Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Başkent Postası

Vicdanları yaralayan infaz yasası

Ülke covid-19 belası ile uğraşırken AKP/MHP ortaklığı ile yasalaşan infaz indirimleriyle birlikte sokağa salınan suçluların yeniden peş peşe ve ağır suçlar işlemesi, mafya liderlerinin meydan okumalarının gazete sayfalarında yer almaya başlaması, muhalefet partilerinin yasanın şekline, içeriğine ve kapsamına itiraz etmesinde ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu.

Eğer bir ülkede hırsıza, arsıza, namussuza, tetikçiye, katile kader mahkûmu diyerek sokağa salarken gazetecileri, yazarları, aydınları bir şekilde infaz indiriminin dışında tutarak cezaevlerinde çürümeye terk edersen olacağı budur. Karısını kesen adamı dışarı salarsan, çocuğunu hortumla döverek öldürür. Mafya tetikçisini salarsan, çıkar yeni talimatlarla, yeni insanları vurur. Organize suç örgütü lideri, sayısız cinayetin azmettiricisi kişiyi iktidar ortağı ziyaret eder, devlete büyük hizmetleri olmuştur derse ve sen bu insanı sokağa salarsan, yeni cinayetler, yeni hesaplaşmalar kaçınılmaz olur. Ve sen işlenen suçların vebali ile baş başa kalırsın. Sorumluluktan kurtulmak için de yandaş kalemlerin eline tutuşturursun “Tüm ülkeler harekete geçti cezaevleri birer birer boşalıyor” haberlerini…

Ne yaparsanız yapın işlenen suçların sorumlusu sizlersiniz. Ne yaparsanız yapın mağdurların ahı üzerinizde olacak. Bırakın bu covid-19 salgını nedeniyle düzenleme yapıldı ve tüm dünya da yapılıyor palavralarını. Cezaevleri gerekli önlemler alınırsa en güvenli yerdir, tecrit de kolaydır, karantina da, salgını önlemek de. Amaç başka bunu herkes görüyor, biliyor. Diğer ülkelerdeki yapılan infaz düzenlemelerinin kapsam, şekil ve içerik ile karşılaştırılması ise tam bir abesle iştigaldir. Dünyanın hiçbir yerinde organize suç örgütü lideri, sayısız cinayetin azmettiricisi biri bırakılmadı, bırakılmaz. Kadın, çocuk katilleri bırakılmadı, bırakılmaz.

Bakın mesela Almanya 12 aya kadar hapis cezalarının infazını erteledi. ABD İleri yaşta ve kronik hasta olan hükümlülere konutta infaz uygulamasına geçti. Fransa Aile içi şiddet ve terör hariç olmak iki aydan daha az süresi kalan hükümlüleri tahliye ediyor.  İtalya 18 aydan daha az süresi kalmış hükümlüler, yaşlılar ve risk grubundakileri tahliye ediyor. Hollanda adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle hapse çevirme işlemine ara verdi, 6 aya kadar hapis cezalarının infazı erteledi.

Şimdi, bu ülkelerin arasında organize suç örgütü liderlerini, sayısız cinayetin azmettiricilerini, tetikçileri, kadın, çocuk katillerini salıveren ülke var mı? Yok! Olmaz da… Bu ülkelerdeki düzenlemelerin , ülkemizde yapılan infaz düzenlemesi ile ilgisi var mı? Yok, o da yok!

Peki, malum gazetelerin “Tüm ülkeler harekete geçti cezaevleri birer birer boşalıyor” haberlerinin amacı ne?  Algı oluşturmak. Kapsam ve içerik olarak tamamen yanlış, tamamen adaletsiz düzenlenen infaz yasasının, toplum üzerinde yarattığı olumsuz tepkileri önlemek, tek amaç bu… Peki, AKP/MHP ortaklığı bu yöntemle sorumluluktan, vebalden kurtulabilir mi? Kesinlikle hayır!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER