Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ahmet Yaşar Zengin Emekli Akademisyen

Tank Palet Fabrikasını Doğru Anlayalım!..

Tank Palet Fabrikasını Doğru Anlayalım!..

Bugün Beykoz’un Çavuşbaşı mahallesinde bir emlakçıya uğradım. Televizyonda “tank palet fabrikası” konuşuluyordu…  

Arkadaşlar, tank palet fabrikası konusunu iktidar anlatamıyor. Daha önce ihaleyi Mustafa Koç almıştı ama siyasetçiler, yazarlar ve medya mensupları bu ihaleyi sorgulamadılar. BMC ihaleyi alınca gündemin ilk sıralarını meşgul etti… Bunun aslı astarını anlatabilecek biri var mıdır? Kapatalım televizyonu. Konuyu kendi aramızda konuşalım…
Arkadaşlar birbirine baktılar. Daha sonra hepsi bana baktı sen kimsin dercesine…

Bana bakmayın. Kim olduğum önemli değildir. Ben bu konuyu enine boyuna öğrenmek istiyorum. Siyasilere sorsam kendi cephelerinden anlatacaklar. Gazetecilere sorsam yandaş oldukları ittifakın ağızından konuşacaklar. En iyisi halktan işin doğrusunu öğreneyim diye düşündüm.          Konumuza dönelim. Tank palet fabrikası olayını anlatacak biri var mıdır?
İzin verirseniz anlatayım.
Buyurun arkadaşım, sizi dinliyorum.
Arkadaşlar, bir mesele bu kadar yanlış nasıl anlaşılır? Bizce bu tek taraflı bir sorun değil. Mesele yeteri açıklıkta ve sırasıyla anlatılmadı. Ben size açıklayayım.
Konuyu anlatmadan önce son duruma bakalım;

 Devlet ihaleyi kazanan firmaya 3.5 Milyar Avro verecek. İhaleyi kazanan firmadan Devlet, 250 tank ve tank üretebilen bir fabrika teslim alacak.

 Bu bilgiden sonra aslında 50 milyon dolar bulunamadı mı lafı çok boşta kaldı…

 Mesele şu,

 Devlet, milli tank yapılması için girişimde bulunuyor…

 2008 yılında prototipleme ve kalifikasyon ana yüklenicisi olarak Koç’lara ait Otokar şirketi seçiliyor…

 Devlet bu şirkete 500 milyon dolar teşvik vererek Altay tankının prototipini en geç 78 ayda üretmesini istiyor…

 Başbakan Erdoğan, milli tankın prototipin üretileceği 78 aylık süreye tahammüllerinin olmadığını belirtmiş. Süreyi kısaltın demiş, Başbakan Erdoğan’ın dediklerini Bakan ve Mustafa Koç tarafından not edilmiş…

 En geç 2015’te teslim edilmesi gerekiyordu. Bir süre sonra Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç projenin tamamlanacağı ve 2012 yılında teslim edileceğini ifade etmiş.

Seri üretim için ihaleye çıkılmış.

Devlet, bu konuda Otokar’ın ortaya koyduğu durumdan memnun olmadığından olmalı ki başka firmaların bu işe girmesini teşvik etmek durumunda kaldı. 2013 yılında yerli otomobil için babayiğit aranıyor dendiği günlerde Koç Holding başkanı Mustafa Koç, “yerli otomobil, ticari açıdan intihar olur” diye beyanat vermiş.  Bu durumda Otokar şirketinin ufku ve zihniyeti belirgin bir şekilde ortaya çıkmış…

 2018’de açık ihale yapıldı. Otokar şirketi 7 Milyar Avro teklif vermiş ve bu rakamdan aşağı inemeyeceğini beyan etmiş…

BMC ise 4 milyar Avro teklif etmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan 500 milyon avro daha indirerek, pazarlık devletin lehine sonuçlanmış.

İhalenin Şartları:

Seri üretim hattının kurulması,
250 adet Altay’ın üretilmesi,
Güç Grubu Platformu oluşturulması ve üretimi,
İnsansız Kuleli Altay tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi,
Ürünlerin ömür devri lojistik desteğinin sağlanması,
Tank Sistemi Teknoloji Merkezi’nin, kurulumu ve işletimi…
İhalenin Kapsamı:

İsim, patent her türlü hakları devlete ait olan Altay tankını ihalesini kazanan şirket üretecek ve devlete teslim edecek.
250 adet tank üretecek.
Palet fabrikasını, tank üreten bir fabrikaya dönüştürecek.
Tank fabrikasını motorunu yerli motor olarak geliştirecek.
Arkadaşlar devam ediyorum:

 Otokar, tankın motorunu Güney Kore’den alacaktı. Bu yüzden 2008’deki törende Güney Kore Milli Savunma bakanı da katıldı ve şöyle bir konuşma yaptı;

“Kore ile Türkiye’nin Altay Projesi sayesinde araştırma-geliştirme alanında örnek bir işbirliği modeli inşa edeceklerini belirten Lee; soyut ve somut manada en ileri seviyede savunma sanayi teknolojisine kadar paylaşan teknolojik ortak mertebesine varmış bulunacağız.”

Şirkete bir şart daha koşuluyor, şartlar zorlanarak ilk tank 18 ay sonra teslim edilecek.

Şimdi mesele Tank palet fabrikasının bir şirkete peşkeş çekilmesi değil. İhalenin kapsamı zaten o fabrikayı tank fabrikasına çevirmeyi kapsıyor. İlk tanklar o fabrikada üretilecek. 50 milyon dolar bulunamadı mı değil, 3.5 milyar avro zaten devlet para verecek. Hem 250 tankını alacak hem de palet fabrikasını tank fabrikasına dönüştürtecek. Gelelim BMC firmasına,

 BMC firması, sadece tank üreten bir şirket değil. Askeri zırhlı araç, askeri taktik ve lojistik araç, otobüs, ticari araç; hızlı tren, raylı sistem ürünleri, kara ve hava motorları ve şanzıman alanlarının da bir kısmını üretiyor. BMC firması tank fabrikasını tankın diğer kısımlarını üretmek için Sakarya’nın Karasu ilçesinde fabrika inşaatına başlamış. Şirketin %49’u Katarlılara ait ama G. Kore gibi milli savunma bakanıyla açılışlara gelip tankı birlikte üretiyoruz diyor ve peşinden ilave ediyor bir stratejik ortaklığı yok. Belli ki büyük projeleri olan bu şirkete sermaye sağlayacak.

Katarlıların nasıl Volkswagen’de %17 hissesi varsa nasıl Alman devleri , Deutsche Bank, Siemens, Hochtief ‘te ortaklıkları varsa BMC’de de bu şekilde bir ortaklığı vardır.

 Sonuç olarak 2 yıla kalmadan yerli tankımızın seri üretiminin başlamış olması gururunu bize yaşatacak olan bu girişim için ancak destek olmak ve dua etmek gerekir.

Her büyük yatırım ve gelişmede olduğu gibi bu konuda da aleyhte kamuoyu oluşturmaya çalışanlara, bilerek cevap verme fırsatı tanıdığınız için teşekkür ederim. ([1])

Arkadaşım, bu konuşmanın varyantını bir televizyon tartışmasında Ethem Sancak’tan diledim. Demek ki ben yanlış anlamadım.  Verdiğin bilgilere çok teşekkür ederim…
Selam ve saygılarımla…

 

 

 

 

[1] Murat Akgül

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER