Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

TÜRKİYE’DE GÜNDEMİ YAKALAMAK

                                           

Ülkemizde gündem büyük bir hızda değişen yapıdadır. Ekonomik, toplumsal, siyasi açılardan gündemin nabzı hızlı bir şekildedir. Bu değişim bazı kesimlerce olumsuz görülürken bazı kesimlerce de olumlu görülmektedir.

    Olumlu yönlerine değinecek olursak yenilenmek, aynı nokta da kalmamak, çağa ayak uydurmak yönlerinden değişim güzel bir özelliktir. Değişime olumsuz bakan kesim daha geleneksel bakış açısına bağlı, genç kesimin biraz üstünde kalan yaş grubunda görülebilmektedir. Değişim derken istikrarsızlık olarak algılanmamalıdır. Tabi iki istikrar ekonomi ve siyaset alanlarında gerekli bir olgudur. Ekonomik dalgalanmalar tüm yaşantıyı etkileyen bir durumdur. Gerek iş yaşantısı gerekse alım ve verim gücünü etkileyen ekonominin istikrarı çeşitli alanlarla bağlantılı olduğunda o alanda ki değişim direk ekonomiyi etkisi altına almalıdır. Örneğin siyasi yapıdaki dalgalanmalar günümüzde ekonomiyi etkilemekte hatta tamamen değiştirecek seviyeye gelmektedir.Bu etkiden en az zarar görmek için sağlam bir ekonomik yapı  gereklidir. Daha çok üretim alanlarında kendimize yönelmek dışa bağımlı olmayı azaltmak daha sağlam ekonomik yapının temelini oluşturmaktadır

     Toplumsal yapıdaki durumumuza baktığımızda gündem anlık bile değişebilmektedir. Eskiden sabahtan akşama değişen gündem günümüzde dakika da bile değişebilmektedir.Bunda teknolojinin payı büyüktür. Sosyal ağlar sayesinde insanlar anında gelişimleri takip ederek haberdar olmaktadır. Moda, yeni akımlar,müzik, bilim, sanat gibi her alanda kendi takipçilerini oluşturan kesimler ortaya çıkmıştır. Bazı bariz özelliklerle kendini gösteren akımlar bile vardır. Örneğin bir sanatçının uyguladığı saç modelini bir çok gençte görme,sosyal ortamlarda ki bir sözün kelimenin milyonlarca paylaşıp gündeme düşmesi gibi olayları bunlar arasında sayabiliriz.

       Siyaset alanındaki gelişmelerin kesimleri etkilemesi de çok kolay bir şekil almıştır şimdilerde. Çünkü toplumsal olayları siyasete bağlamak artık alışkanlık halini almaya başlamıştır. Bu  yüzden siyaset insanlara ulaşmanın en kolay yollarından biri olma özelliğini, her dönemde korumakta ve dönemde kaybetmemektedir.

     Medya gündem takibinde gözümüz kulağımız gibidir. Her evde çeşitli materyallerle medya alanlarına ulaşmak mümkündür. Özellikle cep telefonu tablet gibi teknolojinin son özelliklerini taşıyan aletlerin herkesin elinde olması medya alanlarını erişimi kolay kılmaktadır.

      Gündem değişkenliğinin iyi bakılacak bir yönü de değişen ve gelişime açık bir ülke de olduğumuzu göstermesi olarak düşünülebilir. Eğer durağan kalınıyorsa yenilik yok demektir.Gündem oluşturmak kadar gündemde kalmakta önemlidir. Bunun için kendi alanları ile ilgili herkes gündemini kendisi oluşturur.Unutulmamalıdır ki gündem  varsa  yenilik var demektir.Gündem kolay tüketilen bir kavramdır ve her zaman öyle kalacaktır .Çünkü her gün her saat hatta her dakika değişmeye mecburdur.Unutmayalım gündem varsa yenilik var demektir

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER