baskentpostasi @ gmail.com

DIŞ GÜÇLER NE YAPIYOR? BİZ NE YAPIYORUZ?

Çevremizde bizim sınırımızın hemen dışında bazıları komşularımız olan, bazıları uzak olsada etkin devletlerden oluşan dış güçlerin sınırı başlar, bu dış güçler oralarda ne yaparlar? Biraz bakalım mı?

Hemen batımızda Yunanistan ve Bulgaristan var, Yunanistan depreme yardıma geldi iyi bir kamu diplomasisi yaptı, Bulgaristan ile iyiyiz, komşularla anlaşmak barış içinde yaşamak gerekir.. Hemen kuzeyimizde Ukrayna, Rusya var, Rusya Ukraynayı devlet olma geregi bagımsızca aldığı karar nedeniyle işgal etmeye çalışıyor, sert Ukrayna kayasına çarptı.  Doğumuzda İran, Irak var, Irak, kısmen durulsada hala sorunlu bölge, İran dini yorumlarla yönetiliyor ve kadınlara baskıyla gündeme geldi, biraz toplum biraz mollalar geri adım attı inşallah sorunları aşılır… Güney doğumuz da ise İç karışıklıkların yaşandığı Suriye ve kronik sorunlu olduğumuz Kıbrıs Rum kesimi var…  Bizi çok etkileyen Suriye sorunu 5-6 milyon mültecinin ülkemize gelmesine neden oldu… Orada devletin otoritesinin olmadığı bölgeler oluştu ve buraya ABD destekli PYD/PKK yerleşti… Daha Batıda, batı kültürünü medeniyetini oluşturan devletler (ABD- AB- İngiltere) daha doğuda Çin var, daha Güneyde, Ortadoğunun yaramaz Çocuğu İsrail var, Mısır ve Suudi Arabistan var, var oğlu var, pardon feminist arkadaşlar kızar, oğlu var, kızı var… Eee bunların bizden, bizim onlardan beklentilerimiz var ve dünyada bu dış güçler ile zorunlu ilişkiler devam ediyor.. Kimiyle NATO Gibi, AB gibi, ABD gibi karşılıklı sözleşmelerimiz var, bunlara uyma sözümüz var… Bunlar ne yapar, ne bekler, ne planlar, birbiriyle ilişkileri işbirlikleri nelerdir, bu işbirliklerin bize etkisi neler oluyor, olacaktır, çok yönlü düşünmek ve bizim ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmak gerekir.. Bu her zaman mümkün olmaya bilir, o zaman zarar görmeyeceğimiz bir durum, buda yapılamadı mı, en az zarar göreceğimiz şekilde davranmamız gerekir… Bunun için de devlet aklı, ortak akıl, diplomatik zeka gibi dünyayı iyi okuyan, ona göre olaylar ve olgular karşısında duruş sergilenmesi gerekir diyebileceğimiz dış dünya ile karşı karşıyayız… Böylebir dış politika sergilememiz gerekir diyerek yakınımızdaki ülkeleri ve olayları kısaca degerlendirelim mi?

Irak, Suriye olayları: İki ülkede ABD ve AB kaynaklı sorun yaşandı, biri fiilen işgal edildi, sosyal fay hatları (etnik köken ve mezhep ayrılıkları üzerinden) kullanılarak parçalı bir yapı oluşturuldu, vatandaş temelli bir vatandaşlık bagı aidiyeti oluşturulmadı… Irak’ın Kuzey bölgeleri artık terör devleti diyebileceğimiz bizimle yüzlerce müttefiklik sözleşmesi olan ABD ve AB tarafından destekli bir devlet kurulmaya çalışılıyor.. Sonra aynı şey Suriye de başladı ama Suriye de daha başarılı olunamadı, direnmeye devam ediyorlar, bana göre bölge Ülkeleri (Suriye, Türkiye, İran, Rusya) işbirligi yapabilirse onların ve destekçilerinin başarısızlıkları kaçınılmaz olacaktır… Suriye’nin toprak bütünlüğünü el birligiyle koruyacağız ki başka yapılar orada ortaya çıkmasın…

Şimdi biz seçim konuşurken bu olaylar devam ediyor ve artık terör devletinin, terör örgütünün helikopteri bile olduğu son düşen helikopterden anlaşılıyor.. 20 bin tır dolusu silah, omuzdan atılan füze ve en son olarak bunların helikopter sahipligi… Hani bu terör devleti küçülmüştü, biz sürekli oralara operasyon yaparak bellerini kırıyorduk!!?? Şimdi gelinen noktada 50-60 bin civarında terörist bulunduğunu konusunda haberler var… Ayrıca ABD gibi bir gücün koruması altında hareket ediyorlar, son helikopter kazasıyla ortaya çıkan helikopteri veya helikopterleri ABD veya Fransa temin etmiş bilgileri geliyor… Bu bölgede Suriye, Türkiye hava aracı ucurumazken bu terörist gruplara ABD tarafından uçma ayrıcalığı tanınıyor… Bunları burada ABD yapıyor diger batılı müttefiklerimizde destekliyor.. Gelelim Rusya ve Çin’e…

Onlar bizden son derece memnunlar, biri dogalgaz, petrol ve buğday satıyor, digeri de her türlü araç gereç ve teknoloji satıyor ve en çok dış ticaret açığı verdiğimiz iki ülke söz konusu ülkeler…  2022 de Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı, 9 milyar 346 milyon dolar olurken Rusya dan ithalatı ise 59 milyar 606 milyon dolar olmuştur.. Rusya’nın bizden çok memnun olma gerekçesi bu olabilir mi? Bu ülkeye enerji bagımlısıyız, Mersin Akkuyu da yapılan yap işlet devret, enerji alım garantili nükleer santralle daha da bagımlı hale geleceğimiz ortadadır… Enerji, Buğday demek her şey demektir, son Ukrayna yı – Rusya işgalinde gördük, Rusya ile durum bu da Çin ile nasıl derseniz?

Çin ile ticaretimiz de de durum farksız, 2021 yılında toplam 32 milyar doları aşan ithalat yapılmasına rağmen, aynı yılda 3,7 milyar dolarlık ihracat yapılabilmiştir…  2021 dış acık zarar 28 milyar dolar civarında bir dış acık/zarar verilmiştir. 2022 de durum nedir derseniz daha vahimdir der bu konuyu da siz araştırın öneririm…

Dış güçlerin işleri tıkırında, bunun nedeni nedir derseniz? Bizim iç işlerimizde iyi yönetim sergileyememek, sosyal sorunlar ile siyasal sorunları karıştırmak, iç politikayla dış politikayı karıştırmak, dünyada güç dengeleri iyi okuyamamak… Siyaset yapıyoruz derken karşılıklı sosyal fayları mezhep, dini yorumlar, etnik köken ayrımlarını derinleştirmek, vatandaşlık hukuk sistemi içinde sosyal bagları güçlendirememek.. Sistem ile barışık olmayanların siyaset arenamızda yer demokratik sınırları aşacak seviyede yer almaları, Terör faaliyetleriyle anılan partinin mecliste yer alması.. Ana muhalefet dahil olmak üzere iktidarın itibarsızlaştırmaya çalıştığı muhalefet partileri… Üretim üzerine değil tüketim ve gösteriş üzerine ekonomik yapılanma.. Kalk yol yap, yat köprü yap, arada ibadethane yap, uyanıp da egitime, fabrikaya ve teknolojiye yatırım yapmazsak ekonomik durum bu olur… Son olarak dış güçler ile yaptığımız dış ticaret oranlarına toplamda (ihracat, İthalat) bakarak yazıya son verelim mi?

Ülkemiz dış ticaretin de 2022 yılında 254 milyar 172 milyon dolar ihracat, 363 milyar 711 milyon dolar ithalat yapılmış 109 539 milyar dolar dış ticaret acığı dış güçlere karşı vermiştir. Dış güçler ile durum bu, bir yazıda deginebilecegimiz kadar değindik.. Bu konuyu merak ediyorsanız çeşitli kaynaklardan daha çok bilgi alabilirisiniz. Almanız önerisiyle selam ve sevgilerimle..

Hüseyin Benek – baskentPostası.com – 28.3.2022

 

Kaynaklar

1* https://www.yenisafak.com/dunya/kimse-sahip-cikmiyor-icinde-ust-duzey-pkklilarin-oldugu-helikopter-cakildi-4516222

2* https://setav.org/assets/uploads/2017/05/PYD_YPG_Tr.pdf

3* https://tr.euronews.com/2022/11/20/suriye-hangi-gucler-one-cikiyor-pyd-ypg-sdg-ve-milli-ordu-nedir-sdg-idlib-baris-pinari

4* https://sputniknews.com.tr/20221104/turkiye-ve-rusya-arasindaki-ticaret-2022nin-ilk-10-ayinda- 56-milyar-dolara-ulasti-1063073229.html#:~:text=dolar%20seviyesine%20ula%C5%9Ft%C4%B1.-,T%C3%BCrkiye%20Ticaret%20Bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1'n% C4%B1n%20yay%C4%B1nlad%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20verilere% 20g%C3%B6re%20T%C3%BCrkiye%20ve%20Rusya,nin%20Rusya'dan %20ithalat%C4%B1%20olu%C5%9Fturdu.

5* https://www.mfa.gov.tr/turkiye-cin-halk-cumhuriyeti-ekonomik-iliskileri.tr.mfa

6* https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Dis-Ticaret-Istatistikleri-Aralik-2022-49633#:~:text=Genel%20ticaret%20sistemine%20g%C3%B6re%20ihracat% 202022%20y%C4%B1l%C4%B1%20Ocak%2DAral%C4%B1k%20d%C3%B6 neminde,711%20milyon%20dolar%20olarak%20ger%C3%A7ekle%C5%9Fti.

7* https://www.dunya.com/ekonomi/dis-ticaret-2022de-1102-milyar-dolar-acik-verdi-haberi-680315