Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

Hollywood’un Gözdesi Metin Güngör

     Da Vinci Şifresi, Harry Potter, Cehennem Melekleri, Yıldız Tozu… Ve bunun gibi daha bir çok ünlü Hollywood filmlerinin dijital efektlerini hazırlayan Güngör, sanata sahip çıkılmasını istedi.

   Türk ressam Fikret Mualla’nın hayat hikayesini anlatan ‘Renklerde Kaybolan Hayat’ filminin de yönetmeni olan Metin Güngör çalışmalarını kendi imkanlarıyla yaptığını söyledi.

    Güngör, “Güzel sanatlar ve Mimar Sinan Üniversitesi’ni bitirdim. Resim Bölümü’nden mezun oldum. Sonra yurtdışına çıktım. 30 senedir hep yurtdışındayım. Ara sıra gidip geliyorum Türkiye’mize. Bu arada ressamlıktan, oyunculuğa ve film yapımcılığına kadar birkaç okulda daha okudum yurtdışında. New York Film Akademisi, Los Angeles Film Akademisi gibi. Çok ünlü projelerde ve şirketlerde çalıştım. Son 10 yıldır da yapımcılık, yönetmenlik yapıyorum. Kendi filmlerimi çekiyorum. Şu an projeler için yurdumuza geldim.” dedi.

 

 Fikret Mualla Filmi Sekiz Senemi Aldı

  

    Metin Güngör, Türk ressam Fikret Mualla’nın hayatının anlatıldığı film için destek göremediğini ve kendi çabalarıyla projeyi tamamladığını belirterek, “Şu an benim bitirdiğim bir film var. Fikret Mualla filmi sekiz senemi aldı. Kültür ve turizm tanıtma aracı olarak bir Türk ressamı tanıtmaya çalıştık fakat maalesef destek görmedik.

    Fikret Mualla, La Sorbonne Üniversitesi’nde sulu boya dersleri öğretiyor. Dünyada, özellikle de Avrupa’da Türk Van Gogh’u diye anılıyor. Böyle bir değerimizin kıymetini bilip şu ana kadar onun hakkında kimse bir film yapmadı. Ben ressam olduğum için, ruhum da ressam olduğu için böyle bir görevi üstlendim. Hem ülkemiz için iyi bir şey olur hem de Fikret Mualla’yı dünyaya tanıtmış oluruz.” yorumunu yaptı.

   Hollywood’a yaptığı bir görsel efekt anısını da bizlerle paylaşan Güngör, “Artık sinemada tahmin edemediğimiz şeyleri yapabiliriz. Ben size bir anımı anlatayım, Jet Li ile Dolph Lundgren, Rocky’de oynayan; uzun boylu, İsveçli oyuncu. Bir filmde maalesef aynı yerde bulunamadılar. Film Sofya’da Niguana’da çekiliyordu. Jet Li’nin Hong Kong’da olması, diğerinin de sette olması gerekiyordu. Oyuncular ayrı yerlerde ama beraber sahneleri var. Nasıl çekeceğiz bunu? Biz bunları ayrı ayrı çektik. Ayrı ayrı dövüştürdük Blue Box’ta. Jet Li’yi Hong Kong’da birileri çekti. Biz Sofya’da Dolph’u çektik. Ve onları kavga ettirdik. Öyle uzun bir kavga sahnesi ki. 10 dakika falan. Merdivenlere çıkışları var. Patlama sahneleri falan. Çok ustaca bir şey oldu. Hiç anlaşılmıyor. Bunlar beraber hiç olmadılar. Biz, onlar kavga ediyor şeklinde gösterdik. Bunun yazısı var, Google’dan bulabilirsiniz.” dedi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER