat satılabilir. 3.4. ve 5. Katlar, otopark ve diğer alanlara ayrılması gerekir. Yani 3. 4. ve 5. Katlar satılamaz. Söz konusu katlar TOGO kulelerinin demirbaşıdır. Gelelim kafamızı karıştıran konuya:

Mansur Yavaş, belediyeyi kazandığı günlerde TOGO kulelerinin AVM katının kaba inşaatı bitmiş, kulelerin katlarının da üçte biri yapıldığı iddia ediliyor. İnşaatın bu durumunu Mansur Yavaş,  Haber Türk’teki programda fotoğrafıyla gösterdi…

 Söz konusu kot altındaki katlar, belediye yetkisinde olan işler ama kent yoğunluğunun belli bölgelerde fazla artmasına sebep olan kararlardır. Geçmiş dönemdeki belediye yönetimi okul, kreş, park yapma karşılığında, imar artışlarına izin vermiş. Bunlar resmi plan notlarında yazılarak yapılan işlerdi. Yanlış belediyecilikti denebilir ama suç değildir…

Sonuç:

TOGO Kuleleri mühürlendi. TOGO kuleleri gibi 80 projenin mühürleneceği belki de yıkılacağını anlıyoruz. Söz konusu binalar yıkılırsa ne olur? Açıklayalım:  

Projeleri yürüten müteahhitler iflas eder.
Söz konusu müteahhitlere inşaat malzemesi satan firmalar iflas eder.
Hiç kabahati olmayan esnaf, cezalandırılmış olacak. ([1])
Televizyonlarda her iki tarafı dinledikten sonra cevap bekleyen sorular nelerdir? Açıklayalım:

Kot altı beş katın, AVM olarak yapılmasına Ankara Belediyesinin  eski yöneticileri mi görmemezlikten geldi yoksa yeni yöneticiler mi?
TOGO kuleleri belediye tarafında denetlendiği zaman kot altı, beş katı görmedi mi, gördüyse niye uyarmadı?
Sinan Aygün, belediyeye çağrıldığında üst mahkemeye gidelim diyen Aygün’e, encümen üyelerinden biri, ne vereceksin, sorusu ne anlama geliyor?
Belediyeden iki kişi, Sinan Aygün’ün yazıhanesine gidenleri kim gönderdi? Söz konusu bu iki kişi ziyaretinin amacı neydi?
İstenen okulun bedeli beş – altı milyon iken, niye 25 milyon istendi?
Kot altı beş kat medyanın konusu olmadan Sinan Aygün, 25 milyonu verse idi, üst mahkemeye gidilecek miydi?
Ankara’da söz konusu 80 projeyi yürüten müteahhitlerden de okul yaptırma yoluyla 25 milyon istendi mi? Sessiz sedasız İstendi de Sinan Aygün de mi ortalık karıştı?
Mansur Yavaş’ın iddiasına göre Aygün, Fetöcülerle ortak olduğu dönemde, Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden biriydi demek CHP’nin FETÖ ile ortak çalışıyordu anlamına gelmez mi?
Yukarıdaki soruların cevapları netleştiği zaman kimin haklı, kimin suçlu olduğunu anlayacağız.

Sonuç:

TOGO Kulelerinin kot altı kısmının imarı iptal edilir. Kot altı 3.4.5 katlar otopark dışında kullanılamaz şartıyla yapının bitirilmesine izin verilir. Benzer uygulama diğer projeler için de de çözüm teşkil eder. İnşaat malzemesi satan firmalar, esnaflar, taşeron firmalar, çalışan işçiler rahatlar ve Ankara kazanır…

Kişisel ihtiraslar galip gelirse TOGO kuleleri ve diğer 80 proje kangrene dönüşecek gibi görünüyor…([2])

[1] Murat Akgül, İlahiyatçı, Yazar
[2] Murat Akgül, İlahiyatçı Yazar

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER