iremtuncer @ hotmail.com

İrem Tunçer (Instagram)

İrem Tunçer (Facebook)

 

Günümüzde teknoloji çok gelişmiş ve hayatın her alanına girmiştir. Televizyon , bilgisayar, cep telefonları v.s. hayatımızı pek çok anlamda kolaylaştırmış olsa bile, yerinde ve oranında kullanılmadığında ,hayatımızı çok olumsuz etkiliyebiliyor ve özellikle çocukları dış dünyadan kopuk, çevresi ile iletişimi zayıf, yalnız ve güvensiz bireyler haline getirebiliyor.

Çocuklarını erken yaşta teknoloji ile tanıştıran ebeveynler bilerek ya da bilmeyerek onlara kapalı bir dünya veriyor ve çocuk tamamen kendi kendiyle kaldığı için yalnızlığa alışıyor.

  Teknoloji yerinde kullanılmazsa kaliteli hayatın katiline dönüşebiliyor. Çocuklara henüz yürümeden koşmadan oturup TV seyretmek öğretilirse, sonrasında çocuk koşup oynayacağı yerde oturup “bir çizgi film daha” izlemeyi tercih ediyor. Kendi kendine yemek yemeğe başlamadan tabletler üzerinden hayvanlar besleyip oyunlar oynama çalışıyor. Evde “anne baba” seslenişleri olmuyor , ev dağılmıyor. Ebeveyn bu durumu “ Çok uslu bir bir çocuğumuz var, Oturup tablette kendi kendine oyun oynuyor.” diyerek memnuniyetle karşılıyor;

ancak olması gereken bu mu? Anne ve babalar çocuklarını oyalamak adına onları çocukluklarından mahrum bırakmış olmuyorlar mı? 

Ne yazık ki tercih edilen oyun çağında olan bir çocuğun oyun anlayışını ellerine tutuşturdukları elektronik aletlerden ibaret olarak görmek …Ancak doğru olan bu değil. Çocuk kendi hayal dünyasında oluşturduğu oyunları oynamalıdır; oyuncaklarını söküp takmalı, koşmalı, düşmelidir, çocuk olduğunu bilerek hissederek yaşamalıdır.

Ailenin “Benim çocuğum çok zeki. “ olarak nitelendirdiği iki yaşında tablette oyun oynayan çocuk örneği, övünülmesi gereken bir örnek değil, aksine onun ne kadar teknoloji bağımlısı yetişeceğinin acı bir belirtisidir.

    Çocuklarımızı oyalayacak kolay yöntemler bulup onlara yaşlarını unutturmayalım. Sözlü iletişim kurması gerektiğini onlara öğretelim. Aksi taktirde maalesef ki “bilgi yüklemesi” tamamlanmış ancak “aktifleştirilememiş” genç bir nesil yetişmiş olacak…..