Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

GÜZEL NEDİR?

GÜZEL NEDİR?

Herkesin hoşuna giden bir şeyler o kişiye güzel gelir. Kişide pozitif enerji ile birlikte kendini iyi hissettirme hissi uyandırır. Güzellik bir çok sanata da konu olmuştur. Estetik ve güzellik kavramları, sanat için önem teşkil eder. Bu durumun nedeni sanatçının eserine bakan kişinin kendini, iyi hissetme hissini yaşamasını istediği için. Güzel olan her şey bize çekici geliyor. Güzel olanı herkes sever, önemli olan çirkin olanı sevmektir. Ve her bir parçayı kendimiz olarak görmektir, bütünlük kavramı çok önemlidir. Hiç kimsenin kimseye, bu çirkin, şu çirkin, deme gibi bir lüksü yoktur. Her şey kendi doğasında bir bütün ve güzeldir. Bunun bilincinde olmak insanda yeni kapılar açar. Önyargılarını kaldırır. Daha rahat iletişim kurmasını sağlar. Kişi kendisi ile ne kadar, barışık ve bütünse, her bir canlıda paha biçilmez değerler görür. Ve onun her haline saygı duyar. Peki güzellik ile ilgili Dünya Değişim Akademisi Uzmanları neler diyor;

“Güzel olan, biçimindeki uyum ve ölçülerdeki denge ile hoş görünen ve hayranlık uyandıran bir olgudur. Güzel dışsal ve içsel olabilir. Çoğu insanın alıştığı güzel hep dışsal dır. Dışsal olan güzel geçicidir asıl içsel olan güzele ulaşmak gerekir.

Bugüne kadar algıladığınız ve güzel dediğiniz şey hep dış dünyaydı. “Güzel” dediğinizde bir tepki vermiş oluyorsunuz. Bir gül görüyorsun, gün doğumunun görüyorsun, bir insan görüyorsun ve “ Ne kadar güzel” diyorsun.

Bu bir tepki ama şöyle bir gerçek var: Dünyanın en yakışıklı adamıyla veya dünyanın en güzel kadınıyla her gün beraber olursan üç aydan sonra o güzelliği göremeyeceksin çünkü alışacaksın. Alıştığın için o güzelliği artık görmeyeceksin senin yerine başkaları görecek, senin için o güzel olan şey bitecek; olağan olacak.

Çünkü güzele verilen tepki geçicidir. Ama temelinde varoluşsal bir güzellik vardır. O, onun yankısıdır. Onun yankısını algıladığınız için bir güzellik arayışındasınız. Ne olursa olsun güzel olmasını istiyorsunuz.

Ev güzel olsun, araba güzel olsun, eş güzel olsun, çocuk güzel olsun vs. Bir şey güzel olmayınca şurasını burasını düzeltiyorsun, güzelleştiriyorsun. Hatta insan kendi bedenini de güzelleştirmeye çalışıyor.

Çünkü kişi gerçekten güzel olanı görmüyor. Gerçek güzelliği görmek ve bulmak için göz gerekiyor. Başka bir göz, evrensel bir görüş, bir uyanma ve bu zekanın uyanışıyla, sezgilerin ortaya çıkmasıyla ilgilidir. Kişi gerçek güzelliği özüne dönerek yaşar.

HERKESİN GERÇEK GÜZELLİĞİ KEŞFETMESİ DİLEĞİMLE…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER