halitkorkmaz0661 @ gmail.com

Türkiye Artık Durdurulamaz

Siyasi iradenin fabrikalarından yüksek teknoloji, akıllarından strateji akmaktadır.

Küresel dünyada vuku bulan anlaşmazlıkları gidermek için baş vurulan birinci yol güçtür.

Ya av olacaksın, ya da avcı!

Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için savunma silâhlarını kendisinin üretmesi şarttır.

İstiklâl harbi için elzem olan silâh ve yardımlar, SSCB ve Hindistan Müslümanlarından gelmeseydi Türk tarihi farklı bir şekilde yazılırdı.[1]

Türk Savunma Sanayi bugün; 1000’den fazla şirketimizin, kobilerimizin, araştırma kuruluşlarımızın ve üniversitelerimizin katılımını sağlayan, Türkiye’nin beyin ve üretim gücünü seferber eden bir yapıya dönüşmüştür.

Artan üretim gücü ile  Türkiye’nin en fazla Ar-Ge ve teknoloji yatırımı yapan sektörü durumundadır.

Emperyalistler, 1. ve 2.Dünya Savaşları  ardından bugün dünyayı yeniden dizayn etmeye kalkmaları aşamasında Türkiye’nin silah sanayisini kurmuş olması milletimizin 2. İstiklâl harbine düçar olmasının önüne geçmiştir.

Sahada yumruğu, masada sözü olan bir Türkiye var!

Dün PKK ile baş edemeyen Türkiye; bugün, bestelediği askeri şarkılarla dört kıtada konserler vermektedir.

Türkiye, küresel bir silah üreticisi ve ihracatçısıdır!

Üretilen silahların sahadaki başarıları Türkiye’yi sipariş yağmuruna tutmuştur.

Yüksek teknoloji ürünü bu silâhlardan 200’e yakını ihraç edilerek Ukrayna, Azerbaycan, Tunus, Suudi Arabistan, Polonya ve Katar silâhlı kuvvetlerince sahada kullanılmaktadır.[3]

İHA ve SİHA’lar mühimmatları ile ihraç edilmektedir!

24 adet Bayraktar TB-2 SİHA, Nato ülkesi Polonya tarafından sipariş edilerek sözleşmeye bağlanmıştır.

Bunlar buz dağının görünen kısmıdır!

2021 yılı,  milli savunma sanayiinde önemli projelerin sahaya indiği altın bir yıl olacak.

Türk İHA ve SİHA’ları yerleşik lâzer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilen hızlı gör- ve- vur kabiliyetine sahiptir.

Dünyada bir numara!

Daha şimdi, Türk SİHA’ları F-35’ ler karşısında tercih edilir hale geldi.[2]

Batılı uzmanlar, ‘Ermeni savunmasını dağıtan Türk Santraforu TB-2 insansız hava aracının her birinin beş milyon kron (5 milyon TL) değerinde olduğu, bir F-35 fiyatına 22 adet TB-2 satın alınabileceği’ görüşünü ortaya koydu.

İngiltere, 138 olan F-35 siparişini 48'e düşürdüğünü açıkladı!

Norveç’ li araştırmacı Asle Toje,  "Norveç, F-35 sipariş sayısını düşürmeli ve buradan kalan para ile Türkiye’nin teknoloji harikası İHA ve SİHA projelerine yatırım yapmalı" dedi.

Asle Toje, "Norveç'in kaç tane F-35'e ihtiyacı var?" başlıklı yazısında, F-35 savaş uçağı programının bir güven krizi içinde olduğunu belirtti.

Bir F-35'i uçurmanın saatte 360 bin krona yaklaşık 360 bin TL’ye mal olduğu belirtildi.

F-35 ile ilgili temel sorun çok pahalı olmasıdır!

ABD TÜRK SİHA'LARINI KONUŞUYOR
Azerbaycan'ın Ermenistan karşısındaki zaferinin en önemli etkenlerinden gösterilen Türk SİHA'ları, dünya basınının gündeminde.

Önde gelen iş dergilerinden Forbes, Türk SİHA'ların dan "sihirli mermi" olarak bahsetti.

David Hambling tarafından kaleme alınan makalede, Azerbaycan'ın Ermenistan karşısında birkaç farklı insansız hava aracı kullandığı, bunlar arasında en etkilisinin ‘Türk SİHA'ları’ olduğu vurgulandı.

Makalede, Türk yapımı SİHA'ların daha önce Suriye, Irak ve Libya'da da etkili kullanıldığı belirtildi. Bayraktar TB-2'lerin ABD veya İsrail yapımı SİHA'lar dan çok daha etkili olduğunun altı çizildi.

Dünyaca ünlü The Economist dergisi, Karabağ cephesinde Türk SİHA'ları nın etkili olacağı öngörüsünde bulunmuştu.

BBC ise TB-2'lerden "SİHA piyasasının yıldızı" olarak bahsetti.

ALMANYA HAYRAN KALDI
Türk SİHA'ları Almanya'da Savunma Bakanlığı; hükümet, partiler ve savunma uzmanları arasında yoğun olarak tartışılır hale geldi.

Almanya'da etkili yayın organlarından Junge Welt gazetesi, "Türkiye süper güç oldu" manşetini attı. Gazete, bu duruma gerekçe olarak "batının uyguladığı ambargoları" gösterdi.

Junge Welt, "Her şey gayri resmi boykotla başladı. 2016 yılında Türkiye, NATO'dan savaş İHA'ları almak istedi. Ancak; ABD ve İsrail, bunları tedarike etmedi. Sonra, Türk firmaları işe koyuldu. Türk İHA ve SİHA’ları uluslararası sektörün en gelişmiş ürünleri oldu. Türkiye, ambargo koyanlara minnettar" diye yazdı.

Baykar tarafından milli ve özgün tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile geliştirilen robot uçak TB-2'de yaklaşık '40 ayrı bilgisayar sistemi' kullanılıyor.
Bayraktar TB-2 SİHA sistemi, 3 yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış; normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip.
Yapay zekâlı Türk İHA ve SİHA konsepti havada, karada ve deniz altında 20’li ve daha çok gruplu, her birine ayrı ayrı görev verilebilen,  kendi içinden emir ve komuta edilen, intihar, gözetleme, saldırı ve ihtiyaç duyulan her türlü görev parametrelerini icra edebilen, kendi arkadaşlarını tanıyan, akıllı algoritma ile yönetilen dünyanın en yeni ve etkin sistemidir.

Amerika ve Rusya’ya rağmen Karabağ’ı, Fransa’ya rağmen Libya’yı özgürleştiren irade R Tayyip ERDOĞAN iradesidir.

Yerlidir, millidir!

Ermeniler ve PKK’lılar insansız hava aracımıza İNSAFSIZ hava aracı diyor.

Eee hakları da yok değil.

 

Saygılarımla.

 

 

 

Kaynakça.

1)https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_Kurtulu%C5%9F_Sava%C5%9F%C4%B1%27nda_Sovyetler_Birliği-Türkiye İlişkileri.

2-) https://www.takvim.com.tr/galeri/guncel/simdi-abd-dusunsun-turk-sihalari-gundemde-bir-f-35-fiyatina-tb2-filosu-satin-alinabilir.

3-)https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-turk-sihalari-dunya-gundeminde-ulkeler-siraya-girdi-6514145/1