Geçtiğimiz yıl tüm araçlar için çıkmasına rağmen, bölgelere göre mevsimsel değişiklikler nedeniyle esnetilen kış lastiği uygulaması zorunluluğu, bu yıl da sadece ticari ve yük taşımacılığı yapan araçlarda zorunlu hale getirildi.

Uygulamaya göre hava şartlarının ağırlığına göre şehir içinde zorunluluk bulunmazken, şehirler arası trafikte yine hava şartlarına göre kış lastiği ve zincir zorunluluğu uygulanabilecek. 1 Aralık 2019 -1 Nisan 2020 arasında devam edecek uygulama tüm araçları kapsarken, uygulamanın zorunlu olduğu alanlarda aracına kış lastiği taktırmayan sürücülere para cezası ve ceza puanı verilecek. İlçemiz merkezinde Harun Oto Lastik Ustası İlhami Turan’da lastiğin araçların adeta hayatı olduğunu, sürücülerin araçlarına binmeden önce mutlaka lastiklerini kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. 
Özellikle vakumlu lastiklerin çıkması ile birlikte, yaz ve kış lastiklerinin bakımının yapılması ve mevsim lastiklerini takılmasının hem can hem de araç güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizen Turan, araç sahiplerine Kasım ayı bitmeden ve kar yağmadan araçlarına bakım yaptırmaları gerektiğini söyledi. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle, araçların donmaması için radyatörlerin antifriz bombelerinin ölçülmesi gerektiğini, motor ayarlarının yapılması gerektiğini dile getiren Turan, can ve araç güvenliği için bu hazırlıkların yapılması gerektiğini dile getirdi.

''LASTİK DEĞİŞİMİNE TALEP YOĞUN''
Harun Oto Lastik Ustası İlhami Turan, lastik değişiminin kış mevsiminde yaşanabilecek kazaların önüne geçtiğini vurguladı. Artık insanların bu konuda daha bilinçli olduğunu da belirten Turan , ''Kış lastiği, araçların kaymaması ve trafik kazalarına karışmaması açısından çok önemli, Bu sene çok büyük bir yoğunluk var. Ben bunu sürücülerin daha çok bilinçlenmelerine bağlıyorum. Ticari gruptaki taşıtlar zaten mecburiydi fakat diğer gruptaki araçlardan da lastik değişimine yoğun talep var.'' dedi.

''ZİNCİRLER KAR LASTİĞİNİN YERİNİ TUTMAZ''

Kar lastiğinin alternatif çözümlerden daha etkili olduğunu da kaydeden Turan, ''Taşıt kullanıcılarının yaptığı ilk hata kar lastiği yerine zorunlu alanlarda zincir kullanabilecekleri fikri ile lastiklerini değiştirmemeleri. Zincirler kar lastiğinin yerini tutmaz. Zincirin arabaya verdiği zarar çok fazla. Arabanın alt takımını tamamen bozuyor bu yüzden zincir sadece yoğun karlı ve buzlu alanlarda kullanılabilir. Yalnızca bu alanlara girerken zincirleri takıp, asfalta çıktığımızda çıkartmak gerek. Lastik taktığımızda her türlü alanda gidebiliyorsunuz. Kar Lastiği bu açıdan daha kullanışlı ve daha avantajlı.'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Harun Oto Lastik Ustası İlhami Turan, "Bize gelen müşterilerimizin bazılarına lastiğin değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Onlar da canlarını önemsediği için kötü lastikleri hemen değiştiriyor. Ama bazı müşterilerimiz lastiğin durumu çok kötü olmasına rağmen değiştirmemekte ısrar ediyor. Ben buradan bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İnsanlar araçlarının lastiklerini daima kontrol etsinler, hatalı lastikleri kesinlikle kullanmasınlar. Kışın kesinlikle ve kesinlikle kar lastiği mecburiyeti vardır. Vatandaşlarımız kar lastiklerini zamanı geldiğinde taktırsınlar, zamanı gelince de tekrar söktürüp yazlık lastiklerini taktırsınlar" dedi.

LASTİKÇİLERDE KIŞ LASTİĞİ MESAİSİ

Türkiye genelinde Kış Lastiği uygulaması 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle zorunlu hale geldi
Kış lastiği takmayanlar için geçtiğimiz yıl 625TL olan ceza tutarı ise bu yıl 715 TL olarak belirlendi. İlçemizdeki vatandaşlar da bu uygulama ile lastikçilerin yolunu tuttu. Araç lastiklerinin değişimi büyüklüğüne göre 50 ile 100 TL arasında yapılıyor. Yoğun bir mesaiye başlayan lastikçiler geçtiğimiz yıllara göre vatandaşların daha duyarlı olduğunu ifade etti.

'KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ÇOK ÖNEMLİ'
Lastik Ustası İlhami Turan; Kış lastiği takmanın öneminden bahsederek, “Lastik takmayanlara da ceza kesilmeli. Lastik taktığımız takdirde araçların kaymasını engelleyebiliriz. Havalar soğudu. Kış lastiği takmak çok önemli. Bunu bütün araç kullananlara tavsiye ederim. Kış lastiği taksınlar. Bu sene geçen senelere göre çok arttı. Artık millet daha anlayışlı bu konuda. Kış lastiği şu an daha önemli ve Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2020’da sona erecek.” Dedi. -MUHAMMED KÖMEÇOĞLU- KÜREBÜLTEN