CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, “Zekât vermemek fakirin hakkını yemek, dolayısıyla harama girmek demektir. Haram yemek demektir” diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile ilgili konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, zekât vermemenin ‘haram yemek’ anlamına geldiğini savundu. Erbaş konuşmasında, “Zekât vermemek kul hakkını ihlal etmektir, haram yemektir” ifadelerini kullandı. CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, Erbaş’ın sözlerine şu ifadelerle yanıt verdi:

“ÖNCE DİNİ SİYASETE ALET ETMEYİ BIRAKSIN”
“Bütçeden en çok pay alanlardan olan Diyanet’in başındaki kişi, önce dini siyasete alet etmeden, iktidar borazanlığı yapmadan işini layıkıyla yerine getirsin, sonra kul hakkı yiyenler, yetim hakkı yiyenler, milletin vergisini hiç edenler, açlık ve yoksulluk içinde olanlarla ilgili dinimiz ne diyor, halkının açlığına, sefaletine göz yumanlara dinimiz ne diyor onlarla ilgili konuşsun ondan sonra zekât vermeyen veya veremeyen insanlarla ilgili konuşma haddini kendinde bulsun.”

“ALİ ERBAŞ İÇİN İDDİALI SÖZLER BUNLAR”
“Hangi dinde hangi kitapta milyonlarca liralık arabalarla gezmek, dolaşmak yazıyor bunun hesabını versin Ali Erbaş. Zekat vermemek fakirin hakkını yemek diyeceğine, fakirliği ortadan kaldırmak tüm yöneticilerin sorumluluğudur. Bir ülkede fakirler varsa o yöneticilere nefes almak haramdır desin. İşte o zaman Ali Erbaş samimidir deriz. Zira lüks ve şatafat içinde, halkın parasının büyük bölümünü bünyesinde barındıran bir kurumun başındaki şahıs için çok iddialı sözler bunlar.”