Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

Corona Virüs enfeksiyonu… Doktora şiddet, sizi kim tedavi edecek?

Biraz ateşli bir toplumuz…
Hemen galeyana gelir, çabuk dolarız…
Zaten mali sıkıntılar, sosyal gerginlikler; hıncımızı hemen bir yerden çıkartırız.
Az mı kadın çocuk taciz ve şiddetleri? Cinayetler(!) Sağlık alanlarında sağlık personeline yapılan saldırılar da ayrı bir boyutu.
2019 yılında sadece 665 tane doktor tacizi var…
Son 1,5 yılda 20 bin, son 7 yılda 90 bin sağlık çalışanı taciz edildi. 2005-19 arasında 9 hekim görev sırasında katledildi. En sonunda da corona enfeksiyonundan ölen hastaya müdahale etmeye çalışan KTÜ tıp fakültesi doktoru Esra Genç, hasta yakınları tarafından etraf da tahribat yapılaraktan oksijen tüpü darbesi ile yaralanmıştır. Enfeksiyon alanına korunaksız girip halk sağlığını da bozacak şekilde arbade yaratan kişiler yeni çıkan yasalara rağmen serbest bırakılmıştır.
Yıllardır, sosyal ve ekonomik nedenlerle özellikle idealist ve/veya sermayesi olmayan, üniversite seçme sınavlarında 1/1000 lik dilimlere giren zeki öğrenciler tarafından tıp fakülteleri tercih edilmiştir. Buraya giremeyen öğrenciler ise diğer fakülteleri tercih etmek zorunda kalmıştır. Aslında, içi burulsa da o an iyi bir yolda olduğunu bilememiş geldiği kademede sahip olamadığı özelliklere saldırır olmuştur. Bu arada doktor okumaya devam etmiş, altı yıl üstüne eğer uzmanlık sınavını da kazanırsa en az 4 yıl ihtisas yapmıştır. Doçentlik için ayrı çalışmış araştırma yapmış, sınavlara girmiş, eğer kadro bulduysa profesör olmuştur. Kendini bilmeyen hem halk hem de yetkili kişilerce sürekli tacize uğramıştır. Corona enfeksiyonu nedeni ile yoğun virüse maruz birçok sağlık elemanı hastalanmış bazıları hayatlarını kaybetmiştir. Aynı cephede savaşan askerler gibi…
Ama bu işleri yaparlarken bile bazı hem idari hem halk tarafından hak etmedikleri muamele ile karşılaşmışlardır.
Giderek artan doktor hasta sürtüşmesinin yarattığı bu kaos doktorların hasta ile karşı karşıya kaldığı ve ölüm riski olan branşlarda tercihlerin azalmasına veya en zeki ve çalışkan doktorların bu branşları tercih etmemesine neden olmuştur.
Birçok üniversite hastanesinde kalp damar cerrahisi, genel cerrahi, kadın doğum hastalıkları, beyin cerrahisi gibi branşlar tercih edilmemektedir. Veya enfeksiyon hastalıkları içerdiği tehlike nedeni ile az tercih edilmektedir. Peki, bu neye yol açacak? Bakınız bu süreçte iyi yetişmiş iyi hekimler bir pandemi sürecini iyi yönettiler. Yarın böyle hekimleri mumla arasanız bulamayacaksınız…
Ameliyatınızı kimse yapmayacak…
Doktor olanlar sınavlarda toplumun en yüksek puanlarını alan kişi; Aptal mı O?….
Bakalım bundan sonra kim yapacak toplumdaki bu ağır hizmeti…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER