Merhaba, sizleri tanıyabilir miyiz ? (Özgeçmiş)


CEVAP: Ben Ahmet BÜYÜKBURÇ.  Kardeşim P.ER. MEHMET PEÇENEK Vatani görevini Erzurum Aşkale’de İfa ederken Erzincan Çayırlı Bölgesinde17.Haziran 1994 tarihinde Şehit düştü. Şehit Abisiyim
Amcam TURKO PEÇENEK Erzurum Bölgesinde Vatani görevini ifa ederken Şehit düştü.

1991 -1999 Tarihleri arası Esnaflıkla uğraştım. Kardeşim şahadetinden sonra esnaflığı bıraktım .

TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMUNDA ÇALIŞMAKTAYIM


3713 Sayılı Terörle Mücadele yasasınca; TRT Genel Müdürlüğüne bağlı, TRT Diyarbakır İl Müdürlüğü, Alım İkmal Şube Müdürlüğünde 14.02.2000 tarihinde Şehit yakını kadrosundan Alım Memuru olarak açıktan atandım.

Daha sonra aşağıda belirtiğim tarihlerde kurum içinde farklı görevlerde çalıştım;
10.08.2004 tarihinde TRT Diyarbakır Müdürlüğüne bağlı TRT GAP Radyo Müdürlüğü bünyesindeki Teknik Müdürlükte görevlendirildim. Burada; TRT GAP Diyarbakır Radyosunda kayıt, montaj ve ses alma Teknik Yönetmeni olarak görev yaptım.


15.01.2005 tarihinde Genel Müdürlükçe açılan Altyazı Operatörlük sınavına sınavı kazanarak, TRT Genel Müdürlüğü Devamlılık Stüdyosunda Altyazı Operatörü olarak görev yapmaya başladım.


01.01.2007 tarihinde TRT Diyarbakır Müdürlüğüne atanarak TRT GAP TV biriminde altyazı Operatörü olarak görevlendirildim.


14.08.2013 tarihinde TRT Diyarbakır Müdürlüğüne bağlı TRT GAP Radyo Müdürlüğünde; ses kayıt, montaj ve Sosyal Medya Sorumlusu olarak görevlendirildim.


30.05.2019 tarihinde Kurum içi yeniden yapılandırılma sonucu, TRT Genel Müdürlüğü İç Yapımlar Dairesi Başkanlığına bağlı TRT Diyarbakır TRT Kürdi TV Müdürlüğünde görev yapmaya başladım.


Halen TRT Genel Müdürlüğü İç Yapımlar Dairesi Başkanlığına bağlı TRT Kürdi TV Müdürlüğünde Diyarbakır’da çalışmaktayım.


2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 4 yıllık İşletme bölümünde mezun oldum.


Ne zamandan beri dernek başkanlığı yapıyorsunuz?


CEVAP : 27.Şubat 1997 tarihinde Diyarbakır’da DİŞAD Diyarbakır Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurdum.

İnsan Hakları ön plana çıkınca Derneğimizin ismini YURT SAV Yurt Savunması Şehit Aileleri İle İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak değiştirdik. Diyarbakır Valiliği İl İnsan hakları İnceleme Araştırma Komisyonu Başkanlığı Yaptım.


2008 Tarihinden bu yana Anadolu Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Kurucu Başkanıyım.


2016 Tarihinden bu yana Anadolu Kamuda Çalışan Şehit ve Gazi Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri kurucu Genel Başkanlığı görevini yapmaktayım.


2021 Anadolu Ölümsüz Kahramanlar Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanlığı görevini yürütmekteyim.


Derneğimizi ve çalışmalarından kısaca bahseder misiniz?


CEVAP : Terörden zarar görenleri rehabilite etmek, onlara günlük yaşamlarında rehber ve yardımcı olmak, milletçe sahip olduğumuz asgari müştereklerimiz olan milli kimlik, tarih ve istikbal şuurunu, dil, din, örf adet ve milli ahlak bilincini ve milli harcımız olan tüm kültürel değerleri eğitim ve kültür faaliyetleri ile anlatmak bölücü terörle mücadelenin ön şartıdır.


Bu bağlamda sivil toplum örgütleri demokrasinin ve Hukuk Devletinin temel taşı ve yönetim erki ile yönetilen arasında iletişim vasıtalarıdır. İLGİ (a): Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin 30 Eylül 1992 gün ve TİB:0500-13-02/YİGP (51) Sayılı Emri. (b): Jandarma Genel Komutanlığının 15 Ekim 1992 gün ve İSTB. :0500-5-92 / İKK.Ş. (1245) Sayılı Emri.
Derneklerimiz 1984 yıllında başlayan bölücü terör hareketleri sonucu oluşan sıcak ortamda Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de ikamet eden ve çocuklarını teröre kurban veren şehit ailelerinin acılarını paylaşmak ve yasal haklarına kavuşabilmelerini temin etmek maksadıyla kuruldu.


Ülkemizde yoğunlaşan terör olayları neticesinde; Şehit olan;
Kardeşim P.Er Mehmet PEÇENEK Vatani görevini Erzurum /Aşkale 4. Zırhlı Tuğay Emrinde İfa ederken 17 Haziran 1994 tarihinde Erzincan Çayırlı Bölgesinde Şehit düşmesinin ardında terörle mücadelede şehit düşmüş ölümsüz kahraman şehitlerimizin ailelerine yasal ve hukuk çerçevesinde sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak üzere, 27 Şubat 1997 yılında 5253 sayılı kanunla kısa adı “DİŞAD” Diyarbakır Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşa ve Dayanışma Derneği Ahmet Büyükburç tarafından kuruldu.


Yoğunlaşan terör olayları neticesinde ülkemizde binlerce vatan evladı şehit oldu.


Uluslararasında insan hakları savunucuları ülkemizde genelde teröristin ve terör örgütlerinin haklarını savundular.


Şehit ve Gazi Ailelerinden oluşan yönetim kurulumuz ve üyelerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmalarda, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde madde 3 en temel hak yaşamak hakkıdır demektedirler.

(Uluslararası sözleşmelerde hiç kimse kasten adam öldüremez, her insanın doğuştan yaşama hakkı vardır denilmektedir). Elinde kaleminden başka silahı olmayan öğretmenlerimizin, din adamlarımızın, sağlık personellerimizin, güvenlik korucularımızın, huzur güven ortamını sağlayan emniyet mensuplarının ve sınır boylarında nöbet tutan Mehmetçiklerimizin yaşama haklarını kimse savunmazken, 1995 ten sonra kurulmuş olan Türkiye genelinde kurulmuş olan 30 civarında Şehit ve Gazi Derneklerimize insan hakları ibaresi alınarak Başbakan İnsan Hakları Üst Kurulu üyesi, İl Valilikleri İnsan Hakları kurulu üyesi olduk.


Yurt dışından ülkemize gelen insan hakları savunucularını derneklerimize gelmelerini sağladık.
Olumsuzluklara karşı birçok alanda faaliyetlerde bulunduk.


İlgi(a) emre istinaden ilgi (b) emir ekinde belirtilen propaganda ve karşı propaganda faaliyetlerine karşı alınacak tedbirlere esas teşkil etmek üzere, 1984 yılından itibaren şehit olan personel adresleri tespit edilerek, terörist faaliyetlerden zarar gören vatandaşların örgütlendirilmesi maksadıyla İl Jandarma Komutanlıklarınca Emniyet Müdürlükleriyle de koordine sağlanarak şehit aileleriyle temas kurulması ve dernek kurmalarına yardım edilerek teröre destek veren mihraklara karşı yönlendirilmelerinin sağlanması emredilmiştir.


Anadolu Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonumuz 2008 tarihinde kuruldu.
İçişleri Bakanlığınca tüzüğümüz ve logomuz incelenmiş ve tasdik edilmiştir.


Şehit Asker Abisi Ahmet Büyükburç Başkanlığında 2016 tarihinde kısa adı Anadolu Kam-Şader olan Anadolu Kamuda Çalışan Şehit ve Gazi Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneklerimiz ” Siirt-Ağrı- Van- Çorlu Ergene, Van, Ağrı-Patnos- Doğubayazıt ve Hakkâri Diyarbakır Merkez, Diyarbakır Silvan, Bismil, Lice, Kayapınar, Kam-Şader (Kamuda Çalışan Şehit ve Gazi Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri) derneklerimiz ile şehit ve gazi ailelerimize rehber olmak amacıyla kurulmuştur.


Anadolu Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonumuz Devletin, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sağlamak ve devam ettirmek için kamu kurum ve kuruluşlarında görev ve vazifelerini yerine getiren, TSK personeli (Erbaş, erler ve kamu görevlileri), İçişleri Bakanlığı personeli, Mili Eğitim Bakanlığı personeli, Güvenlik Korucularının Aileleri (GK) şehit ve Gazi olarak bu unvanı kullanmaya hak kazanmış ve geride bıraktıkları aileleri bir çatı altında toplayarak aileler arasında her türlü yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak olumsuzluklara karşı her zaman şehit ailelerimizin ortak paydaları olan acılarını hafifletmek ve onlara her konuda yardımcı olarak, kucaklaşabilmelerini ve kaynaşabilmelerini sağlamaktır.


Türkiye’nin neresinde olursa olsun Şehit ailelerini sahiplenmek, sorunlarının çözümünde yardımcı olmak Şehit ve Gazi Ailelerimizi olumsuz propagandalar karşısında korumak ve kollamaktır.


Hedefimiz Şehit Aileleri Gazi ve Gazi Ailelerimizi tek çatı altında toplanmaktır.
Türkiye genelinde Kurulmuş olan şehit ve Gazi Derneklerimizin ANADOLU ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR KONFEDERASYONU ÇATISI ALTINDA TOPLANMALARINA DAVET EDİYORUZ.


Sizce derneğimizin en güçlü yönleri nelerdir?

Olmayacak hiçbir şeye evet demiyoruz her şey şeffaflığıyla yasal ve hukuk çerçevesinde Şehit ve Gazi Ailelerimiz ile Halkımıza bir telefon kadar yanlarında yakınlarındayız.


CEVAP: Derneklerimizin en güçlü yönü yasal ve hukuk çerçevesinde Şehit ve Gazi Ailelerimizden hiçbir beklenti içinde olamadan yapmış olduğumuz desteklerdir.


1997 yılından bu güne bizler destek olan Valililerimize ve Valilik Çalışanlarına Garnizon ve Alay Komutanlarımızdan Garnizon ve Jandarma Personellerine kadar ayaktayız.

Vatanperver Halkımıza sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunarız. Kaymakamlarımıza ve Kaymakamlık çalışanlarımıza Emniyet Müdürlerimize ve Emniyet Mensuplarına Belediye Başkanlar ve Çalışanlarına Aidat dahi almadığımız gibi Bağış’ta almıyoruz. Kendi Ekip Arkadaşlarımızla kendi imkân ve olanaklarımızla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Bizlere gelen sorunlar en kısa zamanda karşılıksız olarak cüzüme kavuşmaktadır. Bizlere Şehit ve Gazi Ailelerimizin hayır duaları yeter de artar.


Ankara'nın BAŞKENT POSTASI gazetesinin her ay çıkacak olan DİYARBAKIR eki için, ilk sayıya özel vermek istediğiniz bir mesaj var mı?


CEVAP : Sayın Cumhurbaşkanımız İçişleri Bakanımız Meclis Bakanımız MSB BAKANIMIZ EMNİYET GENEL MÜDÜRÜMÜZ AİLE BAKAIMIZ ADALET BAKANIMIZ MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ EN KISA ZAMANDA 81 İLİ KAPSAYACAK ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİMİZİN SORUNLARINI MASAYA YATIRMALARI VE 5 MİLYON CİVARINDA OLAN ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİMİZE KÖKLÜ BİR ÇÖZÜM ÜRETMELERİNİ ARU ETMEKTEYİZ.

BİR OLURSAK İRİ OLURUZ DİRİ OLURUZ GÖÇLÜ OLRUZUB ÇÜNKÜ
BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ
ÖLÜMSÜZLERİN AİLELERİYİZ.


Sen bu topraklarda nefes alıp veriyorsan,
Bil ki senin için nefesini verenler var.


. Türkiye genelinde Kurulmuş olan şehit ve Gazi Derneklerimizin Merkezi Ankara’da olan ANADOLU ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR KONFEDERASYONU ÇATISI ALTINDA TOPLANMALARINA DAVET EDİYORUZ.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Teşekkürler