Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Zati Ürer

SİYASETTE KENDİNİ BİLME

Gazi Ü.deyken ziyaretime gelmiş bir grup hemşerim ayrılırken Hocam Ordu siyasetinde söz sahibi ol istiyoruz dedi. Söz sahiplerinin böyle bir daveti yok ki dedim. Çıkıştılar bana: İşlerine gelir mi hiç Hocam? Sen de onlar gibi uzanıp alsana! Yakışmaz mı ki sana? Bu çıkışma takılıverdi aklıma! Günlerce düşünekaldım. Uzanıp almak ha! Market rafına uzanıp alacak, filene koyacaksın. İkram yok, bedel sorma da yok, e…hırsızlık bu! Halkın daveti ya da belirgin temayülü yokken uzanıp temsilcilik almak da aynı değil mi? Eşe dosta sordum, istişareler ettim, olan bitenlere baktım. Gerçek fiili durum uzanıp alma. Sınav yok, başka ölçüm tartım, kamuoyu takdirine bakan da yok, uzanıp alanlar siyasî köşeleri kapmışlar. Halkla iç içe STK’ları, muhtarları da dinlemeye gittim memlekete. Sordukları şuydu: Tepede adamın var mı? Ne acı! 

İnsan GAZİLİ hoca olur da yok diyebilir mi? İçim acısa da var tabi ama önemli olan sizlerin desteği diye onurlandırdım onları. Dertler bizde birikir ya bunu bile bile yok sayıldık hep, yabancı nutuklar dinlemekten de bıktık, artık halden bilenimize desteğimiz dediler. Damara iyi girmiştim. Onlara halka dayalı siyaset modeli yolunda mihmandarlık yapma arzumu belirttim. Kendilerini görüntüleyen, seslendiren klip de çektik. Halkla el ele coşku içindeyken açıklanan tepe listesi donup bırakmıştı herkesi. Karşı tepeyi gösteren biri acı acı tebessüm ediyordu. Bu süreçte halk temayülünün neye göre ve nasıl estiğini çok iyi kavramıştım. Lakin alanımda yetişmişliğime sahip çıkacak Tepe Mahalle’de kimse yoktu, tanıyan çoktu ya çıkışan grubun dediği gibi su yüzüne çıkmam siyasetlerine zarardı. Bunu anlayınca daha da aday olmam ama kendini tasfiye edene kadar da Ak Partiyi terk etmem dedim.Tepe Mahalle’den biri doğru bilgiye dayalı fikir isterse de veririm. Ya da Atatürk’ün işareti millî ülküye yönelen halk lideri çıkarsa ona katılırım. Şimdi halk temayülü sadece lidere lazım. Gayrısı ona bağımlı. Boş çabaya ne gerek! SİYASETTE KENDİNİ BİLME önemli. 

Siyasete soyunamış dikkat çeken aydınlar var tabi de şimdi kitlesel temayül üç siyasîye: Erdoğan, İmamoğlu, Yavaş! Diğerlerine ilgi yok, bu açık ve net belli. Lidere bağımlılık sürdükçe sadece bu üçünün çevresinde yürür doğru siyaset. Ötekiler liderim diye seçime girip boyunun ölçüsünü almadı mı? Daha niye liderlikte inat ediyorlar hiç anlaşılır değil, havanda su dövmek niye? Hele İmamoğlu-Yavaş liderliği önermiş Akşener’in şimdiki tepkisine şaşmayan tek kişiye rastlamadım? Sistem gereği liderlerine ahde vefa göstermeleri değer yargımız değil mi ki? Lider de ön kesme bedelini ödemedi mi? Çiller’den sonra Akşener siyaseti de hanım lidere olumsuz bakış getirdi ya esas çok acı olan bu! Siyaset halka dayansaydı yaşanmazdı bunlar. Şu Simsarlı Siyaset tepkim, Halka Dayalı Siyaset çağrım işte buyüzden:     

SİMSARLI SİYASET

Çok partili hayat haktı, Halk irade sunacaktı. Önlere simsarlar çıktı, Mühre noter kulpu taktı.

Uyan kitlem olmaz böyle, Nutka gelen Hanım, Bey’le Halleş, fikrin ilan eyle: Nasıl biter derdin söyle!

Bil ki sende tac-ı devlet, Kendin aday seç, vekil et, Devral bu hakkın, inat et; Bitsin simsarlı siyaset!

HALKA DAYALI SİYASET

Siyaset halka dayansın, Adalet haktan donansın, Hizmet neye, nasıl, niye? Semt semt sorulup onansın.

Tepeden parti olmasın, Listeden yergi almasın; Kendi seçsin vekilin halk, İlgiden yoksun kalmasın.

Kuvvetin oy, milletim oy; İşin gören istersin oy! Sorun çözsün Meclisin oy! Öyle ver ki halk olsun oy!   

(Halk olmak, yaratmak ve halkın Mecliste bulunması çift anlamını taşır.)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER