Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

-Koronavirüs mü dediniz o da ne?

 

Koronavirüs ile ilgili bu benim ikinci yazım. İlk yazdığım yazı sosyal medyada beklediğimden çok fazla ilgi ve alaka gördüğü için bende yazmaya devam ediyorum…

Sadece ülkemizi değil dünyamızı  daha önce bilinmedik bir virüs tehdit ediyor evet bu doğru.

Araklık’ta Çin’de görülen ve ardından Kore, Japonya, İran ve İtaya derken tüm dünyayı kasıp kavuran   daha önceden bilinmeyen  bu virüs gerçekten bu kadar tehlikeli mi? 

Ortalıkta bir virüs var doğru, ancak iletişim kanallarının bu kadar abarttığı kadar doğru mu?

Bu sorunun cevabını hiç kimse veremiyor…

Sadece televizyonlarda ve sosyal medyada gördüğü görüntülerden ve yetkililerin  tedbir amacıyla yaptığı açıklamalardan etkilenen bir insanlık söz konusu.

Dün bir vesile ile  önce Taşköprü’ye gittim… Taşköprü’nün  tenha köylerinden binin en uzak kesiminde bahçe içinde bulunan evinde eşiyle birlikte izole yaşayan, komşuları dahil hiç kimseyle görüşmeyen ihtiyaçlarını ilçe merkezindeki torunları karşılayan 60-65 yaşlarında bir tanıdığım kadınla üç metre mesafeden ayak üstü sohbet ettim.

Kadın bana aynen şöyle dedi, ” Oğlum ben her kış hastlanırım.  Geçen sene olduğu gibi bu senede hafiften öksürmeye başladım. Koronavirüs korkusuyla hastaneye gidemedim. Şimdi gitsem beni de karga tulumba hastaneye yatırırlar!  Ben kendimi biliyorum benim üşütmeye bağlı öksürüğüm var.”

Evet aynen böyle dedi…

Şimdi gelelim Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e…  Sayın Terim, kendi twetter hesabından  bir açıklama yaptı “Koronavirüs testim pozitif çıktı”  Tüm Türkiye hatta Avrupa basını ayakta… Canlı yayınlar ,yorumlar , kulüp resmi açıklamaları, geçmiş olsun dilek ve temenniler… Akşam bu haber izlenme rekoru kırıyor ve sosyal medyada tıklanma rekoru kırılıyor.

Ertesi sabah Galatasaray ve tetkiki yapan hastane  yetkileleriresmi açıklama yapıyor, ve Terim’in Covit-19 Raporunu açıklıyorlar…

-Ateş  : 36.5            (Yok)

-Moral Durumu     : iyi

-Öksürük                  : Hafif derecede

-Kronik Rahatsızlık : Yok

-Sigara                       : Kullanmıyor

Yani, yanisi şu; Terim’in hiçbir şeyi yok.

Sadece tedbir amacıyla hastanede gözetim altında tutuluyor. Peki şimdi bu haberleri izleyen sadece Türkiye halkı değil, dünyanın dört bir tarafında diken üstünde yaşayan insanlık ne düşünüyor… ? “Düzenli spor yapan, ve sürekli çalışırken kulübünün doktoru kontrolünde yaşayan koskoca Fatih Terim’de bu virüse yakalandıysa , bu iş tamamdır!

Ve olay ciddidir…

Bende kendime dikkat etmeliyim…

Korku panik tavan yapıyor…

Ünlü tıp hocaları Coronavirüs belirtilerini nasıl açıklıyorlar.?

1-Yüksek Ateş  varsa

2-Öksürük varsa

3-Boğaz kuruluğu varsa

4-Burunda tıkanıklık , koku alamama  veya tat alamama varsa v.s.

 

Bu şikayetlerle her hangi bir hastaneye gittiğinizde yandınız demektir!

Doktorlar direk size Koronavirüs şüphelisi olarak işlem yapacak ve hatta  hastaneye yatıracaklar.  

Peki ben şimdi size soruyorum.  Önceki yıllar da  yaşı  1/7 arasındaki çocuklar  devamında 65 ve üzeri olan yaşlılarımız kış aylarını bu belirtiler olmadan mı geçirdi?

Tabi ki hayır.

Hangimiz kışın öksürmüyoruz? Hangimizin zaman zamanateşi yükselmiyor? Hangimizin zaman zaman boğazında kuruluk olmuyor? Hangimizin burnunda tıkanıklık olmuyor?

Bu dört belirti dünde bugünde pek çok insanda vardı ve yarında var olacak öyle değil mi?

Kronik hastalığı olan  insanlarda daha çok tahribata yol açıyor ve  doğal olarak da solunum problemi en üst seviyeye çıkıyor.  Bilim insanları böyle söylüyor.

Şimdi gelelim asıl soruya…  

Türkiye ile birlikte dünya ekonomik piyasaları bu panik havasından inanılmız bir daralmaya doğru gidiyor. İnsanlar evlerinde ve dolayısıyla tüm dünyada üretim azaldı.  Çin yeniden üretime başladı!  Türkiye ile birlikte Avrupa, Amerika ve diğer  tüm dünya ülkeleri virüs telaşı ve korkusuyla her sektördeki üretimini doğal olarak azalttı.

Çin vakit geçirmeden üretime başladı ve şimdi tüm dünyaya yeniden  ihracata hazırlanıyor…

Bir süre sonra Türkiye ile birlikte tüm dünyada virüs korkusu  ve paniği azaldığı zaman ;  araştırma  , üretim  ve ekonomik gücü yüksek ülkeler bize acaba  ne pazarlayacaklar? Gerçekten çok merak ediyorum…

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER