NURGÜL SÖNMEZ: “İLERLEMEKTE OLDUĞUN YOLDA DEVAM ET, KENDİNE GÜVENİRSEN BUNUN İÇİN ELBET MÜKAFATLANDIRILACAKSIN”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1979 yılında Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Werdohl şehrinde doğdum.

Daima iniş çıkışlı olan hayatımda çok fazla boş anım olmadı. Sürekli bir meşguliyet içinde yaşamımı sürdürdüm. Bu zamanlarda hayat beni sık sık sınadı. 1995 yılında bir kaza sonucu annemi kaybettim. O günden sonra her şeyden daha çok sevdiğim kardeşime abladan çok anne oldum. Annemi kaybettiğimden bu yana sayısız şiir, şarkı sözü ve roman yazdım. Yazmaya da devam ediyorum. Kalem acılarıma merhem oldu.

Her günüm bir mücadele içinde geçse de Almanya’da farklı okullarda aldığım ilk ve ortaokul eğitimimin ardından 1998 yılında lise eğitimimi de tamamladım.

2006 yılında kuaför olmak için yeniden eğitim almaya başladım ve 2020'de bu alanda yüksek lisans diplomamı almış oldum. Okumayı hiç bırakmadım ve 2011 yılında edebiyat alanında lisans eğitimimi tamamladım. Aynı yıl, aynı üniversitenin yazarlık bölümünden mezun oldum. 2014 yılında “ANA” adlı ilk kitabım yayınlandı.

Yazar olma sürecinizden bahseder misiniz?

Yazmak zamanla gelişen bir süreçtir, yazar olarak gökten düşmüyoruz. Kulis arkası çok zorlu iniş çıkışlarla dolu ve bu süreci sabırla yönetmek gerekiyor. Eğitimim sayesinde çok şey öğrenebildiğim gibi bu süreç kalan eksikliklerimi yavaş yavaş tamamlamamı sağladı.

İlk defa kendi kitabımı elimde tutmak, yeniden doğmuş hissi uyandırdı. O anı unutamıyorum. Gurur duydum ve içimde derinlere kadar özgürlüğü hissettim.

Bu his üzerine devam etmem gerektiğini düşündüm ve bu yolda ilerlemeye başladım. Yazmak ve aktarmak istediklerime karar verdim ve inandığım yolda hedeflerimi gerçekleştirmek için durmaksızın çabalıyorum.

Yazmak sizin için ne ifade ediyor? Yazmayı nasıl tanımlarsınız?

Yazmak benim için bir çıkış bir sabrediş yoluydu, düşündüklerimi kağıda aktarırken içimde saklı olan tüm üzüntülerimi ve acılarımı boşaltabiliyordum.

Annem öldükten sonra kırılan kalbimin tekrar iyileşebileceğine dair düşüncelerimin yazıya dökülmesiyle başladım. Yazmayı hiç bırakmadım. Daha sonra ise kısık seslere ses olabilmek için yazmaya devam ettim. Duyulmayan sesleri duyurmaya çalıştıkça önüme çıkan engeller bu öykülerin birikmesine sebep oldu. Hepsi sessiz çığlıklar halinde dinlenilmeyi bekliyorlar.

Matilda kitabınız hakkında bilgi almak isteriz. Kitabınız hakkında neler söylemek istersiniz? 

Matilda, 2021 yılında BoD tarafından yayınlandı. Kitap bilinen tüm kitapçılarda mevcuttur. Kitap şu anda Türkçe ve Almanca olarak yayınlanmaktadır. Daha fazla dilde yayınlanması için çalışmalar sürdürülmektedir. Ciltli (24,90 €), ciltsiz (16,90 €) ve e-Kitap (9,90 €) arasında seçim yapabilirsiniz. Yakın zamanda fiyatlar güncellenecek ve aynı kalite korunarak daha uygun bir fiyata satışa sunulacaktır. Türkçesi 238 sayfa iken Almancası 235 sayfadan oluşmaktadır.

İçeriği ise, yürek burkan gerçek bir hikaye. Almanya’da savaşın yıkıntıları arasında, daha önce görülmemiş bir kötülüğe maruz kalan küçük bir kız. Henüz dört yaşındayken II. Dünya Savaşı'nın ortasında açmaya çalışan bir lotus çiçeğiydi Matilda!

İçinde kaldığı savaştan yetimhaneye, yetimhaneden soğuk bir mahzene, oradan da hastaneye düşen Matilda’yı çok uzun ve zorlu bir yaşam bekliyor.

Matilda çok güzel dönüşler aldığınız, sinematik özelliklere sahip bir eser. Üzerinde çalışmalar yapıyor musunuz? 

Matilda’nın kesinlikle sinematik özellikler taşıdığına inanıyorum ve bunun için çalışmalarımı gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Yanı sıra Türkçe ve Almanca yayında olan Matilda’yı; İspanyolca, Fransızca ve İngilizce dillerinde de okurlara aktarmayı planlıyorum.

Yasemin kitap seriniz 1 ve 2. sayısı çıktı. Ayrıca bu seriyi ve projelerinizi de bilmek isteriz.

Yasemin’in Çaresizliği 1 ve Yasemin’in Savaşı 2, 2021 yılında BoD tarafından yayınlandı. Serinin 3. kitabı Yasemin’in İntikamı yakın zamanda okurlarla buluşacak. Kitaplar bilinen tüm kitapçılarda mevcuttur. Şu anda Türkçe olarak yayınlanmakta olan kitabın Almanca düzenlemeleri devam etmektedir. Daha fazla dilde yayınlanması planlanmaktadır. Ciltli (22,90 €), ciltsiz (12,90 €) ve e-Kitap (6,90 €) arasında seçim yapabilirsiniz.

1. cilt 185 sayfadır.  2. Cilt ise 204 sayfadan oluşmaktadır.

İçeriği ise, yedi yaşında annesini kaybeden ve çalışabilmek için on yaşında okulu bitirmek zorunda kalan genç bir Türk kadınının hikayesi. Gerçek bir hayat hikayesini konu edinen Yasemin, üvey annesinin zoruyla 13 yaşında bir adamla evlendiriliyor. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok fazla şiddete maruz kalıyor. Serinin ilk kitabı Yasemin’in Çaresizliği’nde ele alınan bu konu, serinin ikinci kitabı olan Yasemin’in Savaşı ile devam ediyor. Yasemin bu yalnız ve zorlu mücadelesinde kendini Almanya'ya giderek kurtarmaya çalışıyor ancak kabus bununla da bitmiyor. Kitap serisinin üçüncü ve son bölümünde, Yasemin insanlık dışı acılar çekmesine neden olan herkese karşı intikam planları yapıyor. Bu kitapta, dünyadaki birçok kadının karşılaştığı korkunç zorluklara dikkat çekmek istiyorum. Onlara ses olmak, çıkaramadıkları seslerini duyurmak istiyorum.

Yasemin’in hayatının bir TV dizisi olarak aktarılabileceğini hayal ediyorum. Benzer hayatı yaşayan onlarca kadının bundan güç almasını ve kendini koruması adına kitabı birçok dilde yayınlamayı planlıyorum.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir proje, üzerinde çalıştığınız bir çalışma ya da dizi var mı?

Ekibim ve ben şu anda film ve televizyon kanallarıyla bağlantı kurmak ve hikayeyi ekrana getirmek için çalışıyoruz. Bunun için yayınlanan kitaplarımın kısa hikayelerini yazmaya hazırlanıyorum. Bu benim gerçekleşmesini beklediğim en büyük hayalim.

Yazmayı ve yayınlamayı hedeflediğim onlarca kitap projesi var. Fakat hali hazırda içleri titretecek iki gerçek karakterle geliyorum.

Liya, ülkesini terk etmek zorunda bırakılan bir kız çocuğu. İşkenceler içinde kamplarda büyüyen 13 yaşında 3 çocuk annesi!

Ve Maoruf, yaşarken çürüyecek kadar işkenceye maruz kalan ve kimsenin inanmak istemediği Cezayir askeri!

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Hayat önünüze hangi taşları koyarsa koysun, durumunuz ne kadar kötü görünürse görünsün her zaman aynı yerde kalmayacak, yeniden yükseleceksiniz. İlerlemekte olduğun yolda devam et, kendine güvenirsen bunun için elbet mükafatlandırılacaksın.

Ve değerli okur, eğer sende mücadelende sesini duyurmak istiyorsan bana ulaş, biz birlikte daha güçlüyüz.

Matilda hakkında:

ISBN Matilda TR Ciltsiz Kitap: 9783753498386

ISBN Matilda TR Ciltli: 9783753482149

ISBN Matilda DE Ciltsiz Kitap: 9783753416380

ISBN Matilda DE Ciltli: 9783738646634

Yasemin Serisi 1 ve 2 hakkında:

ISBN Yasemin 1 TR Ciltsiz Kitap: 9783754302101

ISBN Yasemin 1 TR Ciltli: 9783754306116

ISBN Yasemin 2 TR Ciltsiz Kitap: 9783754319512

ISBN Yasemin 2 TR Ciltli: 9783754320693